Seniorzy się bawią
Wieczór Seniora to sztandarowa impreza Oddziału PZERiI w Więcborku, który wielkimi krokami zbliża się do półwiecza swojego istnienia. Na początku 1972 roku w Więcborku powstał Klub Seniora. Jego siedzibą było biuro przy ulicy Mickiewicza 11. Pięć lat później za zgodą zarządu głównego PZERiI koło przemianowano na Oddział Miejski związku. Jego pierwszym przewodniczącym był Alfons Śmieliński. Działalność oddziału skupiała się głównie na organizacji uroczystości i wycieczek. W 1981 roku oddział liczył aż 585 członków, a w roku 1990 już 773. W tych latach zarząd oddziału otrzymywał kilka razy w roku środki finansowe na zapomogi dla członków, którymi można było jednorazowo obdzielić kilkunastu zrzeszonych. Oddział mógł również „załatwić” węgiel, odzież, obuwie, paczki żywnościowe, czyli wszystko to, czego nie było w sklepach. Była też możliwość nieodpłatnego korzystania z zakładowych autokarów: PBRol-u, Tartaku czy Towimoru. Kiedy perspektywa pomocy i możliwości statutowe związku uległy zmianie, liczba członków zaczęła topnieć. W 1996 było ich 360, a obecnie około 200. Warto dodać, że do więcborskiego oddziału należą również osoby z terenu gminy Sośno.
W ciągu 45 lat oddział miał 9 przewodniczących. Od 2001 roku do dzisiaj jest nim Kazimierz Buława.
W sobotę do pana przewodniczącego ustawiła się długa kolejka chętnych do złożenia gratulacji, wręczenia nagród i kwiatów, między innymi: burmistrz Więcborka wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Więcborku, wójt Sośna, dyrektorzy Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Więcborku i Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Więcborku oraz sekretarz zarządu okręgowego PZERiI w Bydgoszczy Ewa Zbelicka.
– My nie czujemy się seniorami. My jesteśmy wcześnie urodzeni. To, jak się starzejemy, zależy wyłącznie od nas – mówiła sekretarz zarządu oddziału, Zofia Najdowska. Z okazji jubileuszu zorganizowano wystawę związkowych kronik oraz historycznych fotografii. Wydano również publikację pt. „Zatrzymane chwile” prezentującą działalność oddziału. Dla uczestników zagrał też Leon Najdowski, który w latch 70. przygrywał do tańca na słynnych zabawach w „Gastronomii”.
Obok rocznicowych akcentów były też obowiązkowe punkty Wieczoru Seniora. Czterem parom obchodzącym w tym roku złoty jubileusz małżeński burmistrz Waldemar Kuszewski wręczył nadane przez prezydenta RP „Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie”. Tytuły „seniora na medal” przyznano: Annie Pawlickiej, Janowi Szylce i Kazimierzowi Buławie. Nie przyznano w tym roku tytułu „Seniora roku”. Sowę, która zawsze trafiała do laureata, postanowiono wręczyć dyrektorowi Tomaszowi Siekierce, który reprezentuje instytucję, która od wielu lat wspiera działania oddziału, czyli Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Więcborku. Wręczono także związkowe legitymacje trzem nowym członkom. Przed uczestnikami uroczystości w programie artystycznym zaprezentowali się uczniowie Szkoły Podstawowej w Zakrzewku.
– Mam dla państwa prezent, o którym wiem od kilku dni. Gmina złożyła do Regionalnego Programu Operacyjnego projekt polegający na budowie Klubu Dziennego Pobytu i Klubu Samopomocy, właśnie dla was. Mam potwierdzenie, że otrzymamy dofinansowanie na tę inwestycję – zakomunikował burmistrz Waldemar Kuszewski.
– Siedziba nowej placówki będzie się znajdowała obok urzędu miejskiego. To budynek starego młyna. Chcemy tam utworzyć Centrum Usług Społecznych. Myślę, że tę działalność rozpoczniemy w przyszłym roku – dodała Izabela Szmaglińska, zastępca dyrektora MGOPS.
Zaloguj się lub Zarejestruj aby dodać komentarz.