Sypniewo
Teraz stawiamy na jakość kształcenia
Robert Lida, 13 maj 2021, 12:45
Średnia:
0.0
(0 głosów)
Po tym, jak Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sypniewie zmienił organ prowadzący i trafił do Sieci Szkół Rolniczych prowadzonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, można powiedzieć, że szkoła została uratowana. Mało tego, dziś ponownie staje się dumą powiatu i ponownie zasługuje na określenie ,,kuźnia talentów”, bez żadnej przesady.
Szkolna baza z czasów Gierka i dyrektora Kujawiaka jest ciągle modernizowana, unowocześniana i wzbogacana o nowe elementy. To widać na każdym kroku. Placówka jest na wskroś nowoczesna i przyjazna uczniowi, a ponad wszystko stanowi doskonałą bazę do skutecznego kształcenia rolniczych kadr.
– W tym roku kontynuujemy modernizację internatu. Chcemy też wyremontować warsztaty szkolne oraz wybudować halę maszynową. Planujemy też rozszerzyć nasz własny system dowozu uczniów. Jednak przede wszystkim stawiamy na jakość kształcenia i muszę powiedzieć, że widać już tego efekty – mówi nieskromnie dyrektor szkoły Marian Basa.
Dyrekcja szkoły wymienia długą listę sukcesów swoich uczniów, którzy mimo pandemicznej nauki zajmują wysokie miejsca w olimpiadach przedmiotowych.
Najlepszy tegoroczny absolwent Mateusz Kowalski z klasy IV technikum (średnia ocen) 4,88 jest laureatem 3 miejsca okręgowych eliminacji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych w bloku produkcja zwierzęca. W czerwcu będzie reprezentował swoją szkołę w etapie ogólnopolskim. Warto podkreślić, że OWiUR jest najstarszą olimpiadą przedmiotową w kraju. Mateusz jest kolejnym podopiecznym pani Marty Kumm, nauczycielki produkcji zwierzęcej, który odniósł sukces w tej olimpiadzie. W tej samej olimpiadzie Wojciech Szreder z klasy III technikum - mechanizacja rolnictwa zajął 4 miejsce, Jakub Włodarczyk - Dzioba z klasy II technikum - produkcja roślinna zajął 5 miejsce, Nikol Kosińska z klasy III technikum - weterynaria zajęła 9 miejsce.
Ponadto Maciej Kruk i Dariusz Kozłowski z klasy III technikum uczący się w zawodzie technik rolnik zostali finalistami ogólnopolskiego konkursu ,,Indeks dla rolnika” odbywającego się pod patronatem ministra rolnictwa i rozwoju wsi.
Dwie drużyny z ZSCKR wzięły udział w ogólnopolskim konkursie na najciekawszy film o tematyce ochrony bioróżnorodności w krajobrazie rolniczym organizowanym przez Fundację na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa i zajęły w nim VI i IX miejsce.
– Nagrodą dla szkoły w tym konkursie jest dron, który pozwoli na kontrolę upraw szkolnych oraz urozmaici zajęcia praktyczne – mówi Halina Zapalska, wicedyrektor szkoły.
Dużym atutem szkoły w Sypniewie jest komfort pracy w poszczególnych klasach i grupach zajęciowych ze względu na ich liczebność. Zgodnie z ministerialnymi wytycznymi klasa może liczyć maksymalenie 20 uczniów, a grupa zajęciowa 5-6 osób. Nie trzeba nikomu tłumaczyć, że efektywność nauczania w takiej klasie jest znacznie wyższa niż na przykład w 30-osobowej.
W kończącym się roku szkolnym do ZSCKR w Sypniewie uczęszcza 204 uczniów uczących się w 14 oddziałach. Do tego należy doliczyć słuchaczy kursów kwalifikacji zawodowych.
– W nowym roku jako cel stawiamy sobie utworzenie 15 oddziałów z 230 uczniami i to, naszym zdaniem, dla naszej szkoły są to liczby optymalne – mówi Halina Zapalska.
Szkoła w Sypniewie prowadzi technika kształcące w zawodach: technik rolnik, technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik weterynarii, a także branżową szkołę pierwszego stopnia kształcącą w zawodzie mechanik - operator pojazdów i maszyn rolniczych, kucharz i rolnik.
Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Zaloguj się lub Zarejestruj aby dodać komentarz.
Zaloguj się
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Lidze powiatowej nareszcie towarzyszyło słońce. Wprawdzie jeszcze...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...