Sesja Rady Miejskiej w Więcborku
To już jest prawie koniec
Robert Lida, 04 kwiecień 2024, 10:57
Średnia:
0.0
(0 głosów)
To była najprawdopodobniej przedostatnia sesja Rady Miejskiej w Więcborku najdłuższej kadencji w historii samorządu. Radni spędzili ją w luźnej atmosferze, a najważniejsze osoby w gminie mogły zaprezentować się w blasku fleszy w związku z uroczystością wręczenia nagród laureatom dyktanda o „Złote Pióro Przewodniczącej Rady Miejskiej w Więcborku oraz Burmistrza Więcborka” oraz nagród „Rycerz 2023 gminy Więcbork”.
Ze względu na uroczysty charakter oraz liczbę zaproszonych gości sesję zorganizowano w sali Centrum Aktywności Lokalnej. Gminne dyktando dla uczniów klas V-VI oraz VII-VIII odbyło się dzień wcześniej w tym samym miejscu. Jego organizatorem była Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Więcborku.
– Przyznaję, że tekst tego dyktanda był wyjątkowy i zaczerpnięty został ze zbiorów Stanisława Lema, polskiego pisarza gatunku science fiction, filozofa, futurologa. Na kartach „Kongresu futurologicznego” Stanisław Lem zapowiedział, że w przyszłości dzieci będą się uczyć poprawnego pisania, pijąc syropek ortograminowy. Według posiadanej przeze mnie wiedzy takiego syropu jeszcze nie ma. Tym bardziej gratuluję wam świetnego przygotowania – mówił burmistrz Waldemar Kuszewski, wręczając dyplomy i nagrody laureatom dyktanda. Pamiątkowe dyplomy z rąk dyrektor Ludmiły Piekałkiewicz-Geruzel otrzymały również nauczycielki, które zachęciły swoich uczniów do udziału w dyktandzie oraz ich do niego przygotowały. Domyślamy się, że oprócz upominków od przewodniczącej rady i burmistrza nagrodą będą szóstki z języka polskiego.
Drugą grupę zaproszonych do udziału w sesji stanowili laureaci nagrody więcborskiego „Rycerza” za osiągnięcia w dziedzinie sportu i kultury. „Rycerzem” za 2023 rok został ciężarowiec Mateusz Paterek, który co prawda pod okiem swojego ojca trenuje w Krajnie Sępólno, ale jest mieszkańcem Więcborka. Wśród wyróżnionych znalazł się również jego brat Mikołaj oraz klubowy kolega z Runowa Paweł Łata. Wyróżnienie za osiągnięcia muzyczno-wokalne otrzymała również mieszkanka Wituni Bianka Berezowska. Oczywistym było, że zebrani w CAL-u będą mogli usłyszeć, jak Bianka śpiewa i nie zawiedli się. Uczennica Szkoły Podstawowej w Jastrzębcu zaśpiewała „Zacznij od Bacha” Zbigniewa Wodeckiego i zebrała zasłużone oklaski.
Laureat „Rycerza” oraz wyróżnieni zgodnie z regulaminem tej nagrody otrzymali pamiątkowe statuetki oraz nagrody finansowe.
Oto pełna lista nagrodzonych oraz ich dokonania:
Wyróżnienia Rycerza
Paweł Łata
za osiągnięte wyniki sportowe w 2023 r.
Urodzony w 2007 r. w Więcborku, mieszkaniec Runowa Kolonia, zawodnik MLKS Krajna Sępólno, trener Przemysław Paterek.
IV miejsce w Mistrzostwach Polski juniorów młodszych do lat 17;
II miejsce i srebrny medal w Mistrzostwach Polski LZS juniorów młodszych w Ciechanowie w kat. wagowej 102 kg;
II miejsce w Eliminacjach Strefowych do Mistrzostw Polski w Nowym Dworze Gdańskim w kat. wagowej 102 kg;
I miejsce w Mistrzostwach Województwa Juniorów w Bydgoszczy w kat. wagowej 102 kg;
II miejsce w Międzynarodowym Turnieju HEAVY NEW YEAR w Hoorn w Niderlandach w kat juniora do 17 lat.
Laureat nagrody rycerz za 2022 r.
Mikołaj Paterek
za osiągnięte wyniki sportowe w 2023 r.
Urodził się w 2005 r. w Więcborku, zawodnik MLKS Krajna Sępólno, trener Przemysław Paterek.
IV miejsce w Mistrzostwach Polski Seniorów Elite w Gdańsku w kat. wagowej do 67 kg;
IV miejsce w Mistrzostwach Polski Juniorów w Ciechanowie w kat. wagowej do 67 kg;
I miejsce w Mistrzostwach Polski Juniorów w Bydgoszczy w kat. wagowej do 67 kg;
I miejsce w Międzynarodowym Turnieju HEAVY NEW YEAR w Hoorn W Niderlandach w kat open oraz juniorów do 20 lat.
