Więcbork

Rozśpiewany Więcbork

Robert Środecki, 10 sierpień 2023, 12:21
Średnia: 0.0 (0 głosów)
W niedzielę w sali widowiskowej Miejsko - Gminnego Ośrodku Kultury w Więcborku odbył się koncert finałowy uczestników Mistrzowskiego Kursu Wokalnego. Na scenie zaprezentowali się artyści, którzy przez tydzień zgłębiali sztukę interpretacji i szlifowali technikę śpiewu u boku Andrzeja Dobbera i Andrzeja Lamperta. Ważnym wydarzeniem koncertu galowego było wręczenie statuetki Super Rycerza dla maestro Andrzeja Dobbera.
Rozśpiewany Więcbork

Uczestnicy Mistrzowskiego Kursu Wokalnego Więcbork 2023 podczas koncertu galowego

Rozśpiewany Więcbork

Maestro Andrzej Dobber odebrał statuetkę Super Rycerza z rąk burmistrza Więcborka

W ubiegły wtorek w Więcborku rozpoczął się Mistrzowski Kurs Wokalny, który poprowadzili Andrzej Dobber i Andrzej Lampert. Słynni śpiewacy operowi swoją wiedzą i bezcennym doświadczeniem przez kilka dni dzielili się z młodszymi kolegami i koleżankami stawiającymi pierwsze kroki na muzycznej scenie. W kursie uczestniczyło 17 osób. Część z nich w niedzielny wieczór zaprezentowała się więcborskiej publiczności podczas koncertu finałowego. 
– Koncert galowy jest zwieńczeniem trzecich mistrzowskich warsztatów wokalych, które odbywają się w Więcborku. Ten koncert jest wyjątkowy, ponieważ rzadko zdarza się tylu wykonawców, tyle pięknych, młodych głosów, a do tego gwiazdy scen operowych. Od pewnego czasu dzięki grupie ludzi Więcbork kojarzy się z muzyką najwyższego lotu. Tutaj bowiem duchem sprawczym przedsięwzięcia, jakim są warsztaty wokalne, jest najsłynniejszy baryton świata, pochodzący z Więcborka Andrzej Dobber, który do współpracy zaprosił kolejnego wybitnego śpiewaka, tenora Andrzeja Lamperta. Koncert finałowy oraz warsztaty ściągają do Więcborka wielu młodych utalentowanych śpiewaków – powiedziała na samym wstępie niedzielnego koncertu Urszula Guźlecka, która po mistrzowsku poprowadziła imprezę. 
W niedzielny wieczór na więcborskiej scenie wystąpili: Magdalena i Przemysław Cierzniewscy, Marcin Ciesielczuk, Zuzanna Ciszewska, Karol Szatan, Alicja Ciesielczuk, Jan Cieplik, Justyna Bujak, Paweł Kucharczyk oraz 12- letni Vincent Dobber, niezwykle utalentowany syn Andrzeja Dobbera, o którym już wkrótce powinno być bardzo głośno. Vincenta więcborska publiczność powitała gromkimi oklaskami. 
Niestety, pomimo wcześniejszych zapowiedzi maestro Andrzej Dobber nie wystąpił. – Chciałem zaśpiewać, ale mój głos mi na to nie pozwala – powiedział. – Obiecuję, że niebawem wystąpię na tej scenie charytatywnie – dodał artysta. 
Po koncercie do organizatorów kilka ciepłych słów skierował burmistrz Więcborka. – Chcę bardzo serdecznie podziękować tym wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że kurs mistrzowski w Więcborku odbył się po raz trzeci. Dziękuję również wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że odbył się dzisiejszy koncert. Myślę, że to jest to, co wyróżnia Więcbork na tle innych miejscowości województwa kujawsko – pomorskiego – powiedział Waldemar Kuszewski. 
Warto nadmienić, że trzecią edycję Mistrzowskiego Kursu Wokalnego finansowo wsparła gmina Więcbork, urząd marszałkowski oraz kilka lokalnych firm. Nad przebiegiem kursu czuwała Brygida Dobber-Sienkiewicz, która po zakończeniu koncertu galowego wręczyła  wszystkim uczestnikom certyfikat potwierdzający zakończenie kursu. 

Super Rycerz dla Andrzeja Dobbera 

Niedzielny koncert był znakomitą okazją do wręczenia Andrzejowi Dobberowi statuetki Super Rycerza. Miało to nastąpić w marcu podczas uroczystej sesji, ale z przyczyn zawodowych wyróżniony nie dojechał do Więcborka. – W marcu podczas sesji rady miejskiej miałem zaszczyt wyróżnić i wręczyć nagrody za osiągnięcia za rok 2022. Tego dnia miałem zamiar wręczyć wyjątkową nagrodę maestro Andrzejowi Dobberowi. Niestety obowiązki służbowe nie pozwoliłyby mu być z nami, ale od ponad tygodnia jest z nami w Więcborku – powiedział burmistrz, wręczając Andrzejowi Dobberowi statuetkę „Za wybitne i ponadprzeciętne osiągnięcia na scenach operowych świata, nietuzinkową osobowość sceniczną, zapisanie się w sposób wiekopomny w historii opery światowej, wejście do panteonu największych śpiewaków operowych świata, popularyzację kultury wysokiej na arenie międzynarodowej i krajowej oraz promocję gminy Więcbork”.   
– Bardzo dziękuję za to wyróżnienie. Cały dzień zastanawiałem się, co ja mogę powiedzieć. Rycerz kojarzy mi się z koniem, zbroją i kopią. Postaram się podołać temu wszystkiemu. Rycerza cechują najpiękniejsze cnoty, jakie człowiek posiada – powiedział wyróżniony. 
Więcborska publiczność była wyrozumiała i zachowała się z klasą. Liczyła na to, że maestro Dobber zaśpiewa. Pomimo tego, że nie wystąpił, widownia odśpiewała mu ,,Sto lat” i pożegnała owacją na stojąco. Kolejny kurs mistrzowski i koncert galowy odbędzie się za rok. Do zobaczenia i do usłyszenia.              
 
Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Lidze powiatowej nareszcie towarzyszyło słońce. Wprawdzie jeszcze...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...