Gmina Więcbork
Rolniczy handel bez żywych zwierząt
Robert Środecki, 24 luty 2022, 11:35
Średnia:
0.0
(0 głosów)
Na początku lutego Rada Miejska w Więcborku przegłosowała uchwałę w sprawie wyznaczenia miejsca do prowadzenia handlu w piątki i soboty przez rolników i ich domowników. Jednocześnie radni przyjęli regulamin funkcjonowania tego miejsca, który kategorycznie zabrania handlu żywym inwentarzem. Dlaczego tak się dzieje, skoro ustawa na to pozwala?
Z dniem 1 lutego 2022 roku weszła w życie ustawa z dnia 29 października 2021 roku o ułatwieniach w prowadzeniu handlu w piątki i soboty przez rolników i ich domowników nakładająca na gminy nowe zadania i obowiązki związane z wyznaczeniem miejsc do handlu.
„Miejsce do prowadzenia handlu w piątki i soboty przez rolników i ich domowników wyznacza rada miejska w drodze uchwały. Przedmiotem handlu na wyznaczonych miejscach mogą być tylko produkty rolne lub spożywcze wymienione w załączniku do Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej oraz wyroby rękodzieła wytworzone w gospodarstwie rolnym” - czytamy w ustawie.
Unijny traktat dopuszcza m.in. handel żywymi zwierzętami, mięsem i podrobami jadalnymi, produktami mleczarskimi, miodami, warzywami i owocami, nasionami, drzewami i innymi roślinami oraz innymi wymienionymi produktami. Pomimo tego zapisu na więcborskim targowisku zabrania się handlu żywym inwentarzem. Dlaczego? Ponieważ żadne z targowisk zlokalizowanych na terenie powiatu nie spełnia wymogów weterynaryjnych.
– Kwestie handlu żywymi zwierzętami na targowiskach reguluje Rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi w sprawie szczegółowych wymagań weterynaryjnych dla prowadzenia działalności w zakresie obrotu zwierzętami. Nie jesteśmy w stanie spełnić tych wymogów, dlatego też na naszym targowisku obowiązuje zakaz handlu żywym inwentarzem. W regulaminie targowiska znalazł się zapis o zakazie handlu żywymi zwierzętami. Jeżeli wojewoda nam go uchyli, to my go zmienimy, ale pomimo tego nie jesteśmy w stanie spełnić wymagań. Są to dla nas kwestie nie do przeskoczenia. Są to duże koszty, które naszym zdaniem będą niewspółmierne do tego, co tam będzie się działo. Nie docierają do nas żadne sygnały od rolników, którzy chcieliby handlować żywymi zwierzętami na targowisku. Nasi mieszkańcy są przyzwyczajeni do tego, że targowiska odbywają się w czwartki. Przypominam, że w ten dzień można handlować produktami rolnymi z wyłączeniem żywych zwierząt. Nie wiem, czy znajdą się chętni do handlu w piątki i soboty. W tym czasie producenci rolni będą woleli pojechać na inne targowisko np. do Sępólna lub Łobżenicy – wyjaśnia Jacek Masztakowski, zastępca burmistrza Więcborka. W opinii burmistrza wymogom ministerialnym jest bardzo trudno sprostać.
Powyższe kwestie regulują rozporządzenia ministra rolnictwa i rozwoju wsi w sprawie szczegółowych wymagań weterynaryjnych dla prowadzenia działalności w zakresie obrotu zwierzętami oraz rozporządzenie w sprawie organizowania targów. O jakich wymaganiach, które musi spełnić organizator targowiska, wspominał burmistrz?
Obiekty budowlane lub miejsca, w których zwierzęta są grupowane na potrzeby prowadzonej działalności w zakresie obrotu zwierzętami, pośrednictwa w tym obrocie lub skupu zwierząt, zwane dalej ,,obiektami”, powinny: znajdować się w miejscu ogrodzonym, zabezpieczonym przed dostępem zwierząt z zewnątrz; być wyposażone w urządzenia służące do załadunku i wyładunku zwierząt, system odprowadzania ścieków, maty odkażające wyłożone przed wejściem i wyjściem oraz wjazdem i wyjazdem z tych obiektów. W obiektach zapewnia się: pomieszczenie do przetrzymywania zwierząt, wyposażone w urządzenia do ich karmienia i pojenia, umożliwiające izolację zwierząt chorych lub podejrzanych o chorobę, socjalne i biurowe, udostępnione na czas wykonywania czynności przez urzędowego lekarza weterynarii, z doprowadzoną bieżącą wodą; wydzielone miejsce do przeprowadzania badań zwierząt z zainstalowanym oświetleniem umożliwiającym przeprowadzenie tych badań, wyposażone w urządzenia do unieruchamiania i poskramiania zwierząt, umożliwiające oddzielne przetrzymywanie zwierząt agresywnych, do przechowywania nawozów naturalnych w rozumieniu przepisów o nawozach i nawożeniu.
Zapisy ministerialnego rozporządzenia wynikają wprost z ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt.
Więcborskie targowisko wyłącznie dla rolników i ich rodzin będzie otwarte w piątki i soboty w godzinach 7.00 – 12.00. Osoby chcące w tym czasie handlować produktami rolnym są zwolnione z opłaty targowej.
Działania ustawodawcy nakładające na samorządy obowiązek wyznaczenia miejsc do handlu miały na celu skrócić drogę od producenta do klienta z pominięciem pośredników czerpiących z handlu największe zyski.
Czy nowa forma wsparcia handlu bezpośredniego będzie się cieszyła dużym zainteresowaniem ze strony sprzedających i klientów? Przekonamy się w tym tygodniu.
– Uchwała podjęta przez radę miejską wchodzi w życie, co oznacza, że w najbliższy piątek i sobotę rolnicy mogą bez przeszkód handlować na naszym targowisku – mówi Jacek Masztakowski, zastępca burmistrza Więcborka.
Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Zaloguj się lub Zarejestruj aby dodać komentarz.
Zaloguj się
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Lidze powiatowej nareszcie towarzyszyło słońce. Wprawdzie jeszcze...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...