Laureat nagrody rycerz za 2019 r.
Laureat nagrody rycerz za 2020 r.
Laureat nagrody rycerz za 2021 r.
Laureat nagrody rycerz za 2022 r.
Zuzanna Białkowska
za osiągnięte wyniki sportowe w 2023 r.
Urodziła się w 2009 r. w Więcborku, zawodniczka MGLKS Grom Więcbork, trener Adam Łoboda.
III miejsce w zawodach PC w Mroczy;
IV miejsce w Mistrzostwach Województwa Juniorów w Bydgoszczy w wiekowej do lat 15.
Najlepsza i najbardziej rokująca zawodniczka sekcji PC MGLKS GROM Więcbork.
Powołana do reprezentacji Polski jako jedna z najbardziej rokujących zawodniczek 2023 roku.
Arleta i Robert Stępień
za osiągnięte wyniki sportowe w 2023 r. oraz promowanie gminy Więcbork na szczeblu ogólnokrajowym oraz międzynarodowym
Arleta urodziła się w Poznaniu w 1965 r., a Robert w Szczecinie w 1966 r.
Reprezentują MGLKS GROM Więcbork w tańcu towarzyskim w 2023 r.
Zajęli V miejsce w Mistrzostwach Polski Polskiego Towarzystwa Tanecznego w tańcach standardowych w Zielonej Górze.
Zajęli III miejsce w kat. 10 tańców w Mistrzostwach Polski Polskiego Towarzystwa Tanecznego w Krakowie.
Zajęli V miejsce w Mistrzostwach Świata Światowej Organizacji Tańca w Mediolanie w tańcach standardowych.
IV miejsce w Polish Cup WDC w Mierzynie w tańcach standardowych i latynoamerykańskich oraz I miejsce w tańcach standardowych i II miejsce w tańcach latynoamerykańskich w Mistrzostwach Okręgów Zachodniopomorskiego, Pomorskiego i Kujawsko-Pomorskiego Polskiego Towarzystwa Tanecznego w Szczecinie.
Bianka Berezowska
za dotychczasową działalność w dziedzinie kultury i sztuki, promocję gminy Więcbork na szczeblu lokalnym oraz ogólnokrajowym z nadzieją na dalszy rozwój
Urodziła się w 2013 r. w Więcborku.
Od 2021 roku rozpoczęła swoje publiczne występy wokalne. m.in. na: ogólnopolskim konkursie piosenki „VOKALE-2021”, na którym otrzymała nagrodę specjalną, otrzymała również wyróżnienie na festiwalu Widzących Duszą „Muzyka otwiera oczy”.
W VIII wojewódzkim konkursie piosenki „Młodzi Mistrzowie Sceny” zajęła II miejsce.
Była również laureatką Międzynarodowego Festiwalu Piosenki „Gdynia Open 2022” oraz zwyciężczynią Ogólnopolskiego Spotkania z Muzyką Filmową i Musicalową Szlagier 2022.
W 2023 r. jako gość specjalny wystąpiła w XVI Koncercie Nieśmiertelny oraz w Koncercie „Nie ma jak u mamy” z towarzyszeniem Orkiestry Salonowej Moderato, a także w Koncercie „Jak z Bajki” dla dzieci ze szkół i przedszkoli.
Okazała się również najlepsza w XXII Gminnym Konkursie recytatorskim.
Zadebiutowała z ELJAZZEM w Bydgoszczy podczas występu młodych wokalistów.
Rozpoczęła również nagrania piosenek dla Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych, ponadto w 2023 r. zwyciężyła w XIII Festiwalu Widzących Duszą, gdzie nagrodą był występ finałowy w Operze Nova w Bydgoszczy.
Była również laureatką Festiwalu Piosenki „Muzyczny Koliber” oraz Wojewódzkiego Przegląd Pieśni Patriotycznej (I miejsca), natomiast nas, mieszkańców gminy Więcbork, chyba najbardziej urzekła swoim niesamowitym uświetnieniem uroczystości 11 listopada przy pomniku Orła Białego w Więcborku, ten występ udostępniony w mediach społecznościowych wyświetlono ponad 500 tys. razy.
Uświetniała swoim występami również liczne wydarzenia na terenie sołectw, m.in. podczas otwarcia świetlicy w Wituni.
Nagroda RYCERZ
Mateusz Paterek
za osiągnięte wyniki sportowe w 2023 roku
Urodził się w 2008 r. w Złotowie zawodnik MLKS Krajna Sępólno Kraj. trener Przemysław Paterek.
