Powiat
Skarb z Włościborza
Robert Środecki, 28 listopad 2024, 09:58
Średnia:
0.0
(0 głosów)
Działająca od kilku lat Grupa Pasjonatów Historii i Eksploracji „Zempelburg” dokonała niezwykłego odkrycia. Panowie prowadzący poszukiwania na polu we Włościborzu wykopali siekierkę z brązu, która może pochodzić z XV w p.n.e. Bezcenne znalezisko zostało przekazane wojewódzkiemu konserwatorowi zabytków.
W 2022 roku z inicjatywy Arkadiusza Szopińskiego i Roberta Juraka powstała Grupa Pasjonatów Historii i Eksploracji „Zempelburg”. Później do grupy dołączył Sebastian Urbański. Panowie wyposażeni w wykrywacze metalu przeczesują okoliczne pola i lasy, poszukując śladów przeszłości. Na długiej liście ich znalezisk znalazły się m.in. zapinka z późnego okresu wpływów rzymskich, średniowieczny grot bełtu kuszy, talar Fryderyka Wilhelma z XIX wieku, ponadto szelągi gdańskie i toruńskie, wpinki okolicznościowe i wiele innych eksponatów i numizmatów. Jeszcze przed formalnym utworzeniem grupy panowie wykopali pistolet kawaleryjski, skałkowy z XVIII wieku, który został przekazany do muzeum, grot włóczni z okresu wpływów kultury celtyckiej oraz ciosło, dawne narzędzie do obróbki drewna. Od kilku lat uwaga poszukiwaczy skupia się na polach we Włościborzu w gminie Sępólno. To stamtąd pochodzi ich niezwykłe odkrycie.
– Od kilku lat po uzyskaniu zgody właścicieli terenu przeszukujemy pola we Włościborzu. To właśnie tam w październiku znaleźliśmy siekierkę z brązu, która swoim wyglądem odbiega od typowych 15-centymetrowych siekierek. O naszym znalezisku poinformowaliśmy wojewódzkiego konserwatora zabytków. Największym problemem było umiejscowienie tego artefaktu na osi czasu, ale udało się dzięki pomocy prof. Jacka Gackowskiego z UMK, który umieścił naszą siekierę w epoce tzw. starszego brązu, czyli 1500 – 1600 lat przed Chrystusem, w środowisku kultury mogiłowej. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że znaleziony artefakt nie jest znaleziskiem „luźnym”, bez kontekstu, a stanowi element pochówku. Można sobie gdybać i zastanawiać się, czy w tym miejscu istniało osadnictwo – informuje Arkadiusz Szopiński, założyciel grupy „Zempelburg”.
Czy to oznacza, że we Włoścborzu występowały kurhany – mogiły w kształcie kopca? – Będzie to bardzo trudno stwierdzić i udowodnić, ponieważ przez wieki w tym miejscu były prowadzone prace polowe – dodaje jeden z poszukiwaczy.
Czy istnieje jakakolwiek szansa, że na polu we Włościborzu będą prowadzone dalsze prace wykopaliskowe? – To już nie zależy od nas. We Włościborzu pojawiła się Tamara Zajączkowska, specjalistka ds. ochrony zabytków. Miejsce zostało zabezpieczone przez konserwatora jako stanowisko archeologiczne – dodaje Arkadiusz Szopiński. Skarb wyciągnięty z ziemi znajduje się w tej chwili w Bydgoszczy.
Dla naszych Czytelników zainteresowanych historią regionu mamy dobre informacje. Już wkrótce w Bibliotece Publicznej w Sępólnie ma się odbyć spotkanie z członkami Grupy Pasjonatów Historii i Eksploracji „Zampelburg” połączone z wystawą artefaktów, które na przestrzeni lat udało im się wydobyć ziemi. Będzie to niezwykła okazja do wysłuchania opowieści o pasji, która narodziła się kilkanaście lat temu podczas budowy gazociągu w okolicach Chojnic.
Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Zaloguj się lub Zarejestruj aby dodać komentarz.
Zaloguj się
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Lidze powiatowej nareszcie towarzyszyło słońce. Wprawdzie jeszcze...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...