Provita będzie pompować ciepło
W ubiegłym roku firma świadcząca usługi medyczne na rzecz mieszkańców kupiła od gminy budynek przychodni. Nowy właściciel zamierza minimalizować koszty jego utrzymania. - Staliśmy się właścicielem budynku. Odpowiadamy za niego. W pierwszej kolejności musimy się zająć ogrzewaniem. Obecnie korzystamy z tego samego źródła ogrzewania co szpital powiatowy. To ogrzewanie olejowe, które jest nieekonomiczne. Przymierzamy się do wprowadzenia nowych rozwiązań, które spowodują, że będzie taniej. Początkowo myśleliśmy o kotłowni na ekogroszek, ale teraz myślimy nad pompami ciepła. Na razie dzięki pompom chcemy produkować ciepłą wodę, a docelowo ogrzewać budynek. Już w maju chcemy korzystać z tego rozwiązania – mówi Tomasz Mesjasz. Właściciel firmy nie zamierza wyrzucać pieniędzy w błoto, płacąc gigantyczne rachunki za zakup oleju opałowego. Trudno uwierzyć, że budynki użyteczności publicznej na terenie powiatu są jeszcze ogrzewane w ten sposób. Z oleju nie korzysta wyłącznie szpital i przychodnia, ale również kilka szkół różnego szczebla. Nowy właściciel przychodni nie jest w stanie kapitalnie zmodernizować obiektu w krótkim czasie. – Kupując przychodnię, posiłkowaliśmy się kredytem. Nie możemy w tej chwili przeinwestować, dlatego inne rzeczy odkładamy na czas przyszły – dodaje Mesjasz.
Provita to prywatne firma, która powstała na gruzach miejsko-gminnego zakładu opieki zdrowotnej. Świadczy usługi medyczne na rzecz okolicznych mieszkańców i cieszy się dobrą opinią pacjentów. W przychodni będącej własnością firmy leczy się ponad 14 tys. osób.
Zakup i instalacja pomp ciepła w budynku użyteczności publicznej to w skali powiatu nowatorskie rozwiązanie. W większych skupiskach ludzkich jest to praktyka często stosowana. Samorządy lokalne i prywatne firmy szukają oszczędności poprzez inwestowanie w solary, ogniwa fotowoltaiczne i pompy ciepła.
Zaloguj się lub Zarejestruj aby dodać komentarz.