I Armia Wojska Polskiego od 34 lat patronem kamieńskiej podstawówki
O szkolnictwie
Niewiele jest informacji o szkole w Kamieniu. Pierwsze źródła podają, że takowa istniała w XVII wieku i uczyło się w niej 30 dzieci. W latach zaborów w Kamieniu była szkoła katolicka i ewangelicka, obydwie jednoklasowe. Po odzyskaniu niepodległości w latach międzywojennych istniało w Kamieniu kilka szkół:
1. Publiczna Szkoła Powszechna (katolicka),
2. Publiczna Szkoła Powszechna (ewangelicka), zlikwidowana w 1928 r.,
3. Szkoła Prywatna im. św. Królowej Jadwigi (katolicka), w latach 1931-1939.,
4. Dokształcająca Szkoła Zawodowa (wieczorowa), w latach 1929-1933.
W latach II wojny światowej kamieńskie szkoły zostały zlikwidowanie i powołano tylko jedną niemiecką szkołę powszechną z obowiązkowym wykładowym językiem niemieckim. W momencie wyzwolenia miasta w lutym 1945 r. szkoła niemiecka już nie istniała. Ponowne uruchomienie szkoły, już jako polskiej, nastąpiło 4 kwietniu 1945 r.
Okres powojenny był niezwykle trudny dla kamieńskiej oświaty. Braki kadrowe, zły stan techniczny szkoły oraz trudności z bazą dydaktyczną powodowały, że nauczyciele pracowali w szczególnie trudnych warunkach. Dopiero w latach 50. i późniejszych sytuacja się poprawiła.
Nowa szkoła
Ważne zmiany nastąpiły w latach 60. Bowiem już od 1963 r. rozpoczęto starania o budowę nowej szkoły. Oddano ją społeczeństwu w 1967 r. Oto co zanotowano w kronice: Społeczeństwo miasta Kamienia z niecierpliwością oczekiwało na oddanie do użytku nowej szkoły. I oto nastąpił ten doniosły, historyczny moment! W dniu 4 września 1967 r. odbyła się uroczystość oddania do użytku nowoczesnej, pięknej szkoły w Kamieniu połączona równocześnie z rozpoczęciem roku szkolnego 1967/68.
Inne wydarzenia
3 maja 1968 r. szkole nadano patronat nad miejscami męczeństwa i pamięci narodowej oraz odsłonięto tablicę pamiątkową, którą umieszczono przy drzwiach frontowych.
Od 1 września 1969 r. kamieńska podstawówka mogła szczycić się posiadaniem sali gimnastycznej. 14 października 1978 r. szkole nadano imię I Armii Wojska Polskiego i odsłonięto tablicę pamiątkową. Dziesięć lat później 12 października 1988 r. szkoła w Kamieniu otrzymała sztandar.
O patronie
I Armia Wojska Polskiego została utworzona 29 lipca 1944 r. Pod względem operacyjnym podlegała dowództwu 1 Frontu Białoruskiego. 1 AWP liczyła ponad 100 tys. żołnierzy i składała się z czterech, od grudnia 1944 pięciu dywizji piechoty, brygady kawalerii, brygady pancernej oraz innych jednostek armijnych. Dowódcami kolejno byli generałowie: Z. Berling, W. Korczyc, S. Popławski, M. Rola-Żymierski.
Szlak bojowy rozpoczął się w sierpniu 1944 r., gdzie I Armia WP prowadziła działania nad Wisłą w rejonie Dęblina i Puław. Od 8 sierpnia do 13 września oddziały I AWP broniły przyczółka warecko-magnuszewskiego. W dniach 10-15 września oddziały 1. dywizji wzięły udział w wyzwalaniu warszawskiej Pragi. W dniach 16-23 września 1944 r. żołnierze 2. i 3. dywizji walczyli o zdobycie i utrzymanie przyczółka czerniakowskiego w Warszawie. 17 I 1945 oddziały I AWP wkroczyły do Warszawy. Dalej natarcie biegło w kierunku Bydgoszczy oraz powiatu sępoleńskiego. 27 stycznia 1945 r. zostało wyzwolone Sępólno, a 13 lutego Kamień. Od 20 stycznia do 20 lutego oddziały 1 AWP brały udział w przełamaniu umocnień Wału Pomorskiego, od 1 do 18 marca w operacji pomorskiej, tocząc walki o Kołobrzeg. W dniach 30 kwietnia - 2 maja wydzielone jednostki I AWP wzięły udział w szturmie Berlina. Szlak bojowy I AWP zakończyła w maju 1945 r. wyjściem na brzeg Łaby i szturmem części swoich oddziałów na Berlin.
Z perspektywy lat różnie ocenia się armię polską, która wraz z armią radziecką wyzwalała nasze tereny spod okupacji hitlerowskiej. Pamięć zaciera się, a świadków tamtej historii (z 1945 r.) jest coraz mniej. Zapewne znajomość faktów pozwoli każdemu na refleksję oraz na nowe spojrzenie na tamte wydarzenia.
Zaloguj się lub Zarejestruj aby dodać komentarz.