Lubcza

O złotą siekierę nadleśniczego

Robert Lida, 29 maj 2024, 11:18
Średnia: 0.0 (0 głosów)
Dziesięć drużyn stanęło na starcie V Turnieju Drwali w Lubczy. Wygrali Drwale z Krajny, czyli Marcin Brewka i Piotr Szostak z Wielkiego Buczka.
O złotą siekierę nadleśniczego

Zwycięzcy turnieju Drwale z Krajny z nagrodą Mrówki

O złotą siekierę nadleśniczego

Galeria rzeźb

Pięć godzin zaciętej rywalizacji, osiem konkurencji, ogromny wysiłek, a zarazem chirurgiczna precyzja. Tak w skrócie można opisać to, co działo się na boisku przy świetlicy wiejskiej w Lubczy. Turniejowe zmagania obserwowały setki kibiców, również z sąsiedniego województwa, którzy przyjechali za swoimi drużynami. Każdy zespół składał się z dwóch osób: pilarza i pomocnika. Oczywiście ci pierwsi musieli legitymować się odpowiednimi uprawnieniami. Pochodzący z Lubczy Bartek Jendrzyński (zespół Bart) na swojego pomocnika wybrał córkę Agnieszkę, która nie tylko nosiła za nim siekierę, ale również sprawnie się nią posługiwała. Drwale zmierzyli się w następujących konkurencjach: wymiana łańcucha w pile, okrzesywanie kłody, przerąbywanie kłody, cięcie kłody i łupanie, ścinanie kłody do celu, slalom z żerdzią, rzut siekierą do celu, wykonanie rzeźby. 
Ostatecznie komisja sędziowska składająca się z pracowników Nadleśnictwa Runowo, które było współorganizatorem imprezy, ustaliła kolejność drużyn:
1. Drwale z Krajny Wielki Buczek (Marcin Brewka, Piotr Szostak) 2820 pkt.
2. OSSY Witunia (Tomasz Ossowski, Marek Sadkowski) 2730 pkt.
3. Team Bajka (Piotr Jendrzyński, Paweł Jendrzyński) 2690 
4. Drwale z Sępólna (Arkadiusz Belter, Krzysztof Zalewski) 2660
5. Nadleśnictwo Złotów (Michał Kniter, Dariusz Trojanowicz) 2540
6. 50+Batorówko (Leszek Nykel, Roman Romanek) 2520
7. Lubasy Lipka (Piotr Krajewski, Dariusz Sikorski) 2490
8. Nadleśnictwo Runowo (Marcin Paszylk, Daniel Lemańczyk) 2480
9. Bart Sępólno (Bartosz Jendrzyński, Agnieszka Jendrzyńska) 2240
10. ZUL Nowicki Witkowo (Andrzej Kuś, Krystian Kuś) 2130
Wszystkie drużyny wróciły do domów z atrakcyjnymi nagrodami, a te najlepsze zarobiły całkiem spore dniówki i to bez podatku, który zapłacili fundatorzy. Ogromną inwencją twórczą wykazał się nadleśniczy z Runowa Witold Białkowski, który pełnił również rolę sekretarza turnieju. Nadleśniczy sam wykonał puchar - statuetkę. Wykorzystał do tego plaster drewna akacjowego, toporek, odrobinę kleju i złotol. W ten sposób powstała niepowtarzalna i oryginalna nagroda. Nagrody oprócz nadleśniczego wręczał prezes Banku Spółdzielczego w Więcborku Adam Trzos oraz burmistrz Waldemar Kuszewski. Była również nagroda publiczności, którą ufundowało sołectwo Lubcza. W tajnym głosowaniu wygrała drużyna Bajka z Sępólna. Bonusem do głównej nagrody była blacha placka przekazana przez panie z miejscowego koła gospodyń wiejskich. 
Wokół głównej areny turnieju przez cały dzień trwał słoneczny, rodzinny piknik. Nadleśnictwo Runowo serwowało grochówkę, KGW Lubcza placki i kawę, a dzieci mogły skorzystać z „dmuchańca”. Ile osób w tym czasie odwiedziło Lubczę,trudno powiedzieć. Tłumy. Już niedługo kroi się tutaj kolejna wielka impreza, czyli Turniej Sołectw Gminy Więcbork. 
Tradycją jest zbiórka charytatywna prowadzona podczas turnieju drwali. Tym razem prowadzono ją dla Czarka Wiśniewskiego z Wituni oraz Andrzeja Twardowskiego. Każdy, kto miał ochotę na grochówkę, wrzucał do puszki datek według własnego uznania. Do puszek trafiły również pieniądze z licytacji rzeźb.
Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Lidze powiatowej nareszcie towarzyszyło słońce. Wprawdzie jeszcze...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...