Więcbork

Haft krajeński w Więcborku i jego pionierki

MGOK Więcbork, 14 luty 2019, 11:05
Średnia: 0.0 (0 głosów)
W piątek, 9 lutego 2019 r., w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Więcborku miało miejsce otwarcie wystawy zatytułowanej ,,Haft krajeński w Więcborku i jego pionierki". Spotkanie, w którym wzięli udział przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, dyrektorzy instytucji oświaty i kultury z Więcborka i Złotowa, mieszkańcy Więcborka i okolic, miłośnicy tradycji i kultury naszego regionu, zaproszeni goście, a przede wszystkim członkinie koła hafciarskiego ,,Igłą Malowane”, było okazją do wspomnienia zmarłej w grudniu ubiegłego roku pasjonatki haftu krajeńskiego Jadwigi Angutek.
Haft krajeński w Więcborku  i jego pionierki

Etnolog i kulturoznawca dr Dorota Angutek

Haft krajeński w Więcborku  i jego pionierki

Gratulacje od burmistrza dla Ireny Cichończyk

Ciekawie opisała historię haftu krajeńskiego etnolog i kulturoznawca dr Dorota Angutek, córka pani Jadwigi. W szerokiej prelekcji przedstawiła genezę tegoż haftu, próby jego rekonstrukcji przez hafciarki ze Złotowa i Więcborka oraz wskazała, jak wielki wkład w popularyzację i ocalenie od zapomnienia haftu krajeńskiego ma więcborskie koło ,,Igłą Malowane”. Nie mogła podczas swojego wykładu nie wspomnieć o Jadwidze Angutek, jednej z orędowniczek krajeńskiej kultury.
– Moja mama była wielką społeczniczką i bardzo leżało jej na sercu, żeby Krajna miała treść do wyrażania swojej tożsamości, żeby Krajniacy mogli legitymować się określonymi osiągnięciami i zainteresowała się właśnie haftem krajeńskim. Bardzo późno nauczyła się haftować, w wieku czterdziestu paru lat dopiero... Pochłonął ją ten haft krajeński i organizowała, prowadziła szereg ogólnooświatowych spotkań, warsztatów, wyjazdów z członkiniami i jednym członkiem koła ,,Igłą Malowane” (pan Ignacy Waszak). Była to na pewno jej pasja.
– Od roku 2001 kołem kieruje Pani Teresa Kuczerepa, robi to bardzo efektywnie, panie mają wielkie osiągnięcia... Możemy być dumni, że Krajna jest cały czas sławiona, a przecież niewielkie to jest koło w tej chwili, niewielu liczy członków. (...) Trzeba doceniać inicjatywę osób, które też już nie są najmłodsze.
Dorota Angutek dowiodła, że haft krajeński należy traktować jako zjawisko odrębne i rodzime, a działalność koła hafciarskiego ,,Igłą Malowane” nie tylko go popularyzuje, ale również rozsławia Krajnę i Więcbork w całym kraju i poza jego granicami.
– Region kwitnie, wyróżniając się kolorytem, to wymaga zaangażowania wielu osób i współpracy pokoleń. (...) Dorobek jest olbrzymi. Aby nasz region mógł kwitnąć i miasto mogło utrzymać swoistość i tożsamość, dobrze byłoby utworzyć izbę regionalną. To jest prośba do władz. Ja w tym miejscu oferuję współpracę, swoją pomoc i wsparcie naukowe przy tworzeniu takiej izby – zwróciła się do burmistrza Waldemara Kuszewskiego Dorota Angutek.
– Mam nadzieję, że to się stanie. Proszę państwa, Więcbork jest miejscowością wypoczynkową, więc goście, którzy nas odwiedzają, mogliby się zapoznać ze swoistością tego regionu. Więcbork to nie tylko lasy i nasze jeziora. (...) Pora pochylić się i przedstawić przede wszystkim to, co wytwarzają ludzkie ręce – dodała.
Burmistrz Więcborka Waldemar Kuszewski podziękował pani Dorocie za wspólne popołudnie i ważny przekaz, jaki zawarła w swoim wystąpieniu:
– Pani doktor, mówiła pani dzisiaj o Złotowie, Więcborku... Podziały administarcyjne nie dotyczą czegoś takiego jak region, gdzie łączy nas kultura, historia, tradycja i to jest bardzo ważne, żebyśmy to umieli uszanować. (...) Bardzo się cieszę, że jest taka osoba, która zajmuje się tą tradycją, zgłębia historię i jak to wszystko powstawało.
Na piątkowym wernisażu obecne były także dwie z więcborskich pionierek haftu krajeńskiego, panie Irena Cichończyk i Teresa Kuczerepa. Również do nich zwrócił się burmistrz Więcborka:
– Nie byłoby tego wszystkiego, gdyby nie nasze ukochane pionierki, dzięki którym możemy dzisiaj tutaj i być i mówić o tym, że Więcbork ma znamienity i piękny wkład w krajeński haft. Za to wszystko chciałbym zarówno pani Dorocie, jak i naszym pionierkom bardzo serdecznie podziękować.
Zachęcamy do odwiedzenia Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury, gdzie zwiedzić można wystawę obejmującą historię haftu krajeńskiego na terenie Więcborka, zapoznać się z życiorysami pionierek tego haftu i ich osiągnięciami, a także obejrzeć ekspozycję ich rękodzieł.

Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Lidze powiatowej nareszcie towarzyszyło słońce. Wprawdzie jeszcze...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...