Sypniewo

Manewry pałacowe

Robert Lida, 27 luty 2012, 21:05
Średnia: 0.0 (0 głosów)
Na najbliższą sesję rady powiatu przygotowano projekt uchwały w sprawie wydzierżawienia dotychczasowemu dzierżawcy Zespołu Pałacowo-Parkowego w Sypniewie na okres 15 lat. Głosowanie radnych w dniu 29 lutego zakończy wieloletnie spekulacje na ten temat.

Sytuacja zmienia się jak w kalejdoskopie. Raz mówiło się o sprzedaży pałacu łącznie z gospodarstwem przyszkolnym. Innym razem o odrębnej sprzedaży, a jeszcze innym o dzierżawie. Dyskusja na ten temat rozgorzała jesienią ubiegłego roku, kiedy pracowano nad projektem budżetu na 2012 rok. W projekcie tym, w dziale dochodów ze sprzedaży składników majątkowych powiatu, zapisano milion złotych ze sprzedaży Zespołu Pałacowo-Parkowego w Sypniewie. Radnym ten pomysł się nie podobał. W toku dyskusji budżetowych optowano jednak za dzierżawą, czyli stałym, systematycznym dopływem środków z czynszu do budżetu powiatu. Zarząd powiatu ten pogląd uszanował i wycofał się z wcześniejszych pomysłów.
Umowę dzierżawy ze spółką „Adamscy” Tadeusz Adamski, Romuald Adamski Sp. Jawna z siedzibą w Luboniu podpisano 8 marca 2002 roku z mocą obowiązywania od dnia 11 marca na okres 10 lat. Przedmiotem dzierżawy jest budynek pałacu o powierzchni 2.195 m2, część zespołu parkowego o powierzchni 8.800 m2 oraz stajnia o powierzchni 300 m2 wraz z terenem przyległym. Umowa była kilkakrotnie aneksowana. Aneksy dotyczyły m.in. zwolnienia z czynszu. Aneksem z 8 października 2002 roku zwolniono dzierżawcę z czynszu dzierżawnego do dnia 31 grudnia 2002 roku, a aneksem z 20 maja 2003 roku zwolniono z czynszu do 15 czerwca tego roku. Umowa precyzuje też zasady przeprowadzenia inwestycji na koszt dzierżawcy. „Dzierżawca może dokonywać na własny koszt adaptacji obiektu oraz remontów po uzyskaniu każdorazowo zgody wydzierżawiającego co do zakresu o kosztów. Adaptacje i remonty wymagają zgody właściwej władzy budowlanej i służby ochrony zabytków” - czytamy w paragrafie 5. umowy. Umowa mówi również, że w przypadku jej rozwiązania dzierżawca otrzyma jedynie zwrot nakładów udokumentowanych zgodnie z cytowanym paragrafem i to w ciągu jednego roku.
W lutym ubiegłego roku spółka „Adamscy” przysłała do zarządu powiatu pismo z prośbą o przedłużenie umowy dzierżawy do 2012 roku lub przynajmniej do końca października 2012 roku. Okazało się, że dzierżawca zawarł już umowy na organizację imprez po 11 marca 2012 roku. Również do nas zwrócili się zaniepokojeni klienci.
– Projekt uchwały jest również konsekwencją spotkania z dzierżawcami – mówi starosta Tomasz Cyganek.
Wydzierżawienie majątku powiatu na okres powyżej 3 lat jest kompetencją rady powiatu. Ustalenie czynszu natomiast to kompetencja zarządu. Do tej pory spółka „Adamscy” płaci 4 tysiące złotych miesięcznie. Już komisja rewizyjna poprzedniej kadencji twierdziła, że jest to zbyt niski czynsz.
– Będę wnioskował, aby to był czynsz na poziomie 8-10 tysięcy złotych miesięcznie - zapowiada  jeden z członków zarządu powiatu.
Na razie oficjalnie o czynszu nie dyskutowano.

Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Lidze powiatowej nareszcie towarzyszyło słońce. Wprawdzie jeszcze...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...