Sępólno

W strefie przemysłowej brakuje miejsca

Robert Środecki, 13 lipiec 2023, 10:28
Średnia: 0.0 (0 głosów)
Gmina Sępólno stara się o środki zewnętrzne na przygotowanie i uzbrojenie kolejnych terenów przemysłowych dla przedsiębiorców. Strefa przemysłowa, która powstała kilka lat temu na granicy Sępólna i Sikorza, jest już praktycznie zagospodarowana. – Wszystkie tereny zostały sprzedane – informuje burmistrz Sępólna Waldemar Stupałkowski.
W strefie przemysłowej brakuje miejsca

Strefa przemysłowa z lotu ptaka

W strefie przemysłowej brakuje miejsca

Firma Eggersman rozbudowuje zakład

Kilka lat temu na granicy Sępólna i Sikorza powstała strefa przemysłowa. Gmina przygotowała i uzbroiła kilka hektarów gruntów przeznaczonych na prowadzenie działalności gospodarczej. Wszystkie nieruchomości udało się sprzedać. Ulokowało się tam kilka firm i powoli zaczyna brakować miejsca dla kolejnych przedsiębiorców. 
– Tereny inwestycyjne, które gmina Sępólno swojego czasu uzbroiła i przygotowała dla przedsiębiorców, dzisiaj w 100% są w rękach firm, które się tam zlokalizowały. Została jedna działka do zabudowy. Jedna z firm zamierza tam wybudować fabrykę produkującą styropian. Na pozostałych działkach już działają firmy. Firma Eggersmann bardzo mocno się rozbudowała na tych terenach, ponadto powstała tam hurtownia napojów, jest firma, która produkuje meble. Aktualnie buduje swoją bazę firma transportowa. Na całym przygotowanym obszarze wszystkie działki są sprzedane. Jeszcze są na tych terenach grunty w prywatnych rękach też możliwe do zabudowy pod działalność przemysłową. Gmina stara się o środki na przygotowanie i uzbrojenie kolejnych obszarów – informuje burmistrz Sępólna Waldemar Stupałkowski. 
W czerwcu został uruchomiony kolejny nabór wniosków w ramach Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych, który jest przeznaczony na rozwój stref przemysłowych. Od 26  czerwca samorządy lokalne mogą składać wnioski o dofinansowanie. Gminy mogą liczyć na wsparcie wysokości 98%. Niestety, lokalnym samorządom trudno będzie spełnić warunki określone w regulaminie naboru. Wsparcie może zostać przeznaczone na stworzenie lub poprawę warunków istniejących, spójnych funkcjonalnie terenów inwestycyjnych o powierzchni co najmniej 80 ha, które są oznaczone w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego jako teren produkcji. Przynajmniej 50% powierzchni terenu zagospodarowane infrastrukturą przemysłową w dniu ogłoszenia naboru oraz planowanych, spójnych funkcjonalnie terenów inwestycyjnych o powierzchni co najmniej 60 ha, które przynajmniej w 50% stanowią własność: Skarbu Państwa lub JST lub spółek zarządzających SSE lub spółek, których właścicielem są podmioty wymienione powyżej i które dają możliwość ulokowania i uruchomienia produkcji przemysłowej. O takich areałach można jedynie pomarzyć. Konkursy w ramach Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych są adresowane do jednostek samorządu terytorialnego, w których istnieją duże strefy przemysłowe o powierzchni kilkudziesięciu hektarów.
Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
– Kilka tygodni temu pisaliście o apelu samorządowców w sprawie...
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...