Sypniewo

Połączyło ich Sypniewo

Robert Środecki, 22 czerwiec 2023, 11:00
Średnia: 0.0 (0 głosów)
W sobotę w Wiejskim Domu Kultury w Sypniewie odbyła się konferencja naukowa z udziałem arcybiskupa Waldemara Sommertaga poświęcona sypniewskim kapłanom, którzy otrzymali święcenia w 1923 roku. Ich życiorysy to gotowy materiał na film. Inicjatorem uroczystości był Bartosz Pyszke, lokalny pasjonat historii, który zajmował się losami duchownych podczas pisania pracy magisterskiej.
Połączyło ich Sypniewo

Uczestnicy sobotniej konferencji. W pierwszym rzędzie zasiadł arcybiskup Waldemar Sommertag

Połączyło ich Sypniewo

Uroczystość rozpoczęła się od wspólnej modlitwy na cmentarzu

Uroczystość rozpoczęła się na cmentarzu parafialnym w Sypniewie od wspólnej modlitwy przy grobie ks. kan. Józefa Wenckiego, wieloletniego proboszcza parafii w Sypniewie. Były proboszcz był jednym z głównych bohaterów konferencji. Charakterystykę rocznika 1923 na tle historii diecezji chełmińskiej ze szczególnym uwzględnieniem księży służących w  Sypniewie przedstawił Bartosz Pyszke. 
W 1923 roku w diecezji chełmińskiej święcenia kapłańskie otrzymało 48 księży. Wielu z nich było weteranami wojennymi. Trzech z nich służyło w Sypniewie. Byli to ks. Piotr Sosnowski, wikariusz w latach 1923 – 1925, zamordowany w październiku 1939 roku w Rudzkim Moście, ks. Ambroży Lewandowski, administrator parafii w Sypniewie w latach 1929-1931, zamordowany w październiku 1939 roku w Lesie Szpęgawskim, oraz wspomniany ks. kan. Józef Wencki, proboszcz parafii w Sypniewie w latach 1947-1966, który jako jedyny z wymienionej trójki przeżył wojnę. Z licznego rocznika 1923 prawie połowa księży zginęła w pierwszych tygodniach wojny, stając się ofiarami hitlerowskiego terroru. Dr Izabela Mazanowska z bydgoskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej opowiedziała uczestnikom konferencji o zbrodni pomorskiej ze szczególnym uwzględnieniem duchowieństwa. Nad życiem i działalnością trzech kapłanów, których połączyło Sypniewo, skupił się Bartosz Pyszke.
W sobotniej konferencji obok okolicznych mieszkańców, rodzin księży, którzy służyli w Sypniewie i lokalnych duchownych wziął udział arcybiskup Waldemar Sommertag, który przebywa z wizytą w rodzinnych stronach. Pochodzący z Sypniewa nuncjusz apostolski z uwagą  wsłuchiwał się w opowieści o przeszłości. Konferencji towarzyszyła wystawa poświęcona sypniewskim kapłanom przygotowana w WDK.

 

Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Lidze powiatowej nareszcie towarzyszyło słońce. Wprawdzie jeszcze...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...