Dożynki gminno-parafialne
Po mszy dziękczynnej, odprawianej w miejscowym kościele przez proboszcza ks. Andrzeja Jasińskiego, dożynkowy korowód prowadzony przez kapelę Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska przemaszerował na teren ZSCKR. Tam po odśpiewaniu hymnu państwowego dokonał się tradycyjny, dożynkowy obrzęd polegający na przekazaniu starostom dożynek bochna chleba wypieczonego z mąki z tegorocznych zbirów gospodarzowi gminy czyli burmistrzowi Waldemarowi Kuszewskiemu. Starostami tegorocznych dożynek byli miejscowi rolnicy: Małgorzata Golik i Michał Wołowiec. Po pokrojeniu chleba na kawałki starostowie wspólnie z burmistrzem częstowali nim mieszkańców, którzy coraz liczniej wypełniali szkolny dziedziniec. W oficjalnych przemówieniach goście siedzący w pierwszym rzędzie dziękowali rolnikom za całoroczny trud i obiecywali pomoc w uzyskaniu rekompensat za straty w uprawach powstałe na skutek suszy. Samorząd w tym względzie zrobił swoje. Zorganizował komisje szacujące straty i przygotował odpowiednie protokoły, które trafią do wojewody. Stronę rządową, która rekompensaty będzie wypłacać, reprezentował sekretarz stanu w kancelarii Prezesa Rady Ministrów Łukasz Schreiber. – Wypłaty będą realizowane już w październiku – obiecywał poseł Schreiber.
Uroczystość stała się okazją do tego, aby przyznać tradycyjne tytuły „Rolnika roku gminy Więcbork”. Tytuł w kategorii „Produkcja zwierzęca” przypadł Stanisławowi Kujawie z Puszczy, który posiada 90 sztuk bydła mlecznego. W ciągu 10 lat areał jego gospodarstwa wzrósł o 100 procent, a produkcja o 200 procent. Tytuł w kategorii „Produkcja roślinna” otrzymał Wojciech Fryziak prowadzący gospodarstwo ogrodnicze w Suchorączku specjalizujące się w hodowli roślin ozdobnych.
Ponieważ pogoda sprzyjała, po oficjalnej części uroczystości przyszedł czas na zabawę oraz korzystanie z atrakcji przygotowanych przez organizatorów.
Zaloguj się lub Zarejestruj aby dodać komentarz.