Płocicz

Wystrzałowa inwestycja

Robert Lida, 07 grudzień 2023, 10:37
Średnia: 0.0 (0 głosów)
W czwartek uroczyście oddano do użytku pierwszą w powiecie wirtualną strzelnicę. Można powiedzieć, że to była wystrzałowa impreza.
Wystrzałowa inwestycja

Dwóch snajperów z powiatu sępoleńskiego

Inicjatorem powstania strzelnicy było Kamieńskie Bractwo Strzeleckie, a właściwie trzech jego założycieli: Aleksander Atamański, Damian Boryczewski i Tomasz Kałaczyński. Jednak za ojca chrzestnego strzelnicy oficjalnie uznano Aleksandra Atamańskiego. Koszt całej inwestycji to 189 tys. zł, z czego 151 tys. stanowi dofinansowanie Ministerstwa Obrony Narodowej. Jak działa wirtualna strzelnica? Jej sercem jest laptop z odpowiednim oprogramowaniem połączony z rzutnikiem. Na ogromnym ekranie jest wyświetlany obraz strzelnicy lub inne, na których w dowolnej odległości i konfiguracji można ustawić cele, do których będziemy strzelać. Korzystający ze strzelnicy mają wrażenie, jakby byli w rzeczywistym terenie. Na wyposażeniu strzelnicy jest 8 sztuk broni: cztery długie i cztery krótkie. Samo strzelanie niczym nie odbiega od strzelania na tradycyjnej strzelnicy. Broń wydaje nawet realistyczne dźwięki. System komputerowy pozwala na natychmiastowe odczytanie wyników i ich analizę. Wszystko to w niewielkim pomieszczeniu Wiejskiego Domu Kultury w Płociczu, w którym wcześniej mieściła się pracownia komputerowa, a jeszcze wcześniej kawiarnia. 
– Długo szukaliśmy odpowiedniego pomieszczenia. Uznaliśmy, że Płocicz będzie najlepszym miejscem. Niech to będzie powiatowa strzelnica. Chcemy, aby korzystali z niej wszyscy chętni. Również szkoły, policja, myśliwi, bracia kurkowi. Warunkiem programu jest prowadzenie strzelnicy przez co najmniej 10 lat – mówił burmistrz Kamienia Wojciech Głomski.
– Tradycje strzeleckie w Kamieniu sięgają roku 1864 roku, kiedy założono tutaj bractwo kurkowe. W tym roku przy obecnej ulicy Strzeleckiej zbudowano strzelnicę. Ostatnim królem kurkowym w 1914 roku był pan Czeszewski, który poległ pod Verdun w 1916 roku. Po odzyskaniu niepodległości Kurkowe Bractwo Strzeleckie reaktywowało się w 1921 roku. Bractwo miało wówczas własny sztandar i trzy karabiny. Strzelnicę przebudowano w 1934 roku. Po II wojnie światowej lasek strzelecki funkcjonował jako miejsce zabaw i rekreacji. Z tego miejsca rozpoczynały się pochody 1-majowe. W latach 70. strzelnicę przywrócił do ponownego funkcjonowania pan Zbigniew Ptasiński w ramach organizacji Liga Obrony Kraju. Od połowy lat 80. miejsce to zostało zapomniane. W maju 2011 roku młodzież szkolna z Publicznego Gimnazjum zajęła się rewitalizacją tego miejsca i reaktywacją tradycji strzeleckiej. Gimnazjaliści założyli Młodzieżowe Bractwo Kurkowe. Strzelnica została nazwana „Zbyszek”od imienia wieloletniego opiekuna pana Zbigniewa Ptasińskiego. Bractwo to funkcjonowało do 2017 roku. W marcu 2023 roku założone zostało stowarzyszenie Kamieńskie Bractwo Strzeleckie, celem którego jest ponowna reaktywacja tradycji strzeleckich w Kamieniu. Celem statutowym jest wspieranie inicjatyw obywatelskich, aktywowanie i kultywowanie związków strzeleckich oraz promowanie strzelectwa sportowego wśród młodzieży i dorosłych – mówił Aleksander Atamański, przypominając bogate tradycje strzeleckie w Kamieniu.
– Bardzo się cieszę, że w Ministerstwie Obrony powstał taki program. Jego założeniem było stworzenie miejsc do atrakcyjnego spędzania czasu, ale również ma on budować postawy proobronne. Nasz kraj znajduje się na zakręcie historii i nie wiemy, co nas w przyszłości może czekać. Chodzi o to, aby młodzi ludzie mogli poznać choćby podstawowe zasady obchodzenia się z bronią. Oby nigdy nie musieli ich wykorzystywać poza sportem i rekreacją – dodał poseł Bartosz Kownacki, były wiceminister obrony narodowej, który pomógł w pozyskaniu strzelnicy dla gminy Kamień.
Na czwartkową uroczystość gospodarze zaprosili włodarzy powiatu i wszystkich gmin powiatu sępoleńskiego. Byli również policjanci, myśliwi, bracia kurkowi, strażacy oraz dyrektorzy szkół gminnych i powiatowych. Po oficjalnych przemówieniach swoje wokalne umiejętności zaprezentowały dwie małe artystki Eliza Zemka i Paulina Wziętek oraz ,,duża” artystka Paulina Brewka. W dużej sali WDK swoje artefakty prezentował znany kolekcjoner z Płocicza Andrzej Pankau. Strzelnicę poświęcił proboszcz parafii w Płociczu ks. Marcin Zabrocki. Po symbolicznym przecięciu wstęgi padły pierwsze strzały. Jako pierwsi na stanowiskach strzelniczych stanęli: poseł Bartosz Kownacki, starosta Jarosław Tadych, burmistrz Wojciech Głomski i dyrektor MGOK w Kameniu Dominik Gostomski. Później z tego cudu techniki mogli korzystać wszyscy chętni. Dla wszystkich obecnych przygotowano grilla, grochówkę z kuchni polowej oraz ognisko. Strzelnica na dobre zacznie funkcjonować w styczniu. 
 
Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
– Kilka tygodni temu pisaliście o apelu samorządowców w sprawie...
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...