Sypniewo
Imieniny "kuźni kadr"
Robert Lida, 21 listopad 2024, 09:50
Średnia:
0.0
(0 głosów)
W piątek minęło dokładnie 5 lat od uroczystości nadania szkołom wchodzącym w skład Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sypniewie imienia ks. dr. Szczepana Gracza. Z tej okazji w sypniewskiej „kuźni kadr” zorganizowano uroczysty apel.
Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sypniewie wcześniej nosił imię I Armii Wojska Polskiego. Ten patron znalazł się na cenzurowanym po wejściu w życie tak zwanej ustawy dekomunizacyjnej, która dotyczyła nie tylko nazw ulic, ale również patronów szkół czy instytucji. Na szczęście szkole w Sypniewie nikt nazwy na siłę nie zmieniał. Przeprowadzono to w sposób pokojowy. Okazało się, że patrona nie trzeba było szukać wśród pisarzy czy historycznych postaci. Znaleziono go dosłownie obok, w Sypniewie. Impulsem do tego, aby był nim ks.dr Szczepan Gracz, była odbywająca się rok wcześniej w Sypniewie konferencja poświęcona 100 -leciu weterynarii na terenie powiatu sępoleńskiego zorganizowana przez sępoleńskiego lekarza weterynarii Ryszarda Tyborskiego. Jednym z punktów tej konferencji było odsłonięcie tablicy upamiętniającej 130. urodziny pochodzącego z Sypniewa Szczepana Gracza, lekarza weterynarii, a później pallotyna i księdza. Tablicę ufundowali lekarze weterynarii z terenu powiatu sępoleńskiego. Taki patron dla szkoły, w której funkcjonuje technikum weterynaryjne, to prawdziwy skarb.
Szczepan Gracz to wybitny lekarz weterynarii, działacz niepodległościowy i wreszcie duchowny, który urodził się w 1888 roku w Sypniewie. Zginął w Łodzi, w obozie Radogoszcz w listopadzie 1942 roku. Jako weterynarz pracował w różnych miejscach do 1936 roku. Był zatrudniony również w Ministerstwie Rolnictwa, gdzie współtworzył polskie prawo weterynaryjne. Niektóre zapisy ustaw, których był autorem, obowiązywały ponad 70 lat. Po śmierci żony wstąpił do zgromadzenia pallotynów i przyjął święcenia kapłańskie. Za swoją działalność niepodległościową był wielokrotnie aresztowany. Jest autorem wielu publikacji naukowych, a jego podręczniki weterynarii były wykorzystywane jeszcze pod koniec ubiegłego wieku. Szczepan Gracz to bez wątpienia postać, która ma jeden z ciekawszych życiorysów spośród osób urodzonych na terenie powiatu sępoleńskiego. Doktor Tyborski słusznie twierdzi, że jego życiorysem można obdzielić co najmniej trzy wybitne postaci. Z okazji nadania szkole jego imienia szkoła otrzymała nowy sztandar, który poświęcił absolwent szkoły w Sypniewie ks. biskup Wiesław Szlachetka.
W ciągu pięciu lat, które minęły od tamtej pory, szkoła bardzo się zmieniła i to wyłącznie na plus.
– To nasze szkolne święto związane jest nierozerwalnie z Narodowym Świętem Niepodległości, które obchodziliśmy 11 listopada. Ten dzień jest również związany z osobą patrona naszej szkoły. Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sypniewie funkcjonuje już od ponad 75 lat. Od początku istnienia szkoły nasza „kuźnia kadr” wykształciła ponad tysiąc absolwentów, którzy pracują zawodowo i społecznie dla lokalnego środowiska. Od 1 stycznia 2018 roku ponownie organem prowadzącym stał się dla naszej szkoły minister rolnictwa i rozwoju wsi. W ten sposób zasililiśmy elitarną sieć szkół rolniczych prowadzonych przez ministra, których jest obecnie 64. Z tego miejsca dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego wydarzenia. Od tego momentu nastąpił intensywny rozwój naszej placówki poprzez znaczącą poprawę infrastruktury szkoły i internatu. Do najważniejszych przeprowadzonych inwestycji należą: modernizacja sali gimnastycznej oraz remont szeregu sal lekcyjnych, gruntowny remont internatu wraz z odtworzeniem działalności szkolnej kuchni, remont warsztatu mechanizacji, budowa boiska wielofunkcyjnego, modernizacja boiska trawiastego, kupno dwóch autobusów, zakup ciągnika rolniczego oraz towarzyszących maszyn rolniczych i symulatora kombajnu – mówił znany z płomiennych przemówień dyrektor szkoły Marian Basa.
W uroczystości, która odbyła się w szkolnej sali gimnastycznej, oprócz uczniów i nauczycieli wzięli udział wnukowie ks.dr. Szczepana Gracza, samorządowcy powiatu sępoleńskiego oraz gmin, które go tworzą, a także inicjator nadania szkole imienia Ryszard Tyborski z małżonką oraz powiatowy lekarz weterynarii Małgorzata Majewska. Uroczystość stała się okazją do wręczenia nagród dyrektora pedagogicznym i niepedagogicznym pracownikom szkoły. Ogłoszono również wyniki „Dyktanda z patronem”, które odbyło się w piątek 8 listopada, a wzięło w nim udział 73 uczniów z 3 szkół ponadpodstawowych funkcjonujących na terenie gminy Więcbork. Pierwszą nagrodę przyznano Vanessie Skalskiej, uczennicy klasy IV Technikum Hotelarskiego w Więcborku. Później młodzież zaprezentowała krótki program artystyczny oparty na życiorysie ks. dr. Szczepana Gracza. Na koniec był wielki imieninowy tort.
Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Zaloguj się lub Zarejestruj aby dodać komentarz.
Zaloguj się
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Lidze powiatowej nareszcie towarzyszyło słońce. Wprawdzie jeszcze...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...