stat4u
Sitno

Wójt wydał decyzję dla biogazowni

Robert Lida, 24 czerwiec 2021, 10:43
Średnia: 0.0 (0 głosów)
18 czerwca wójt Sośna podpisał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach przedsięwzięcia polegającego na budowie biogazowni rolniczej w Sitnie. Decyzja otwiera drogę do rozpoczęcia prac projektowych oraz ubiegania się o pozwolenie na budowę. To będzie inwestycja, której przygląda się cały powiat.
Wójt wydał decyzję  dla biogazowni

Biogazownia w Konopnicy koło Rawy Mazowieckiej

Jak już informowaliśmy, pierwszą na terenie powiatu sępoleńskiego biogazownię zamierza wybudować Gospodarstwo Rolne Konstantowo. Ma ona powstać na terenie Sitna, niemal na granicy gmin Sośno i Mrocza. Nie jest tajemnicą, że inwestorowi nie chodzi wyłącznie o produkcję energii elektrycznej czy cieplnej, ale głównie o możliwość zagospodarowania gnojowicy wytwarzanej przez fermę trzody chlewnej w Konstantowie. Gnojowica z fermy ma być transportowana specjalnym rurociągiem wprost do biogazowni, czyli z pominięciem uciążliwego transportu. Moc wytwórcza planowanej biogazowni to maksymalnie 1,6 MW. Oprócz gnojowicy tak zwany wsad ma stanowić kiszonka roślinna, obornik oraz odpady z przemysłu rolno - spożywczego o statusie biomasy. Z decyzji wójta wynika, że nie mogą to być odpady pochodzenia zwierzęcego. 
Wydanie decyzji środowiskowej to najbardziej czasochłonny element procedury budowlanej. Wniosek o wydanie decyzji do Urzędu Gminy w Sośnie wpłynął w styczniu 2020 roku. Wówczas wójt nałożył na inwestora obowiązek sporządzenia raportu oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko. Raport był gotowy w sierpniu ubiegłego roku. Mówiąc obrazowo, decyzja środowiskowa ustala szczegółowe warunki korzystania ze środowiska nie tylko w trakcie budowy, ale również w trakcie ekspolatacji biogazowni. Kolejnym krokiem jest już wykonanie projektu budowlanego i sama budowa obiektu. Decyzja wójta zgodnie z przepisami uzyskała opinię państwowego powiatowego inspektora sanitarnego oraz uzgodnienia Gospodarstwa Wody Polskie i reginalnego dyrektora ochrony środowiska. 
Budowie pierwszej w powiecie biogazowni z zainteresowaniem przygląda się wiele osób. Chodzi głównie o ewentualne uciążliwości dla okolicznych mieszkańców wynikające z ekspolatacji tego typu instalacji. Wszyscy pamiętamy, jak skończyła się próba budowy biogazowni w Runowie. Została skutecznie zablokowana przez społeczeństwo. W Sitnie biogazownia jak dotąd nie budzi społecznych obaw. Niemniej będzie to swego rodzaju poligon doświadaczalny dla sceptyków lub zwolenników tego rodzaju obiektów, które w wielu krajach są powszechne.
Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
– Kilka tygodni temu pisaliście o apelu samorządowców w sprawie...
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Lidze powiatowej nareszcie towarzyszyło słońce. Wprawdzie jeszcze...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...