Wrócił PRL

Robert Środecki, 15 czerwiec 2014, 07:05
Średnia: 0.0 (0 głosów)
Jak przed kilkudziesięciu laty wyglądały półki w sklepach? Z jakich produktów korzystała większość Polaków? Jakiego sprzętu używali i jakimi samochodami jeździli? Jak wyglądały kartki na żywność i benzynę? Tego młodzi ludzie nie wiedzą. Zainteresowani mogli poznać odpowiedzi na powyższe pytania w Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie. Podczas obywatelskiego święta wolności na placu przed domem kultury powstała wierna kopia sklepu z minionej epoki. Na półkach obok octu znalazł się papier toaletowy, oranżada w proszku i wiele innych charakterystycznych produktów.
Wrócił PRL

Za czym kolejka ta stoi...?. Fot. Robert Środecki

Jak przed kilkudziesięciu laty wyglądały półki w sklepach? Z jakich produktów korzystała większość Polaków? Jakiego sprzętu używali i jakimi samochodami jeździli? Jak wyglądały kartki na żywność i benzynę? Tego młodzi ludzie nie wiedzą. Zainteresowani mogli poznać odpowiedzi na powyższe pytania w Centrum Kultury i Sztuki. Na placu przed domem kultury powstała wierna kopia sklepu z minionej epoki. Na półkach znalazł się ocet, papier toaletowy, oranżada w proszku i wiele innych charakterystycznych produktów. Tak jak kiedyś kupowane towary były pakowane w gazetę. W budynku można było zobaczyć, jak wyglądało typowe wnętrze peerelowskiego mieszkania, pralkę Franię, stare telewizory i sprzęty kuchenne oraz  łazienkę z minionej epoki. Młodzi ludzie oglądający wystawę czuli się jak w muzeum ze starociami. Byli wręcz zszokowani niektórymi eksponatami. Na uczniach okolicznych szkół wiekowe syrenki i wartburgi robiły niesamowite wrażenie.
,,Porozmawiajmy o wolności” - tak brzmiał temat debaty, która odbyła się w czwartek w sali kolumnowej Centrum Kultury i Sztuki. W dyskusji prym wiedli: Stanisław Drozdowski, Andrzej Ossowski i Kazimierz Szalewski. Stanisław Drozdowski mówił o tworzeniu podwalin samorządów terytorialnych. Kazimierz Szalewski najwięcej uwagi poświęcił kwestiom gospodarczym i ekonomicznym. Tłumaczył młodzieży, że kiedyś gospodarka była sterowana odgórnie, a po 1989 roku wszystko się zmieniło. Wspomniał również o niebagatelnej roli Stanisława Drozdowskiego w tworzeniu powiatu sępoleńskiego. Andrzej Ossowski nie tak wyobrażał sobie wolność. – Czuję się oszukany przez tych, którzy dali nam wolność, chociaż pomagałem im i byłem po ich stronie. Z perspektywy czasu należy stwierdzić, że największym osiągnięciem jest utworzenie samorządów – powiedział. Po debacie dyskutanci i młodzież przenieśli się na plac Wolności. Uwieńczeniem uroczystości było posadzenie Dębu Wolności w samym sercu miasta. Ważne, że w świętowaniu rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów aktywnie uczestniczyła młodzież.

Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
– Kilka tygodni temu pisaliście o apelu samorządowców w sprawie...
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...