Ile kosztuje opieka społeczna?
W grudniu ubiegłego roku w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Więcborku pracowało 60 osób, z czego 49 w ośrodku, 7 w środowiskowym domu samopomocy i 4 w świetlicy środowiskowej. Dodatkowo w ramach robót publicznych i umów na czas określony ośrodek posiłkował się pracą 8 osób. Liczba zatrudnionych świadczy o ilości zadań do zrealizowania. Połowa zatrudnionych pracuje w dziale pomocy środowiskowej. W ostatnim czasie w ośrodku dokonano istotnych zmian w strukturze organizacyjnej. Roszady kadrowe polegające m.in. na powołaniu zastępcy dyrektora wynikają z nałożenia na ośrodki nowego zadania, jakim jest realizacja ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Tak w pojęciu ustawodawcy wygląda odchudzanie przerośniętej administracji. W ubiegłym roku MGOPS w Więcborku wydał na realizację wszystkich zadań 10,12 mln zł. Wydatki wzrosły o 5 % w stosunku do roku wcześniejszego. Najwięcej, bo aż 5,1 mln zł, ośrodek wydał na rozmaite świadczenia rodzinne, w tym świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Roczny koszt utrzymania ośrodka wynosi dwa miliony złotych. W ubiegłym roku Ośrodek Pomocy Społecznej w Więcborku realizował kilka projektów skierowanych do osób najuboższych. Do najważniejszych należy zaliczyć projekt systemowy Interaktywni. W roku 2012 ośrodek udzielił wsparcia 625 rodzinom. Ważną rolą ośrodka jest dożywianie najuboższych. Z tej formy wsparcia skorzystało 1083 osoby.
W sprawozdaniu dotyczącym ubiegłorocznej działalności Ośrodka Pomocy Społecznej jest mowa o potrzebach. Ośrodek cierpi z powodu braku odpowiedniego pomieszczenia do przechowywania żywności. Aktualnie posiadane pomieszczenie w baraku przy ulicy Mickiewicza nie spełnia żadnych standardów. Dodatkowo główna siedziba ośrodka jest nieprzyjazna dla osób niepełnosprawnych. Z tymi zadaniami w najbliższym czasie trzeba się będzie zmierzyć.
Ośrodki pomocy społecznej w miarę możliwości realizują zadania wynikające z ustawy. Martwią gigantyczne nakłady na ten cel i rosnąca liczba beneficjentów opieki społecznej. Przyczyną wszystkich problemów jest długotrwałe bezrobocie mieszkańców powiatu. W styczniu stopa bezrobocia w powiecie sępoleńskim wynosiła 26%. Bez pracy było 3579 mieszkańców w wieku produkcyjnym. Dopóki nie zminimalizuje się skutków bezrobocia, ośrodki pomocy społecznej będą miały pełne ręce roboty.
Zaloguj się lub Zarejestruj aby dodać komentarz.