Pokoleniowa zmiana w zarządzie Gromu

Robert Lida, 15 marzec 2015, 00:10
Średnia: 0.0 (0 głosów)
Stery Miejsko-Gminnego Ludowego Klubu Sportowego Grom Więcbork przejęło młode pokolenie działaczy. Nowym prezesem klubu został Sylwester Trzósło. W piątek obradowało walne zebranie sprawozdawczo-wyborcze Gromu.
Pokoleniowa zmiana w zarządzie Gromu

Od ub. piątku nowym prezesem Gromu jest Sylwester Trzósło. Pomocną dłoń zaoferował ustępujący prezes Tomasz Bondarczyk. Fot. Robert Lida

Grom to obecnie pięć sekcji: piłki nożnej, podnoszenie ciężarów, szachowa, brydżowa i lekkoatletyki. Ta ostatnia dopiero raczkuje, ale wszystko jeszcze przed nią. Najpopularniejsza i skupiająca największą liczbę zawodników jest sekcja piłki nożnej. Klub postawił na szkolenie młodzieży, chce zasypać pokoleniową dziurę, która powstała po zakończeniu karier doświadczonych seniorów z pierwszego zespołu.
W rozgrywkach prowadzonych przez KPZPN startuje pięć drużyn: seniorów, juniorów młodszych, trampkarzy, młodzików i orlików. Jest też grupa naborowa żaków, która stawia pierwsze piłkarskie kroki na zielonej murawie. Kilkoro zawodników gra w kadrach wojewódzkich, a niektórzy w swoich szeregach widzą już potężne ekstraklasowe kluby. Kamil Adamski był testowany przez Legię Warszawę, a Filip Śliwiński przez Lecha Poznań. Za pracę z młodzieżą trenerom i działaczom podziękował obecny na walnym wiceprezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Piłki Nożnej, Michał Dołożenko. Czterem ustępującym członkom zarządu prezes wręczył listy gratulacyjne oraz pamiątkowe medale 90-lecia PZPN. Wyróżnienia otrzymali: Tomasz Bondarczyk, Władysław Szyling, Benedykt Mieszczak i Zdzisław Błociński. Panowie nie ubiegali się o kolejną kadencję.
– Z przyczyn osobistych nie będę ubiegał się o następną kadencję. Z klubu nie odchodzę. Będę kapitanem drużyny brydżowej. Deklaruję dalszą współpracę i pomoc – mówił ustępujący prezes Tomasz Bondarczyk.
Tak naprawdę chodzi o działalność gospodarczą prowadzoną przez Bondarczyka, dosłownie za płotem stadionu. Były prezes spotykał się z zarzutami, że wykorzystuje tę funkcję w prowadzeniu własnego biznesu czyli ośrodka wczasowego. Mówiło się na przykład, że przebywające u niego na zgrupowaniu drużyny piłkarzy nie muszą płacić za wynajęcie płyty boiska. Obecni na zebraniu członkowie klubu przyjęli sprawozdania merytoryczne i finansowe za ubiegły rok i udzielili ustępującemu zarządowi absolutorium. Nowym prezesem Gromu został, przy jednym głosie wstrzymującym, 35-letni Sylwester Trzósło. Członkiem klubu jest od 1992 roku. Jest wychowankiem Krzysztofa Manowskiego. Był czynnym piłkarzem, a później prowadził drużyny jako szkoleniowiec, od orlika po seniora.
– Ustępujący zarząd przekonał mnie, że warto spróbować. Podejmuję się tej trudnej roli i zapraszam wszystkich do współpracy – powiedział nowy prezes.
Skład 7-osobowego zarządu (prezes wchodzi do niego automatycznie) uzupełniają: Barbara Bury, Hanna Malak, Dominika Manowska, Mariusz Garsztka, Wojciech Janicki i Rafał Komza. Pracę zarządu będzie kontrolowała komisja rewizyjna w składzie: Monika Kałas-Paterek, Józef Białkowski, Stefan Poraziński, Marcin Kogut. Walne zebranie zdecydowało również, że delegatem klubu na zjazd KPZPN będzie Zdzisław Błociński. W trakcie dyskusji ponownie pojawił się problem odpłatności za sale gimnastyczne przy gminnych szkołach. Grom jest obciążany za użytkowanie tych sal przez trenujące grupy.
– Myślałem, że ten problem jest już załatwiony, a tu znowu przyszła faktura–  mówił Władysław Szyling.
Problem ten został wywołany na zebraniu dwa lata temu. Wówczas obecni na zebraniu radni Jan Antczak i Waldemar Kuszewski deklarowali pomoc, uznając, że pobieranie opłat  przez gminne szkoły od gminnego klubu sportowego jest niedopuszczalne. Jak widać, dyrektorzy szkół robią swoje.
– Jako radni wnioskowaliśmy wtedy do burmistrza o niepobieranie opłat. Jak widać, przez dwa lata nie zdążono się tym zająć. Proszę dać mi trochę czasu – odpowiedział wywołany do tablicy burmistrz Waldemar Kuszewski.
Można powiedzieć, że ciągnący się latami konflikt na linii Sokół - Grom o dostęp do siłowni w Lasku Miejskim właśnie się zakończył.
– Zgłosił się do mnie pan Dueskau i oświadczył, że kończy działalność sportową, przechodzi na emeryturę. Dał wolną rękę zawodnikom w szukaniu nowych klubów. Oświadczył również, że przekaże nam sprzęt po Sokole, który nie jest własnością KPZPC - powiedział Tomasz Bondarczyk.
– Potwierdzam te słowa. Pan Dueskau złożył mi podobną deklarację –  dodał burmistrz Kuszewski.
Potwierdzeniem jest również przejście zawodników Sokoła do Gromu.
– Nasza siłownia dla wszystkich stoi otworem. Mamy też prośbę, aby za zawodnikami trafiła też do Gromu dotacja, którą miał Sokół – kontynuował Tomasz Bondarczyk.
Można powiedzieć, że w więcborskich ciężarach będzie wreszcie spokojnie. Konflikt, który próbował złagodzić sam prezes Szymon Kołecki, właśnie przestał istnieć. Oby z korzyścią dla więcborskich ciężarów.
W Gromie nastąpiła pokoleniowa zmiana. Doświadczonych działaczy zastąpiła młodzież. Klub może też liczyć na przychylność lokalnej władzy, przecież Waldemar Kuszewski to czynny lekkoatleta. Jacek Masztakowski klub zna od podszewki. Są też radni: Wojciech Janicki i Ryszard Kałaczyński, którzy żyją sportem. Grom musi ten przychylny klimat wykorzystać.

Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Lidze powiatowej nareszcie towarzyszyło słońce. Wprawdzie jeszcze...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...