stat4u

RSS Kategoria: Opowieści Krajeńskie

Z kamerą wśród zwierząt
Wcale nie było trudno uchwycić tę maszynę do zabijania. To w końcu nie żadna szara myszka, która uciekałaby przed światłem i kamerą. To kameleon, który – gdy uzna, że okoliczności są sprzyjające – wręcz obnosi się ze swoim okrucieństwem. Już na pierwszy rzut oka widać wtedy, z kim się ma do czynienia. Istoty uwiecznione w bibliotece nosiły z dumą trupią czaszkę: jak biżuterię, jak spinki lub sznur pereł. I mimo że to były osobniki oswojone, to czułem się przy nich nieswojo. Przede mną stały bowiem jedne z największych drapieżników w historii ludzkości – byli to członkowie SS.
Łukasz Jakubowski
Bolesne przebudzenie, czyli jak wojna wysiadła na dworcu. Część II
Wojnę można opisać bardzo prostym ciągiem logicznym. Im dłużej trwają walki, tym więcej poszkodowanych. Im więcej poszkodowanych, tym trudniej zapewnić im właściwą opiekę. W Niemczech niedługo po wybuchu I wojny światowej już nie tylko szpitale zaczęły przyjmować frontowe ofiary. Z tego powodu pociągi z rannymi docierały między innymi do Kamienia i Więcborka, gdzie lazarety przygotowano w obiektach o innym przeznaczeniu.
Łukasz Jakubowski
Bolesne przebudzenie, czyli jak wojna wysiadła na dworcu. Część I
Gdy bicie kościelnych dzwonów ogłaszało wybuch I wojny światowej, niektórzy, zwłaszcza ci przesiąknięci pruskim militaryzmem, autentycznie się ucieszyli. Ale prędko zrzedły im miny, bo już niedługo mieli przekonać się na własne oczy, jak ciężkie nadchodzą czasy. Pierwsi doświadczyli tego mieszkańcy Chojnic. Później to samo dotknęło mieszkańców Kamienia oraz Więcborka.
Łukasz Jakubowski
Katastrofy w przestworzach
Siadasz w fotelu. Bierzesz do ręki pilot do telewizora, skaczesz po kanałach. Wreszcie wybierasz National Geographic Channel. Blok reklamowy już się kończy, za chwilę zacznie się kolejny odcinek z serii Katastrofa w przestworzach. Bierzesz łyk kawy, który momentalnie staje ci w gardle. Że niby co stanowi temat dzisiejszego odcinka? Wypadki lotnicze na Krajnie?!
Łukasz Jakubowski
Bursztynowe bory
Mniej więcej w tym samym czasie, kiedy w Kalifornii trwała gorączka złota, na Pomorzu z równie wielką pasją oddawano się… poszukiwaniom bursztynu! Za „złotem Bałtyku” węszono nie tylko na wybrzeżu, ale i w pomorskim interiorze. Gdzie? Możecie być zaskoczeni.
Łukasz Jakubowski
Ludzie poszli z dymem
W 1623 roku w Chojnicach odbył się głośny proces o czary. W jego wyniku śmierć ponieśli Barbara, Piotr i Jerzy Splittstosserowie oraz Lewin Wawrzyn. Ich historia pokazuje, do jakich okrucieństw zdolny jest człowiek - istota porywcza i czasami na wyrost określana mianem rozumnej. Czy na Krajnie dochodziło do równie makabrycznych zdarzeń?
Łukasz Jakubowski
Walentynki a tynki, pomost i księgi parafialne
Czyli dwa szkice pod patronatem św. Walentego. Pierwszy o tym, które lata były najbardziej emocjonujące w naszej najnowszej historii. Drugi o miłości i miłostkach udokumentowanych publicznie.
Łukasz Jakubowski
Wielogłosem o wyzwoleniu Sępólna
W 1986 roku uczniowie sępoleńskiego liceum przeprowadzili wywiady z kilkunastoma mieszkańcami pamiętającymi wyzwolenie Sępólna. Czy dzięki temu dowiadujemy się czegoś nowego o tym szczególnym wydarzeniu?
Łukasz Jakubowski
Zastać Polskę drewnianą, a zostawić wirtualną
Czyli świat w dobie turborozwoju. Co stary reportaż z Zamartego jest nam w stanie powiedzieć o teraźniejszości i dlaczego nadaje się właśnie na teraz – na początek nowego roku?
Łukasz Jakubowski
Sępólno gmina Ostroróg, Więcbork gmina Piłsudsk, Kamień gmina Młodzianowo
Starosta Jan Ornass złotymi zgłoskami zapisał się w dziejach powiatu sępoleńskiego. Jednak był tylko człowiekiem i nie wszystkie jego pomysły okazywały się strzałem w dziesiątkę. Przykład? Zerknij na tytuł.
Łukasz Jakubowski