Legalna budowa nad jeziorem

Robert Lida, 10 listopad 2012, 04:44
Średnia: 0.0 (0 głosów)
– Kilka tygodni temu pisaliście o apelu samorządowców w sprawie złagodzenia przepisów dotyczących Krajeńskiego Parku Krajobrazowego. Chodzi o odległość budynków od linii brzegowej. Póki co, dopuszczalna, minimalna odległość 100 metrów obowiązuje. W takim razie jak to się dzieje, że na plaży w Więcborku, dosłownie kilka metrów od brzegu jeziora powstaje dom? – pyta czytelnik z Więcborka.
Legalna budowa nad jeziorem

Rzeczywiście, tuż za przystanią TKKF w najlepsze trwa budowa pozornie bliżej nieokreślonego budynku. Obowiązujące aktualnie rozporządzenie wojewody kujawsko-pomorskiego w sprawie utworzenia Krajeńskiego Parku Krajobrazowego zakazuje budowy obiektów w odległości mniejszej od linii brzegów rzek, jezior i innych zbiorników wodnych.
Z obszaru KPK w gminie Więcbork wyłączone jest miasto. Okazuje się, że działka, na której trwa budowa znajduje się w jego granicach administracyjnych, czyli po-za parkiem.  Nieco dalej jest już na przykad Śmiłowo objęte granicami parku. Czy zatem każdy mieszkaniec Więcborka może wznosić budowlę nad brzegiem jeziora?
– W pozwoleniu na budowę jest to hangar na sprzęt wodny: łodzie, kajaki, rowery wodne, a zakaz nie dotyczy tego rodzaju obiektów. Ponadto inwestor deklaruje, że obiekt będzie służył społeczeństwu. Obiekt znajduje się częściowo na prywatnej działce, a częściowo na działce Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych we Włocławku. Inwestor dysponuje umową dzierżawy zawartą z zarządem na okres 10 lat – mówi Michał Bąk z Urzędu Miejskiego w Więcborku. Chodzi tutaj o zapis rozporządzenia wojewody, który mówi, że zakaz budowy obiektów w odległości do 100 metrów od linii brzegowej nie dotyczy obiektów służących turystyce wodnej, gospodarce wodnej lub rybackiej.
– Wszystko, co dzieje się na tej budowie, jest zgodne z prawem i pozwoleniem na budowę. Już raz ten obiekt rozbierałem i nadzór budowlany na pewno nad tym czuwa. Nazwałem to przedsięwzięcie Zakładowym Centrum Wędkarstwa, Sportu i Rekreacji. Będzie ono służyło głównie pracownikom mojej firmy – mówi inwestor Benedykt Mieszczak, właściciel firmy Bemix, która zatrudnia 140 osób.
Mamy też przykład z ulicy Krótkiej w Wituni, gdzie prywatny inwestor chciał wybudować dom, w istniejącej już, szeregowej zabudowie, ale nie otrzymał na to zgody, okazało się, że miałby on stanąć w odległości 86 metrów od oczka wodnego znajdującego się na sąsiedniej działce.
Zderzenie tych dwóch przykładów daje pewien obraz prawnego absurdu, który ma miejsce na terenie Krajeńskiego Parku Krajobrazowego.
Z drugiej strony nie można przeprowadzić wielu inwestycji, ponieważ ktoś obok wykopał kiedyś mały staw, czyli coś, co kwalifikuje się jako „inna woda”.

*********************

Niestety, wśród wielu kul są i te, które trafiają w płot. Odbudowy spalonej przed laty przystani nie da się porównać z nielegalną budową domu w warunkach kłócących się z przepisami parku krajobrazowego. Budowli wznoszonej przez szefa firmy Bemix w żaden sposób, nawet mimo usilnych starań, nie da się nazwać domem.
(pp)

Komentarze do artykułu
Avatar_missing_small
Łukasz N - 21 czerwiec 2013, 21:52

Witam! Ja również borykam się z absurdami naszego prawa budowlanego! Jestem posiadaczem działki nad jeziorem i małej rzeczki! Do jeziora jest 80 m i działkę od jeziora oddziela droga powiatowa (asfaltowa) z rzeczką działka też bezpośredni nie graniczy! Jacyś mądrzy Panowie wpadli na pomysł aby utworzyć park krajobrazowy doliny Osy i Gardęgi. Dostałem dwie odmowne decyzje względem pozwolenia na budowę, teraz to już tylko Sąd. Ale z góry skazany jestem na przegraną tylko pieniądze utopie! Dla przykładu 20 metrów wyżej sąsiad pobudował sobie ogromny dom i jest wszystko ok, a mi powiedzieli że kemping albo namiot mogę sobie postawić. Mogę do prowadzić prąd i wodę ale nic nie pobudować! Nawet nie wiem do kogo się zwrócić o poradę jak ten durny przepis obejść albo nagiąć!Za pomoc będę wdzięczny.

Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Lidze powiatowej nareszcie towarzyszyło słońce. Wprawdzie jeszcze...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...