Więcbork

Harcerze z Więcborka mają własny sztandar

Robert Środecki, 07 marzec 2024, 12:16
Średnia: 0.0 (0 głosów)
W sobotę harcerze 3. Szczepu Więcborskich Drużyn Harcerskich „Aurea Tria” obchodzili Dzień Myśli Braterskiej. Najważniejszym wydarzeniem tego dnia była uroczystość nadania sztandaru. W imprezie poza harcerzami, którzy oblegali miasto, wzięli udział przedstawiciele lokalnych władz oraz fundatorzy sztandaru i przyjaciele szczepu.
Harcerze z Więcborka mają własny sztandar

Nowy sztandar więcborskich harcerzy

Harcerze z Więcborka mają własny sztandar

Harcerze z Więcborka wbijają symboliczny gwóźdź w drzewiec sztandaru

Wszystko rozpoczęło się od uchwały komendanta szczepu, na mocy której powołano komitet fundatorów, który wziął na swoje barki odpowiedzialność za zgromadzenie środków finansowych na zakup sztandaru i organizację uroczystości. W jego skład weszli: Aneta Rybka – przewodnicząca oraz Anna Idzikowska, Karolina Mieszczak-Pisarska, Magda Buława i SyAlwia Misiak. Uwieńczeniem działań komitetu była sobotnia uroczystość, która rozpoczęła się od mszy świętej odprawionej w kościele parafialnym w Więcborku przez miejscowego proboszcza, wikarego z Kamienia oraz kapelana Chorągwi Kujawsko-Pomorskiej ZHP. To jemu przypadł w udziale zaszczyt poświęcenia sztandaru. Po nabożeństwie odbył się barwny przemarsz przez miasto do Szkoły Podstawowej nr 1. Tam zorganizowano część oficjalną uroczystości. 
Na samym początku odczytano akt ufundowania sztandaru dla 3. Szczepu Więcborskich Drużyn Harcerskich „Komitet Fundacyjny Sztandaru niniejszym aktem uroczyście przekazuje 3. szczepowi sztandar w dowód zasług, poświęcenia dla dobra wspólnego i kształtowania postaw patriotycznych młodzieży. Sztandar jest znakiem identyfikacyjnym, symbolem tradycji harcerskich i miłości do Ojczyzny” - czytamy w akcie. 
– To dzięki wsparciu finansowemu wielu osób udało się uzbierać środki na zakup sztandaru i organizację uroczystości. Zgodnie z regulaminem fundatorzy, którzy przeznaczyli na sztandar więcej niż 800 zł, wbiją symbolicznie gwoździe honorowe. W imieniu całego szczepu pragnę serdecznie podziękować wszystkim fundatorom, instruktorom, rodzicom, przyjaciołom, instytucjom i wszystkim, którzy wsparli nas w organizacji dzisiejszej uroczystości. To dla nas ogromne wyróżnienie i zaszczyt mieć własny sztandar. Jest to nie tylko symbol naszej tożsamości, ale także naszej wspólnej pasji, zaangażowania i oddania braterskiej idei. Dla nas ten sztandar to nie tylko materiał, ale przede wszystkim symbol naszej wiary w wartości, którymi się kierujemy. Dziękuję wszystkim za przybycie i świętowanie razem z nami – powiedział do zebranych Kacper Sosnowski, komendant więcborskiego szczepu. 
Impreza była okazją do wręczenia podziękowań wszystkim osobom i instytucjom wspierającym. Kilka z nich otrzymało medal wdzięczności. Najważniejszym momentem sobotnich uroczystości było wręczenie sztandaru więcborskim harcerzom przez komendanta hufca ZHP Pałuki harcmistrzynię Olgę Skotnicką. 
– W dowód uznania dla zuchów, harcerek i harcerzy, wędrowników i instruktorów zaświadczających swoją postawą o wierności harcerskim ideałom nadaję 3. Szczepowi Więcborskich Drużyn Harcerskich Aurea Tria prawo posiadania sztandaru. Dzierżcie go z dumą, pełniąc służbę Bogu i Polsce, niosąc pomoc bliźnim – powiedziała harcmistrzyni. 
Po zakończeniu części oficjalnej w pięknie udekorowanej sali SP nr 1 odbyła się Gala Dnia Myśli Braterskiej. Zostały nadane Iskierki Zuchowe oraz Gwiazdy Dnia Myśli Braterskiej.
Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Lidze powiatowej nareszcie towarzyszyło słońce. Wprawdzie jeszcze...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...