Oczyszczalnia na własnym podwórku
Akcja wspomagania budowy przydomowych oczyszczalni ścieków ruszyła w gminie Więcbork 2 lata temu. W sumie dofinansowano 19 projektów. Pierwszy z nich został zrealizowany na terenie Dorotowa. Pieniądze na ten cel pochodziły z Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska. Fundusz ten tworzyły wpływy z tzw. opłat za korzystanie ze środowiska oraz kar od przedsiębiorców za zanieczyszczanie środowiska. W międzyczasie z mocy prawa tego typu fundusze zostały rozwiązane. Pieniądze z opłat i kar wpływają teraz bezpośrednio do budżetu gminy, ale są wyodrębnione w osobnym dziale.
W związku z tym pojawiła się interpretacja prawna, która mówi, że budżet gminy nie może udzielać dotacji osobom fizycznym. W ten sposób wylano dziecko razem z kąpielą. Przepisy powtórnie zmieniono i program wspomagania budowy oczyszczalni powrócił. Pomoc jest skierowana do właścicieli tych nieruchomości, których podłączenie do kolektorów sanitarnych jest ekonomicznie nieuzasadnione oraz budowa kanalizacji w jej obrębie nie jest ujęta w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym Miasta i Gminy Więcbork.
– Wnioski będziemy przyjmować od 22 sierpnia w sekretariacie urzędu miejskiego. Wnioskodawca może uzyskać dotację do 50 procent udokumentowanych i poniesionych kosztów brutto, ale nie więcej niż 2.000 złotych. Wnioski będą rozpatrywane według kolejności ich składania, W przypadku wyczerpania środków finansowych złożone wnioski będą rozpatrywane w pierwszej kolejności w następnym roku kalendarzowym – mówi Tomasz Fifielski, kierownik referatu ochrony środowiska Urzędu Miejskiego w Więcborku.
Zakup i montaż przydomowej oczyszczalni ścieków to wydatek około 5-6 tysięcy złotych, chociaż w dużych marketach budowlanych można nabyć tańsze urządzenia.
W tym roku gmina Więcborka otrzymała od wojewody 51.300 zł na dotację do utylizacji i transportu materiałów zawierających azbest. Głównymi beneficjantami są posiadacze eternitowych dachów. Niestety, wojewoda narzucił w tym roku bardzo krótki termin na składanie wniosków. Dotacje otrzyma 9 osób fizycznych. Wymieniony zostanie również dach świetlicy wiejskiej w Wituni.
– W przyszłym roku dotacje na azbest będą wcześniej. Można więc śmiało planować wymianę pokryć dachowych – dodaje Tomasz Fifielski.
Zaloguj się lub Zarejestruj aby dodać komentarz.