19:45 23-10-2016

W środę 28 września w kościele parafialnym w Sępólnie odbyła się uroczysta pożegnalna msza święta ks. Sławomira Rajka. Decyzją księdza biskupa ordynariusza wikariusz został odwołany z pełnionej funkcji.

Komentarze do artykułu "Pożegnanie wikariusza".

o.Misjonarz Fifek
19:00 29-07-2020

Wikariusz z sępoleńskiej parafii ks. Marcin Kardzis wysyłał wiadomości do małoletnich o nieznanej jeszcze treści.
„Sprawa na tym etapie dotyczy SMS-ów wysyłanych do małoletnich. W związku z tym wszczęte zostało wstępne, wyjaśniające dochodzenie kanoniczne. Wikariusz Parafii w Sępólnie Krajeńskim został przez ks. Biskupa 30 kwietnia 2020 zwolniony ze swoich obowiązków. To procedura zgodna z wytycznymi KEP” [Konferencji Episkopatu Polski - przyp. aut.]
Takie oświadczenie wydał ks. Sylwester Warzyński, rzecznik Diecezji Bydgoskiej. – Sprawa nie trafiła do prokuratury. Musiałaby być odpowiednia materia – stwierdził rzecznik. Dodał też, że ksiądz nie pracuje duszpastersko, ani nie uczy w szkole.

Sprawa dotyczy kapłana, który przebywał w Parafii pw. św. Bartłomieja w Sępólnie Krajeńskim od trzech lat. Święcenia kapłańskie przyjął w 2013 roku. Do Sępólna trafił karnie przeniesiony (za nękanie ministrantów seksualnymi treściami) w 2016 r. z Parafii pw. Świętej Trójcy w Łobżenicy. Tam kapłan pracował z młodzieżą w miejscowym liceum, co potwierdziła Adrianna Meller-Osman, zastępca dyrektora Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Łobżenicy. Więcej na temat współpracy z wikarym nie chciała powiedzieć. Ks. Marcin Kardzis został przeniesiony przez biskupa Jana Tyrawę z Łobżenicy do Sępólna Krajeńskiego, kiedy pojawiły się zarzuty seksualnego nękania ministrantów. Dopiero gdy powtórzyły się w kolejnej parafii, biskup 30 kwietnia 2020 zakazał mu kapłańskiej posługi.

Odpowiedz