Zajął VII miejsce w Mistrzostwach Europy Młodzików w Kiszyniowie w Mołdawii w kat. wagowej do 67 kg;
III miejsce i brązowy medal w Mistrzostwach Polski Młodzików w Biłgoraju w kat. wagowej do 67 kg;
I miejsce i złoty medal w Mistrzostwach Polski LZS Młodzików w Ciechanowie w kat. wagowej do 67 kg;
II miejsce w Eliminacjach Strefowych do Mistrzostw Polski Młodzików w Nowym Tomyślu w kat. wagowej 73 kg;
I miejsce w Mistrzostwach Województwa Młodzików w Bydgoszczy w kat. wagowej do 73 kg;
I miejsce w Międzynarodowym Turnieju HEAVY NEW YEAR w Hoorn w Niderlandach w kat wiekowej do 17 lat.
* * *
Po krótkiej przerwie radni przystąpili do wypełniania swoich zwykłych obowiązków. Na początek wysłuchali sprawozdania z działalności Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Więcborku w 2023 roku. To sprawozdanie po raz pierwszy w roli dyrektora ośrodka przedstawiła Hanna Półgęsek. Pomoc społeczna to w budżecie gminy znacząca pozycja. W ubiegłym roku było to 17 mln złotych. Tę kwotę wykorzystano w 97 procentach. Kadrę ośrodka stanowi 58 osób zatrudnionych na umowę o pracę, 29 na umowę zlecenie oraz 11 na umowę o świadczenie usług. Jak podkreśliła dyrektor Hanna Półgęsek, ośrodek oferuje nie tylko świadczenia pieniężne, ale również niepieniężne. To między innymi praca 15 opiekunek w tak zwanym środowisku, czyli w domach 88 osób starszych i niepełnosprawnych. Aż 64 podopiecznych to osoby samotne. W sumie opiekunki spędziły z nimi ponad 20 tysięcy godzin. Coraz większym obciążeniem dla budżetu gminy są opłaty gminy za pobyt mieszkańców w domach pomocy społecznej. Obecnie jest to 15 osób, a w ubiegłym roku budżet gminy za ich pobyt w placówkach zapłacił ponad 1,24 mln złotych. Gmina Więcbork nie jest tutaj wyjątkiem. Podobne zjawisko obserwowane jest praktycznie w każdej gminie. Ma to związek z postępującym starzeniem się społeczeństwa. W swoim wystąpieniu dyrektor MGOPS zwróciła uwagę na to, że ośrodek oprócz swoich ustawowych zadań podejmuje także inne inicjatywy na rzecz seniorów, osób z niepełnosprawnością, wykluczonych społecznie czy dzieci i młodzieży. Dla tych osób w ciągu roku zorganizowano łącznie 386 wydarzeń, czyli średnio ponad 1 dziennie. Pieniężna wartość tych przedsięwzięć to ponad 1 mln złotych.
Sprawozdanie pani dyrektor, która swoje obowiązki wykonuje od miesiąca, było bardzo merytoryczne, podane w sposób przystępny i lekkostrawny. Hanna Półgęsek za ubiegły rok dziękowała swojemu poprzednikowi, czyli Tomaszowi Siekierce oraz stworzonej przez niego załodze. – Postaram się nie zawieść pokładanych we mnie nadziei. Jestem przekonana, że z takimi pracownikami nie będzie to takie trudne – obiecywała dyrektor MGOPS.
W dalszej części obrad radni podjęli kilka uchwał związanych z pomnikiem przyrody Aleja Dębowa Runowo – Borzyszkowo.
W styczniu aleja została usankcjonowana jako pomnik przyrody w oparciu o nowe przepisy. – Do gminy wpłynął wniosek zarządu dróg wojewódzkich o wycinkę 7 drzew – dębów szypułkowych, które po prostu uschły i obecnie zagrażają bezpieczeństwu użytkowników drogi wojewódzkiej.
W związku z tym konieczne jest podjęcie uchwały w sprawie zniesienia ochrony pomnika przyrody dla tych 7 drzew. Tekst uchwały został uzgodniony z Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska w Bydgoszczy. Po uprawomocnieniu się tej uchwały burmistrz wyda zgodę na wycinkę – referował projekt uchwały Tomasz Fifielski, kierownik referatu rolnictwa, ochrony środowiska i dróg Urzędu Miejskiego w Więcborku.
Tej samej alei dotyczyła również kolejna uchwała w sprawie zgody na przeprowadzenie prac pielęgnacyjnych w koronach pomnikowych dębów. Podobna uchwała dotyczyła alei Dębowej w Sypniewie.
Radni podjęli również uchwałę w sprawie przebiegu drogi gminnej Runowo – Chłopigost oraz uchwałę nowelizującą budżet gminy na 2024 rok.
Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Zaloguj się lub Zarejestruj aby dodać komentarz.
Zaloguj się
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Lidze powiatowej nareszcie towarzyszyło słońce. Wprawdzie jeszcze...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...