Wybory w połowie listopada

Robert Środecki, 31 sierpień 2014, 02:47
Średnia: 0.0 (0 głosów)
W ubiegły czwartek Prezes Rady Ministrów ogłosił datę wyborów samorządowych. Głosowanie odbędzie się w niedzielę 16 listopada. Mieszkańcy powiatu sępoleńskiego wybiorą radnych szczebla gminnego, powiatowego i wojewódzkiego oraz oddadzą swój głos na burmistrza i wójta.
Wybory w połowie listopada

Stanisław Rohde i Waldemar Stupakowski z urnami wyborczymi. Fot. Robert Środecki

Od kilku dni znamy wstępny kalendarz wyborczy. W ubiegły czwartek Prezes Rady Ministrów ogłosił datę głosowania. Wybory samorządowe odbędą się w niedzielę 16 listopada. Z kalendarza wyborczego wynika, że do 8 września stowarzyszenia, organizacje społeczne i wyborcy mogą składać zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego. 7 października mija termin zgłaszania kandydatów na radnych. Do 17 października można zgłaszać kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Kodeks wyborczy nie zakazuje jednoczesnego kandydowania na radnego i burmistrza lub wójta. W piątek 14 listopada o północy rozpocznie się cisza wyborcza, która potrwa do zakończenia głosowania. Podczas jesiennych wyborów lokale wyborcze będą czynne od godz. 7.00 do 21.00. Ewentualna druga tura wyborów na burmistrza lub wójta odbędzie się po upływie dwóch tygodni w niedzielę 30 listopada. Wyborcy po raz pierwszy będą głosować w okręgach jednomandatowych. To oznacza, że z każdego okręgu do rady wejdzie kandydat, który uzyskał największą liczbę głosów. Mieszkańcy powiatu wybiorą radnych gminnych, powiatowych i radnych sejmiku województwa. Ponadto postawią krzyżyk przy nazwiskach kandydatów ubiegających się o fotel wójta i  burmistrza. Ze wstępnych szacunków Państwowej Komisji Wyborczej wynika, że tegoroczne wybory samorządowe będą kosztować około 200 mln zł. Ma to związek ze znacznymi podwyżkami diet dla członków obwodowych komisji wyborczych. Już dziś zachęcamy wszystkich do udziału w wyborach.
Jak głosowaliśmy 4 lata temu? W gminie Sępólno w wyborach do rady gminy najwięcej głosów otrzymali: Grzegorz Dudek i Anna Miczko - po 420. W wyborach na burmistrza Waldemar Stupałkowski zdeklasował rywali, uzyskując 3969 głosów, co stanowiło 80,54% poparcia. W Kamieniu najlepszy wynik osiągnął Aleksaner Atamański, który uzbierał 429 głosów. Wojciech Głomski wygrał wybory na burmistrza uzyskując 2135 głosów, co stanowiło 76,80% poparcia. W gminie Sośno najwięcej głosów uzbierał Stanisław Paszylk. Głosowało na niego 177 wyborców. Leszek Stroiński nie potrzebował drugiej tury, żeby zostać wójtem. Otrzymał 1058 głosów, co stanowiło 62,86% poparcia. W gminie Więcbork najwięcej, bo aż 393 osoby, oddały swój głos na Grażynę (Sowińską) Witczak. Paweł Toczko uzyskał 2319 głosów, co stanowiło 51,16% poparcia. Ten wynik pozwolił mu zwyciężyć w wyborach na burmistrza w pierwszej turze. Nie mniej ciekawie było w wyborach do rady powiatu. W okręgu nr 1 (Sępólno) najwięcej głosów otrzymał Tomasz Cyganek - 368. Były starosta zdecydowanie wyprzedził swojego następcę Jarosława Tadycha - 271 głosów i Dariusza Krakowiaka - 262 głosy. W okręgu wyborczym nr 2 obejmującym gminę Więcbork bezkonkurencyjny był Henryk Pawlina. Były starosta uzbierał 504 głosy poparcia. Wicestarosta Andrzej Chatłas otrzymał 398 głosów. Rekordzistą powiatu jest Kazimierz Fiałkowski, który w okręgu wyborczym nr 3 obejmującym gminy Kamień i Sośno otrzymał aż 663 głosy. Dużym poparciem społecznym cieszył się również Henryk Dąbrowski.
W poprzednich wyborach poparło go 433 uprawnionych do głosowania.

Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
– Kilka tygodni temu pisaliście o apelu samorządowców w sprawie...
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Lidze powiatowej nareszcie towarzyszyło słońce. Wprawdzie jeszcze...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...