Majowe świętowanie

Robert Lida, Robert Środecki, Jacek Grabowski, 11 maj 2014, 08:08
Średnia: 0.0 (0 głosów)
W powiecie sępoleńskim w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja odbyło się szereg imprez.
Majowe świętowanie

Pamiątkowa fotografia uczestników uroczystości 3-majowych w Sępólnie na tle obrazu Matejki. Fot. Robert Środecki

SĘPÓLNO
W stolicy powiatu sępoleńskiego obchody najważniejszych świąt narodowych od wielu lat mają identyczny scenariusz. Uroczystą mszę świętą za ojczyznę poprzedza przemarsz przez miasto, wystawienie wart honorowych i składanie kwiatów pod pomnikiem Ofiar Walki i Męczeństwa. W tym roku organizatorzy obchodów dodali nowe elementy.

W sobotę 3 maja na ścianie Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie zawisł olbrzymi baner przedstawiający obraz Jana Matejki ,,Konstytucja 3 maja 1791 roku”. Uroczystości związane z rocznicą uchwalenia konstytucji koncentrowały się właśnie w tym miejscu. Wszyscy zgromadzeni wysłuchali historii powstania arcydzieła Matejki i dowiedzieli się w jakich okolicznościach doszło do uchwalenia konstytucji. Jedna z osób przebrana w strój szlachecki odczytała preambułę ustawy zasadniczej, następnie odśpiewano Hymn Konstytucji 3 Maja autorstwa Zofii Pietrzyk i Mariana Waśkiewicza. Po przypięciu kotylionów i rozdaniu biało-czerwonych chorągiewek pochód ruszył główną ulicą miasta w stronę pomnika.

Uczestnicy uroczystości podczas hymnu. Fot. Robert Środecki

WIĘCBORK
Mieszkańcy Więcborka rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja obchodzili na placu Jana Pawła II, który po rewitalizacji został oficjalnie oddany do użytku.

Oficjalne obchody zainaugurował przemarsz pocztów sztandarowych oraz delegacji głównymi ulicami miasta pod pomnik Orła Białego. Tutaj odegrano hymn narodowy oraz wciągnięto na maszt flagę narodową. Delegacje instytucji, szkół i organizacji społecznych złożyły pod pomnikiem wiązanki kwiatów. Następnie w kościele odprawiono uroczystą mszę świętą w intencji ojczyzny. Po południu nastąpiło oficjalne oddanie do użytku zrewitalizowanego placu Jana Pawła II. Flagę przecięły osoby, które przyczyniły się do tej inwestycji, oraz takie, które nie miały z nią nic wspólnego. Wiadomo, idą wybory.  
Roboty na placu kosztowały 2.881.000 złotych, z czego 1.212.000 złotych stanowiła dotacja unijna. Utwardzono 6.500 metrów kwadratowych powierzchni. Zasadzono 75 drzew, 3.330 krzewów i 764 iglaków. Główny wykonawca, firma Skanska, zadysponował mieszkańcom grochówkę. Na scenie pojawili się wykonawcy skupieni w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Więcborku. Swój koncert dała orkiestra strażacka. Dla najmłodszych zorganizowano konkury tematyczne związane ze świętem 3 maja i barwami narodowymi. Przez cały dzień trwała piknikowa atmosfera. Wieczorem organizatorzy zaproponowali bardzo ciekawy koncert kwintetu smyczkowego Spring Quintet. Tworzą go absolwentki Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, na co dzień związane z Filharmonią Pomorską. Panie podchodzą do muzyki poważnej dosyć nowocześnie i nieco modyfikują klasyczne utwory największych kompozytorów. Chętnie sięgają również po klasykę, ale rockową. ,,Riders on the Storm” The Doors w wykonaniu kwintetu smyczkowego brzmi naprawdę rewelacyjnie. Później centralny plac miasta zamienił się w scenę teatralną. Swój spektakl „Wzlecieć-ulecieć” zaprezentował dobrze znany, zwłaszcza mieszkańcom Kamienia, teatr uliczny Cztery Żywioły z Chojnic. Spektakl traktował o ludzkich marzeniach i tęsknotach. Tylko najodporniejsi na przenikliwe zimno dotrwali do seansu plenerowego. Na ogromnym ekranie ustawionym na promenadzie wyświetlono komedię „Chłopaki nie płaczą”.
Dzięki nie najgorszej, ale chłodnej pogodzie, frekwencja dopisała. Część mieszkańców narzekała, że zamiast o Konstytucji 3 maja mówiono więcej o rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Na placu pojawił się również namiot propagandowy Platformy Obywatelskiej. Zamiast wręczać dzieciom biało-czerwone chorągiewki, wręczano im te w partyjnych barwach.

Uroczyste przecięcie wstęgi i oddanie do użytku zrewitalizowanego placu Jana Pawła II. Fot Robert Lida

KAMIEŃ
W Kamieniu od lat najważniejszym wydarzeniem związanym z obchodami rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja jest koncert patriotyczny odbywający się w Miejsko Gminnym Ośrodku Kultury. Publiczności zaprezentowała się młodzież, seniorzy oraz sekcja wokalna. Występy artystyczne trwające około 30 minut zostały nagrodzone gromkimi oklaskami.

SOŚNO
3 maja w Sośnie podczas uroczystej eucharystii ks. prałat Andrzej Jaskuła podkreślał znaczenie współczesnego patiotyzmu. Po mszy św. gimnazjaliści pod kierunkiem Macieja Kozyry wraz z chórem Cantabile z Gminnego Domu Kultury w Sośnie  przygotowali montaż słowno-muzyczny.

Po części upamiętniającej uroczystystość 3 maja delegacje kombatantów, urzędników, uczniów, strażaków i partii PSL udali się pod pomnik Ofiar Faszyzmu w Sośnie w latach 1939-1945, aby złożyć wiązanki kwiatów.
 


 

Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...