Więcbork

Zdobi i edukuje

Robert Lida, 27 czerwiec 2024, 12:00
Średnia: 0.0 (0 głosów)
Od kilku dni mieszkańcy Więcborka oraz kierowcy przejeżdżający ulicą Wyzwolenia mogą podziwiać wielkoformatowy mural, który powstał na szczytowej ścianie Szkoły Podstawowej nr 2 im. Kornela Makuszyńskiego. Uroczyste odsłonięcie muralu miało miejsce w niedzielne popołudnie.
Zdobi i edukuje

Piękny mural z pewnością stał się atrakcją Więcborka

Zdobi i edukuje

Mural odsłonili: burmistrz Waldemar Kuszewski, Małgorzata Dropinska i Witold Białkowski

– Zawsze kiedy jechaliśmy z żoną do jej rodziny w Złotowie zwracałem uwagę na tę nieco już przybrudzoną ścianę. Zastanawiałem się jak można ją ożywić. Tak powstał pomysł namalowania muralu – wspominał Witold Białkowski, nadleśniczy Nadleśnictwa Runowo podczas niedzielnej uroczystości. Dzisiaj możemy powiedzieć, że był to pomysł genialny, a jego realizacja odbyła się w iście ekspresowym tempie. Nadleśnictwo ubiegało się o środki na ten cel w Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, ale mimo starań nie udało się ich uzyskać. Na szczęście nadleśnictwo uzyskało aprobatę dla tej inicjatywy w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu i wygospodarowało w swoim budżecie na ten cel 50.000 złotych. Ogłoszono konkurs na projekt i wykonanie muralu. Warunkiem było to, aby swoją tematyką nawiązywał do szeroko pojętej gospodarki leśnej. Ma to związek z przypadającym w tym roku 100-leciem Lasów Państwowych. Spośród 18 projektów, które wpłynęły na konkurs, wybrano pracę znanego grafika Dawida Celeka. Natomiast wykonawstwem zajęła się firma Wallart z Warszawy. Mural został namalowany w ciągu tygodnia. Niektórzy żartują, że dłużej stawiano rusztowania. Efekt tej pracy, trzeba przyznać jest imponujący. Autor projektu zatytułował go 
„W jedności z naturą”. Na ścianie szkoły w tej chwili sporo się dzieje. Mural wzbudza wielkie zainteresowanie. Podobno wybudowana w pobliżu sygnalizacja świetlna ma służyć do zatrzymywania samochodów po to, aby ich kierowcy i pasażerowie  na czerwonym świetle mogli bezpiecznie obejrzeć to dzieło.
Mural można było podziwiać już od kilku dni, ale jego oficjalne odsłonięcie miało miejsce w niedzielę. Odsłonięcia dokonano poprzez przecięcie leśnej girlandy toporkami. W roli operatorów tychże toporków wystąpili: burmistrz Waldemar Kuszewski, dyrektor szkoły Małgorzata Dropinska oraz nadleśniczy Witold Białkowski. Po tej ceremonii policzyliśmy palce jej uczestników i żadnych strat nie było. 
W swoim krótkim wystąpieniu nadleśniczy nawiązał do początków historii Lasów Państwowych, które w pierwszej kolejności musiały odnowić powierzchnie wytrzebione przez zaborców. 
– Niech ten mural zdobi i edukuje – zakończył Witold Białkowski.
W imieniu szkolnej społeczności nadleśniczemu podziękowała dyrektor Małgorzata Dropinska oraz przewodnicząca rady rodziców Honorata Skibicka. Jednym z prezentów było rękodzieło w postaci sowy wykonanej między innymi z łusek szyszek. 
Godzinę później na placu Jana Pawła II odbył się piknik rodzinny pod hasłem „Lato z lasem, las na lata” zorganizowany przez Nadleśnictwo Runowo właśnie z okazji 100 -lecia Lasów Państwowych. Pracownicy nadleśnictwa przygotowali dla uczestników pikniku gry i zabawy edukacyjne. Nagrodami były między innymi sadzonki drzew i krzewów. Były również lody, ciasto, dmuchańce i na deser kino leśne. 
Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Lidze powiatowej nareszcie towarzyszyło słońce. Wprawdzie jeszcze...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...