Sępólno

Wystrzałowy jubileusz

Robert Środecki, 28 kwiecień 2012, 00:01
Średnia: 0.0 (0 głosów)
W sobotę Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Sępólnie obchodziło jubileusz 10-lecia reaktywacji. Impreza była połączona z turniejem strzeleckim o tytuł mistrza okręgu bydgoskiego. Początki Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Sępólnie sięgają XVIII wieku. W tym roku mija 310 lat od powstania bractwa.
Wystrzałowy jubileusz

Barwny korowód przemaszerował przez miasto. Fot. Robert Środecki

Do 2004 roku na czele Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Sępólnie stał Bolesław Krzyżanowski. Jednym z najważniejszych wydarzeń związanych z jego rządami było przyjęcie w poczet członków Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich Rzeczpospolitej Polskiej Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Sępólnie. Miało to miejsce 12 września 2003 roku. Rok później doszło do istotnych zmian we władzach. Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków KBS w Sępólnie dokonało wyboru prezesa i zarządu. Na czele bractwa stanął Edmund Rózga. Do najważniejszych wydarzeń związanych z nowożytną historią bractwa należy zaliczyć uroczyste poświęcenie sztandaru, śmierć brata Bolesława Krzyżanowskiego oraz otwarcie strzelnicy, która powstała dzięki zaangażowaniu władz miasta i ciężkiej pracy członków bractwa.
W sobotę bracia mieli szczególną okazję do świętowania. Minęło 10 lat od reaktywacji Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Sępólnie. Z tej okazji do stolicy powiatu przyjechali bracia z kilkunastu miejscowości m.in. ze Szczecinka, Grudziądza, Chełmna, Piechcina, Więcborka i Nakła. Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się od mszy świętej odprawionej przez proboszcza Lesnera i kapelana kurkowych bractw strzeleckich ks. Łukaszczyka. Po nabożeństwie poczty sztandarowe i zaproszeni goście przemaszerowali główną ulicą miasta na strzelnicę. Po drodze pod pomnikiem złożono kwiaty upamiętniające ofiary wojny.
Integralnym elementem uroczystości był turniej strzelecki o tytuł mistrza okręgu bydgoskiego. Bracia walczyli również o trofea ufundowane przez sponsorów.
Do tarczy jubileuszowej najcelniej strzelał Patryk Pijarowski z Piechcina, drugie miejsce zajął Jan Zajkowski z Grudziądza, trzeci był Zbigniew Madej z Sępólna.
Do tarczy ufundowanej przez prezesa Banku Spółdzielczego w Więcborku najcelniej strzelał Wiesław Szymańczak z Sępólna, drugi był Patryk Pijarowski z Piechcina, a trzeci Zbigniew Madej z Sępólna.
Zbigniew Madej był najlepszy w strzelaniu do tarczy ufundowanej przez ZGK, drugi był Patryk Pijarowski, a trzeci Jan Zajkowski.
Do tarczy ustępującego mistrza okręgu najlepiej strzelał Czesław Michalski, żywa legenda Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Piechcinie. Drugi był Patryk Pijarowki, a trzeci Michał Zdrojewki z Sępólna.
Mistrzem okręgu został Stanisław Łukaszewicz z Sępólna, który w bezpośrednim pojedynku pokonał Patryka Pijarowskiego i Krzysztofa Kluzika z Nakła.
Kura w 102 próbie ustrzeliła Teresa Dober z Sępólna.
Uwieńczeniem sobotnich uroczystości jubileuszowych był raut bracki zorganizowany w restauracji Słoneczna. Za miesiąc poznamy nazwisko nowego króla Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Sępólnie.
 

Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
– Kilka tygodni temu pisaliście o apelu samorządowców w sprawie...
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Lidze powiatowej nareszcie towarzyszyło słońce. Wprawdzie jeszcze...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...