Gmina Sępólno

100 lat OSP w Wałdowie

Robert Środecki, 26 maj 2022, 10:47
Średnia: 0.0 (0 głosów)
W sobotę jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Wałdowie obchodziła jubileusz 100-lecia istnienia. Obchody były połączone z Gminnym Dniem Strażaka. Dla całej lokalnej społeczności był to dzień szczególny, który złotymi zgłoskami zapisze się w historii sołectwa.
100 lat OSP w Wałdowie

Jednostkę OSP w Wałdowie tworzy ponad 60 druhów

100 lat OSP w Wałdowie

Złotym Znakiem Związku sztandar OSP Wałdowo dekoruje Leszek Szmyt

Obchody 100-lecia jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Wałdowie zainaugurowała msza święta odprawiona przez proboszcza miejscowej parafii ks. Krzysztofa Węsierskiego. Po nabożeństwie delegacje, druhowie, liczne poczty sztandarowe oraz zaproszeni goście przenieśli się na plac przed remizą, gdzie odsłonięto tablicę pamiątkową. Była ona dedykowana strażakom założycielom Ochotniczej Straży Pożarnej w Wałdowie. Zaszczyt odsłonięcia tablicy przypadł w udziale druhom: Wiesławowi Wojasowi, Andrzejowi Rydzkowskiemu i Leszkowi Gruszce. Następnie ze względu na trudne warunki pogodowe uroczystości przeniosły się do sali gimnastycznej szkoły podstawowej. 
Rys historyczny jednostki przedstawił Sławomir Wierzchucki, prezes OSP w Wałdowie. – W Wałdowie straż ogniowa powstała w 1922 roku i zajmowała budynek znajdujący się parę metrów od skrzyżowania dróg Sępólno – Tuchola – Adamkowo. Znajdowało się tam podstawowe wyposażenie: ręczna sikawka na dwukołówce, węże, hełmy i mundury. W tym samym budynku służbę pełnił stróż nocny. Gdy zauważył pożar, uderzał w gong, zwołując strażaków. W czasie okupacji siedzibę zamieniono na więzienie, a sprzęt przeniesiono do gorzelni. W tym czasie służby przymusowo musiały pełnić kobiety. Po wyzwoleniu w 1945 roku nazwę jednostki zmieniono na Ochotnicza Straż Pożarna. W wiosce zostali wyznaczeni rolnicy, którzy mieli obowiązek podstawić konie w razie pożaru. Od 1960 roku straż do pożaru była wzywana za pomocą trąbki. W kolejnych latach jednostka otrzymała motopompę Leopolija. Dla zasilenia kasy OSP organizowano zabawy taneczne. W 1968 roku podjęto decyzję o budowie nowej remizy. W tym samym czasie straż otrzymała samochód Star 20, który garażował w bazie Kółka Rolniczego. W 1969 roku rozpoczęto budowę remizy, której uroczyste otwarcie nastąpiło rok później. W 1979 roku podjęto decyzję wystąpienia z wnioskiem o przydzielenie samochodu bojowego, który jednostka otrzymała dwa lata później. Od 1995 roku członkowie OSP pełnią wartę przy grobie Chrystusa w miejscowym kościele. W tym samym roku zaczęto obchodzić Dzień Strażaka. W 1997 roku jednostka otrzymała sztandar oraz sprzęt do ratownictwa technicznego, a w 2001 roku samochód gaśniczy marki Magirus. Życie jednostki toczyło się normalnie, rozpoczęliśmy remont budynku i uzupełnialiśmy sprzęt. Jedynie nasz samochód bojowy Magirus nie wytrzymał usuwania skutków sierpniowej nawałnicy w 2017 roku i musiał być wycofany ze służby. Udało się pozyskać używany w pełni sprawny średni samochód Mercedes. Dzięki pomocy druha Józefa Olka, ówczesnego prezesa Zarządu Oddziału Gminnego, po namowie pana burmistrza oraz radnych udało się zabezpieczyć w budżecie gminy kwotę na wkład własny, który był niezbędny do pozyskania nowego średniego samochodu. Zarząd OSP oraz komendant powiatowy PSP bardzo zaangażowali się i udało się zakupić fabrycznie nowy średni samochód marki Renault w roku 2020. W 2021 roku pozyskaliśmy lekki samochód marki Ford – powiedział prezes. 
Obecnie jednostkę tworzy 65 druhów. W czynnej służbie jest ich 26. 
Podczas uroczystego apelu wręczono odznaczenia i medale wyróżniającym się strażakom. Najstarsi członkowie jednostki otrzymali odznaki za wysługę lat. 
Złotym medalem ,,Za Zasługi dla Pożarnictwa” zostali odznaczeni: druh Piotr Pukownik oraz druh Krzysztof Rynk.
Srebrnym medalem ,,Za Zasługi dla Pożarnictwa” zostali odznaczeni: druh Sławomir Wierzchucki, druh Tobiasz Świniarski, druh Paweł Pukownik, druh Jakub Piotrowski, druh Mariusz Żubka, druh Piotr Szeliga, druh Michał Olejnik.
Brązowym medalem ,,Za Zasługi dla Pożarnictwa” zostali odznaczeni: druh Rafał Gruszka, druh Łukasz Pukownik. 
Odznaką „Strażak Wzorowy” zostali odznaczeni: druh Dawid Fifielski, druh Przemysław Kleibor, druh Patryk Prekop, druh Karol Stańczak.
Odznaką „Za wysługę lat” zostali odznaczeni:
• odznaką 60 lat: druh Norbert Domaszek, druh Zygmunt Kiedrowicz, druh Jan Pieczywek, druh Stanisław Zagrabiński;
• odznaką 55 lat: druh Jan Kobylarz, druh Jan Werner;
• odznaką 50 lat: druh Kazimierz Stryszyk.
Ponadto jednostka OSP w Wałdowie za wieloletnią, ofiarną działalność w ochronie przeciwpożarowej dla dobra społeczeństwa została odznaczona Złotym Znakiem Związku OSP RP. To zaszczytne wyróżnienia wręczył sekretarz Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP w Toruniu Leszek Szmyt. 
Po wręczeniu medali i odznaczeń do jubilatów ustawiła się bardzo długa kolejka zaproszonych gości z prezentami i życzeniami. Jednostce OSP w Wałdowie życzymy kolejnych okrągłych jubileuszy. 
Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
– Kilka tygodni temu pisaliście o apelu samorządowców w sprawie...
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...