Obrazy wstążką malowane
Założycielką koła była pani Danuta Stroińska. Mimo iż obecnie mieszka w Więcborku, w dalszym ciągu jest w stałym kontakcie z pozostałymi hafciarkami: Czesławą Florczak, Genowefą Kozyrą, Bożeną Proc i Marleną Steckiewicz. Koło działa od dwóch lat. Kobiety spotykają się kilka razy w miesiącu. Swoją pierwszą wystawę miały w Sępólnie.
Na spotkanie oprócz autorów prac przybyły również osoby pragnące poznać tajniki haftu wstążeczkowego. W trakcie ekspozycji objaśniano, jakie są etapy powstawania dzieła. A nie jest to wcale łatwe - jak wiadomo, każdy haft to inny sposób przewlekania nici, wszystko w celu ozdobienia tworzonego dzieła. Zainteresowani otrzymali także odpowiedź na pytanie dotyczące czasu potrzebnego na wykonanie pojedynczego obrazu. Hafty różnią się od siebie długością i układem nitki. Kierunek ściegów to w hafcie bardzo istotny element - nierzadko decyduje on o wartości artystycznej całego dzieła. Nie należy zapominać, iż w przypadku tego haftu nie używa się nici, tylko różnego rodzaju wstążek.
Przybyłe osoby bardzo podziwiały efekty pracy eksponowanych obrazów. Pani Stroińska zaproponowała, że na kilku spotkaniach może udzielić chętnym lekcji. Pierwsze takie spotkanie dla osób, które chcą poznać tajniki haftu, odbędzie się 2 marca w bibliotece. Serdecznie zapraszamy, a czas pokaże, czy w Więcborku również powstanie koło hafciarskie zajmujące się haftem wstążeczkowym.
Zaloguj się lub Zarejestruj aby dodać komentarz.