Więcbork
Pamiątkowe tablice i nowy napis
Robert Lida, 10 wrzesień 2020, 12:17
Średnia:
0.0
(0 głosów)
W piątek w więcborskim szpitalu odsłonięto pamiątkowe tablice upamiętniające jego patronów: dr. Adama Gacę i dr. Józefa Łaskiego. Odsłonięcia dokonali między innymi ich synowie Michał Gaca i Piotr Łaski.
– Inicjatorem tego przedsięwzięcia były rodziny obu doktorów i to one sfinansowały ich przygotowanie. Uroczystość, ze względu na obecną sytuację, była wielokrotnie przekładana i miała się odbyć w szerszym gronie. Przypomnę tylko, że obaj lekarze w 2001 roku zostali wpisani do ,,Księgi zasłużonych powiatu sępoleńskiego” – mówi starosta Jarosław Tadych.
Tablice zawisły na ścianie szpitalnego hallu, tuż za głównym wejściem. Dokładnie na wprost tegoż wejścia. Oprócz tego na frontowej ścianie placówki, od strony ulicy Mickiewicza, znalazł się nowy, duży i podświetlany napis: „Szpital Powiatowy im. dr. Adama Gacy i dr. Józefa Łaskiego.”
– Jestem ogromnie wzruszony tą uroczystością, która jest poświęcona dwóm lekarzom, którzy kierowali się dwiema zasadami Hipokratesa: po pierwsze, nie szkodzić i po drugie, pomóc pacjentowi. Mamy do czynienia z dwiema niezwykłymi postaciami. Lekarzami, którzy poznali się w czasie okupacji daleko od Więcborka. Jednocześnie kończyli tę samą uczelnię, Uniwersytet Poznański. Cóż jeszcze znamiennego? Poślubili dwie siostry Maćkowskie z Tucholi, z którymi potem zamieszkali w Więcborku. Doktor Adam Gaca pełnił obowiązki dyrektora szpitala, natomiast mój ojciec był pierwszym po wojnie lekarzem powiatowym. Jeśli podkreślałem niezwykłość obu lekarzy, to owa niezwykłość polegała na tym, że praktycznie żyli pracą, żyli szpitalem, wnosząc swoją wiedzę w leczenie pacjentów. Nie było dla nich anonimowych pacjentów. Poświęcali im każdą wolną chwilę. Zdarzały się też i takie przypadki, że współfinansowali pacjentów, których w tamtym okresie nie było stać na wykupienie lekarstw. Mój ojciec poświęcił się ginekologii i położnictwu w pełnym tego słowa znaczeniu. Bardzo często odwiedzał swoje pacjentki mieszkające w okolicznych wioskach również po pracy. Starał się, aby każda z tych pacjentek osiągnęła rzecz dla niej bardzo istotną, czyli możliwość bycia matką. Temu zagadnieniu ojciec poświęcił 36 lat pracy w tym szpitalu. Oprócz pracy zawodowej i jeden, i drugi mieli swoje własne zainteresowania i pasje. Doktor Gaca bardzo dobrze grał na pianinie i na flecie. Z żoną stanowili swego rodzaju duet, który dawał szereg koncertów. Mojego ojca interesowała motoryzacja oraz możliwość poznawania różnych, ciekawych miejsc. Przypomnę, że ci dwaj lekarze byli związani z modernizacją i budową nowego szpitala. To była ich inicjatywa, która nadała temu szpitalowi właściwą rangę. Niestety, jeden i drugi nie doczekali zakończenia tego, czym jest dzisiaj Szpital Powiatowy w Więcborku. Mieli różne specjalizacje: jeden był ginekologiem, a drugi chirurgiem, ale kierowali się starożytną zasadą „w różnorodności jedność”. W imieniu obu rodzin dziękuję za przygotowanie dzisiejszej uroczystości – powiedział prof.dr hab. Piotr Łaski, występując w imieniu zgromadzonych na uroczystości przedstawicieli obu rodzin.
Odsłonięcia pamiątkowych tablic dokonali dwaj lekarze - synowie patronów Michał Gaca i Piotr Łaski, a także prezes spółki zarządzającej szpitalem Maria Kiełbasińska, starosta Jarosław Tadych oraz przewodniczący Rady Powiatu Sępoleńskiego Marek Chart.
Tablice poświęcił szpitalny kapelan ks. Adam Andrzejczak.
Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Zaloguj się lub Zarejestruj aby dodać komentarz.
Zaloguj się
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Lidze powiatowej nareszcie towarzyszyło słońce. Wprawdzie jeszcze...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...