Grom Więcbork

Zakrzewska sobótka

Robert Lida, 30 czerwiec 2012, 01:13
Średnia: 0.0 (0 głosów)
Mieszkańcy gminy Więcbork tegoroczne powitanie lata świętowali w Zakrzewku. To tutaj zorganizowano zakrzewską sobótkę oraz festyn pod hasłem „Wesoła Wieś Krajeńska”. Swojsko, na łonie natury bawiło się kilkaset osób.
Zakrzewska sobótka

Dzieci zaśpiewały sto lat dla tatusiów. Fot. Robert Lida

Zakrzewska sobótka

Konkurs na najładniejszy wianek wygrały panie z Jastrzębca. Fot. Robert Lida

Teren wokół świetlicy wiejskiej wypełnił się niespotykanymi dotąd w Zakrzewku tłumami. Specjalnie na tę okazję właściciel pobliskiego jeziora udostępnił je mieszkańcom. Za świetlicą stanęła scena. Na scenie prezentowały się zespoły i soliści skupieni w więcborskim MGOK: grupa teatralna „Stuk-Puk”, „Wesołe Nutki”, orkiestra dęta, czy znana już nie tylko na Krajnie Ania Kamińska. Swoimi wokalnymi umiejętnościami popisywały się również dziewczęta z Wiejskiego Domu Kultury w Sypniewie.
Zupełnie pozaprogramowo i spontanicznie na scenie pojawiła się cała gromadka dzieci z Zakrzewka i nie tylko, które w myśl zasady, że śpiewać każdy może, rwały się do mikrofonu, aby dać wokalny popis przed liczną publicznością. Dzieci te potrafiły się skrzyknąć i wspólnie odśpiewać sto lat dla swoich ojców, przecież impreza odbywała się w Dniu Ojca.
Była to chyba pierwsza impreza, na której nie było stoisk handlowych, a nikt nie wrócił do domu głodny. Przeciwnie, można nawet mówić o zbiorowym obżarstwie. Specjalnie na tę okazję panie z kół gospodyń wiejskich upiekły ogromne ilości placka, ugotowały góry bigosu i innych smakołyków. Starczyło dla wszystkich, a nawet jeszcze zostało. Zadbano o najmłodszych, dla których zorganizowano konkursy sprawnościowe oraz przejażdżki pontonem ratowniczym pod okiem więcborskich strażaków. W tym dniu najważniejsze były obrzędy związane z nocą świętojańską. Poprowadził je młody, ale bardzo obiecujący Zespół Pieśni i Tańca „Kujawy” z Włocławka. Zespół nie występował na scenie, tylko na łące wśród płonących ognisk. Występ zakończył się puszczaniem wianków na wodę. W konkursie na najładniejszy wianek najwyżej oceniono prace pań z Jastrzębca, Zakrzewskiej Osady i Jelenia. Wyróżniono także wianek ze Śmiłowa.

Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Lidze powiatowej nareszcie towarzyszyło słońce. Wprawdzie jeszcze...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...