Ochotnicza straż pożarna rodziny Fojucików

Robert Lida, 26 styczeń 2014, 01:11
Średnia: 0.0 (0 głosów)
W ochotniczych strażach pożarnych trwają zebrania sprawozdawcze. W sobotę miniony rok podsumowali druhowie jednej z największych jednostek w powiecie, OSP Sypniewo. Najliczniejszą grupę strażaków w Sypniewie stanowią Fojucikowie z seniorem Kazimierzem na czele. Strażacki mundur nosi już trzecie pokolenie tej rodziny.
Ochotnicza straż pożarna rodziny Fojucików

Zebranie w Sypniewie rozpoczęto odśpiewaniem hymnu św. Floriana w obecności sztandaru jednostki. Fot. Robert Lida

Do Sypniewa zjechało wielu ważnych gości: poseł Iwona Kozłowska, radny wojewódzki Marek Witkowski, wicestarosta Henryk Pawlina, burmistrz Paweł Toczko, przewodniczący Rady Miejskiej w Więcborku Józef Kujawiak, zastępca komendanta wojewódzkiego PSP st. bryg. Krzysztof Michałowski, komendant powiatowy  PSP st. kpt. Leszek Grugel, prezes zarządu oddziału powiatowego OSP Maciej Kluczyński. Te nazwiska świadczą o tym, że druhowie z Sypniewa mają u władz różnych szczebli duże poważanie.
– OSP w Sypniewie to 76 członków czynnych, w tym 22 kobiety. W minionym roku przybyło nam 8 członków. Do tego należy dodać członków honorowych i wspierających. Jednostka operacyjno-techniczna działająca w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym liczy 28 wyszkolonych osób, które mogą jeździć do akcji. W ubiegłym roku wyjeżdżali do 39 zdarzeń. Odbyły się również dwie inspekcje gotowości. Wreszcie, po latach starań, dzięki dotacjom, które udało nam się pozyskać, ruszyliśmy z budową zaplecza socjalno-garażowego i kotłowni – referował prezes Stanisław Posieczek, który kieruje jednostką od 11 lat. Warto zaznaczyć, że jednostka z Sypniewa jest bodaj najbardziej sfeminizowana w powiecie. Działa tutaj drużyna żeńska oraz młodzieżowa drużyna pożarnicza dziewcząt. Jak zaznaczył prezes Posieczek, wreszcie udało się rozpocząć rozbudowę remizo-świetlicy. Budynek jest obecnie ogrzewany grzejnikami elektrycznymi, które nie spełniają swojej roli i są drogie w eksploatacji. Kontynuacja budowy to główne zadanie, które ma być realizowane w bieżącym roku.
Oczkiem w głowie sypniewskich ochotników jest centrum komputerowe prowadzone przez druha Czesława Kunickiego. Druh Kunicki wziął udział w projekcie realizowanym przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji „Polska Równych Szans”, skierowanym do mieszkańców po 50. roku życia.
– Szkolenie z zakresu obsługi komputera przeszło 185 osób z gmin Więcbork, Sępólno i Sośno. W tym roku będą to osoby z gminy Kamień – mówił prezes Posieczek.
Komendant Leszek Grugel wysoko ocenił pracę jednostki w Sypniewie, która jako jedna z czterech w powiecie należy do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Jednostka pełni również ważną rolę ze względu na swoje położenie: na granicy powiatu i w dużym kompleksie leśnym. Często pomaga też kolegom z powiatu złotowskiego. Po wysłuchaniu sprawozdań zarządu oraz skarbnika i komisji rewizyjnej, uczestnicy zebrania udzielili zarządowi absolutorium. Przyjęto również plan pracy na obecny rok oraz plan finansowy, który zakłada budżet jednostki na poziomie około 50 tysięcy złotych.

Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Lidze powiatowej nareszcie towarzyszyło słońce. Wprawdzie jeszcze...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...