Chłodne powitanie lata
Impreza miała ponadto konkurencję w postaci brazylijskiego mundialu. Zanim na wodę puszczono tradycyjne wianki pieczołowicie przygotowane przez panie ze świetlic wiejskich, na oczach mieszkańców tajniki carvingu objaśniał mistrz Polski w tej dziedzinie Mariusz Gremek z Krakowa. Carving to tajska sztuka rzeźbienia w owocach i warzywach. Mistrz na oczach widzów przy pomocy specjalnych nożyków wyczarował prawdziwe cuda z arbuzów, melonów, papryk, kalarep i rzodkiewek. W międzyczasie na scenie swój koncert dała orkiestra dęta pod batutą Mariana Kakawskiego. Muzycy zagrali kilka standardów z lat 50. oraz własne interpretacje najnowszych przebojów. Później na scenie pojawili cię wicemistrzowie Polski w tańcu towarzyskim Marta Lewandowska i Łukasz Chojak. Kiedy się ściemniło, rozpalono ognisko na Jeziorze Sępoleńskim. To stara, przedwojenna tradycja, którą przywrócono kilka lat temu. Na wodę wypłynęły łodzie, a w nich panny z wiankami, czyli dokonał się obrzęd związany z letnim przesileniem. Później na scenie zaprezentowała się młodzież z CKiS w spektaklu ,,Burzowa”, który miał premierę w maju. To widowisko taneczno-muzyczne, które wykorzystuje również multimedia. Tylko najwytrwalsi doczekali pokazu laserowego, który kończył obchody nocy świętojańskiej na sępoleńskim molo.
***************************
Widowisko plenerowe w wykonaniu teatru młodzieżowego działającego przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury oraz występ zespołu Własny Port z Bydgoszczy były największymi atrakcjami więcborskiej nocy świętojańskiej. Tym razem impreza odbyła się przy starej remizie nad brzegiem jeziora.
Więcborska sobótka rozpoczęła się od występów młodzieży działającej w sekcji wokalnej MGOK w Więcborku oraz koncertu zespołu biesiadnego Wesołe Nutki. O godzinie 17.00 na scenie pojawił się Leonard Luther. Bydgoszczanin, który nie rozstaje się z gitarą i harmonijką ustną, zabrał publiczność w świat poezji śpiewanej. Po występie sceną zawładnęli uczniowie Szkoły Podstawowej w Zakrzewku. Rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszy wianek poprzedził koncert zespołu Stary Port z Bydgoszczy. Zdaniem jurorów najładniejszy wianek wykonała Weronika Feder z Więcborka. Gwoździem programu było widowisko plenerowe ,,Noc kupały” w wykonaniu teatru młodzieżowego działającego w MGOK połączone z obrzędem sobótkowym.
Zaloguj się lub Zarejestruj aby dodać komentarz.