Kilka ważnych i nieważnych uchwał
Robert Lida, 02 luty 2023, 10:45
Średnia:
0.0
(0 głosów)
Wiodącym tematem ostatniej sesji Rady Miejskiej w Więcborku miało być funkcjonowanie Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury. W ostatniej chwili autopoprawkę do porządku obrad polegającą na wykreśleniu tego punktu z porządku obrad zgłosił burmistrz. – Ten punkt znajdzie się w porządku obrad lutowej sesji – poinformował Waldemar Kuszewski. W tej sytuacji radni błyskawicznie przeprocedowali kilka ważnych i kilka nieważnych uchwał.
Z punktu widzenia realizacji tegorocznego budżetu gminy najważniejsza była uchwała w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż gminnych działek na osiedlu Piastowskim. Pod młotek pójdzie aż 14 działek o powierzchni od 0,0637 ha do 0,1312 ha. Środki z ich sprzedaży zapisano po stronie przychodów budżetu, ale jeśli uda się wylicytować dobre ceny, to dodatkowe dochody mogą być przeznaczone na nowe inwestycje lub zmniejszenie zaplanowanego deficytu budżetowego.
– Działki zostaną teraz wycenione przez rzeczoznawcę i wystawione na sprzedaż w formie przetargu otwartego ustnego – mówi Michał Bąk, kierownik referatu ds. inwestycji, planowania przestrzennego i gospodarki nieruchomościami Urzędu Miejskiego w Więcborku.
Kolejna uchwała dotyczyła zniesienia formy ochrony pomnika przyrody. Chodzi o 4 dęby szypułkowe rosnące przy Alei Dębowej w Sypniewie, przy czym słowo ,,rosnące” jest tutaj symboliczne, ponieważ przedmiotowe dęby uschły i zagrażają bezpieczeństwu użytkowników drogi w kierunku Wilczych Jarów.
– Drzewa straciły żywotność, po prostu są suche. W tej sprawie mamy pozytywną opinię Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Bydgoszczy. Teraz gmina wystąpi do starosty o decyzję na wycinkę tych drzew – mówi Tomasz Fifielski, kierownik referatu ochrony środowiska, leśnictwa i dróg.
Rada podjęła również uchwałę w sprawie podwyższenia kryterium dochodowego uprawniającego do przyznania pomocy społecznej w formie zasiłku celowego na zakup posiłku lub żywności w ramach rządowego programu „Posiłek w szkole i w domu”. Kryterium, o którym mowa, do tej pory wynosiło 150 procent wartości zapisanej w ustawie. Nowa uchwała podnosi je do 200 procent. W ten sposób zwiększy się liczba potencjalnych beneficjentów programu.
– Jeżeli chodzi o liczbę dzieci korzystających z posiłków w szkołach, to ich liczba drastycznie spada. Natomiast w przypadku osób dorosłych, które codziennie korzystają z ciepłego posiłku, to ich liczba jest stała i oscyluje wokół stu – mówi Tomasz Siekierka, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej
w Więcborku.
W grupie ważnych uchwał znalazła się jeszcze uchwała w sprawie udzielenia pomocy finansowej powiatowi sępoleńskiemu. Jest to udział gminy Więcbork w dofinansowaniu funkcjonowania powiatowych linii autobusowych, których w sumie jest 12. W stosunku do roku ubiegłego koszt tak zwanego wozokilometra wzrósł z 4,30 złdo 5,20 zł. Montaż finansowy wygląda tak, że każdy kilometr jest dotowany przez wojewodę. Do tego dokłada się 5 samorządów powiatu. Całość uzupełniają wpływy se sprzedaży biletów.
Niestety, Rada Miejska w Więcborku musi się również zajmować różnymi, często absurdalnymi petycjami czy wnioskami. To ulubiona część sesji przewodniczącej Anny Łańskiej. Nie można ich ot tak wyrzucić do kosza. Zgodnie z prawem rada musi je procedować. W związku z tym najbardziej zapracowaną komisją więcborskiej rady jest komisja skarg, wniosków i petycji kierowana przez radną Nataszę
Ksobiak. Na przykład firma Szulc-Efekt wystosowała do gminy Więcbork petycję w sprawie zakupu i montażu urządzeń służących do dezynfekcji pomieszczeń w miejscach użyteczności publicznej gminy Więcbork. Myśleliśmy, że to producent takich urządzeń, ale okazuje się, że to firma, która hurtowo pisze takie petycje
i zasypuje nimi wszystkie samorządy. O co tu chodzi? Tak czy inaczej na wniosek komisji rada uznała, że petycja w tej sprawie nie zasługuje na uwzględnienie. Komisja stwierdziła, że gmina nie ma ustawowego obowiązku zakupu takich urządzeń. Tym bardziej, że ma problemy z realizacją zadań ustawowych.
Rada za bezzasadne uznała dwa wnioski pana T.B. Pierwszy dotyczył podjęcia przez radę miejską uchwały w sprawie wpisania przez marszałka województwa przewozów pasażerskich na linii kolejowej nr 281 do planu transportu zbiorowego wojewodtwa kujawsko - pomorskiego. Okazało się, że taki wniosek w dniu 27 grudnia 2021 roku złożyło 5 samorządów powiatu sępoleńskiego. Wśród nich samorząd gminy Więcbork.
Drugi wniosek dotyczył podjęcia przez radę miejską uchwały w sprawie gazyfikacji Więcborka. Ten wniosek uznano za bezprzedmiotowy, ponieważ
w tej sprawie głównym i jedynym inwestorem jest Polska Spółka Gazownictwa.
Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Zaloguj się lub Zarejestruj aby dodać komentarz.
Zaloguj się
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Lidze powiatowej nareszcie towarzyszyło słońce. Wprawdzie jeszcze...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...