VIII Powiatowe Targi Ogrodniczo-Rolnicze w Sypniewie
Pogoda prawie dopisała
Robert Lida, 25 kwiecień 2024, 12:00
Średnia:
0.0
(0 głosów)
W niedzielę na terenie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sypniewie odbyły się VIII Powiatowe Targi Ogrodniczo-Rolnicze.
Mimo przenikliwego chłodu imprezę należy zaliczyć do udanych. – Najważniejsze, że nie pada – powtarzało wielu odwiedzających targi.
Trudno dziś sobie wyobrazić kalendarz powiatowych imprez bez targów w Sypniewie. Impreza, której głównym organizatorem jest Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych w Sypniewie, urosła do ogromnych rozmiarów, a liczbę odwiedzających w ostatnich latach liczyliśmy w tysiącach. Jedyną okolicznością, która mogła pokrzyżować plany organizatorów, była pogoda. Niedzielna aura ze względu na niską temperaturę nie zachęcała do wyjścia z domu, ale okazało się, że przynajmniej dla stałych bywalców to nie jest żadna przeszkoda. Na otwarciu targów, którego gospodarzami byli tradycyjnie prezes Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych Krzysztof Dropinski oraz dyrektor ZSCKR Marian Basa, oprócz śmietanki lokalnych samorządowców pojawił się również wicewojewoda Kujawsko-Pomorski Piotr Hemmerling oraz dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie Ryszard Kamiński. Przyjazd do Sypniewa dyrektora Kamińskiego nie był przypadkowy, ponieważ targi stały się okazją do publicznego podpisania porozumienia o współpracy ZSCKR z K-PODR w Minikowie.
Targowa oferta jest kierowana przede wszystkim do działkowiczów, posiadaczy ogródków czy balkonowych ogrodników. Wzdłuż parkowej alei prowadzącej ze szkoły do pałacu ustawiono stoiska z sadzonkami, nasionami, nawozami i narzędziami ogrodniczymi. Większość stoisk przygotowali lokalni ogrodnicy i szkółkarze. Stoiska z kwiatami i krzewami najchętniej odwiedzały panie, a panowie pełnili rolę tragarzy i tych, którzy trzymali swoje panie za portfele. Kto już zrobił zakupy mógł skorzystać z gastronomicznej oferty pań z kół gospodyń wiejskich. Na scenie umiejscowionej przy budynku internatu w programie artystycznym zaprezentowali się mali artyści nie tylko z Sypniewa, ale z całego powiatu.
Targom od początku towarzyszą różne, stałe wydarzenia. Po raz drugi zorganizowano Przegląd Piosenki Dziecięcej o Tematyce Ogrodniczo-Rolniczej. Odbył się również konkurs manewrów ciągnikiem rolniczym oraz VIII Bieg Dookoła Wilczych Jarów na dystansie 6 kilometrów. Bieg wygrał Mariusz Glugla ze Świecia, uzyskując czas 20,55 s. Drugi na mecie był Dawid Białek z Bydgoszczy 21,0o s, a trzeci Krzysztof Jagodziński z Łobżenicy 21,15 s. W parku przy pałacu odbyły się VI Szlacheckie Zawody Jeździeckie. Panie z kół gospodyń wiejskich zorganizowano konkurs na najlepszą potrawę.
Już tradycyjnie imprezy targowe połączono z dniem otwartym słynnej „kuźni talentów” w Sypniewie. Szkoła prezentowała swoją nowoczesną bazę dydaktyczną oraz coraz szerszą ofertę edukacyjną.
– Kiedy w 2005 roku obejmowałem stery tej szkoły, to miała ona 80 uczniów, a w budynku internatu mieszkało kilka osób. W tej chwili mamy 330 uczniów, a w internacie mieszka 60 uczniów – podsumował prawie 20 lat swojego dyrektorowania Marian Basa.
Pamiątką, pomimo mroźnej pogody, udanych VIII targach jest kolejne drzewko magnolii ,które posadzono w alei magnoliowej przed głównym budynkiem szkoły.
Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Zaloguj się lub Zarejestruj aby dodać komentarz.
Zaloguj się
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Lidze powiatowej nareszcie towarzyszyło słońce. Wprawdzie jeszcze...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...