Sośno
50 lat gminy Sośno
Robert Lida, 29 czerwiec 2023, 09:57
Średnia:
0.0
(0 głosów)
W czwartek obchodzono 50. rocznicę utworzenia gminy Sośno. Z tej okazji odbyła się uroczysta sesja rady gminy, w której oprócz radnych wzięli udział parlamentarzyści oraz osoby, które tworzyły i obecnie tworzą historię gminy z wiatraczkiem w logo. O ich losach i dziele traktuje specjalnie wydana na tę okoliczność pierwsza w historii monografia gminy Sośno. Kulminacyjnym punktem rocznicowych uroczystości było odsłonięcie pomnika Wdzięczności, który stanął tuż obok urzędu gminy.
Z dniem 1 stycznia 1973 roku z połączenia gromad Wąwelno, Wielowicz i Sośno oraz przyłączeniu Dziedna, które znajdowało się w powiecie bydgoskim, powstała gmina Sośno. W jej skład wchodziło 19 sołectw. Powierzchnia nowo powstałej jednostki administracyjnej to 162,76 km kw. Pierwszym naczelnikiem gminy Sośno został Leszek Tumiński.
Obchody 50. rocznicy utworzenia gminy trwają już od początku roku i były to wydarzenia o różnym charakterze. Ich kulminacją były uroczystości, które odbyły się w ubiegły czwartek. Poprzedziła je msza święta w intencji gminy odprawiana przez proboszcza ks. prałata Andrzeja Jaskułę. Później uroczystości przeniosły się do hali sportowej przy Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka. Tutaj odbyła się uroczysta sesja Rady Gminy Sośno. Podjęto tylko jedną, ale wyjątkową uchwałę. Oto jej treść: „Rada Gminy Sośno postanawia upamiętnić 50. rocznicę utworzenia gminy Sośno przypadającą w 2023 roku. Rada gminy składa wyrazy uznania i podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do powstania i rozwoju wspólnoty samorządowej naszej gminy”.
W sesji oprócz radnych uczestniczyli liczni goście. W pierwszym rzędzie zasiedli parlamentarzyści i to różnych opcji, od prawa do lewa. Wśród nich był minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Łukasz Schreiber. Był również były poseł, a obecnie wójt gminy Warlubie Eugeniusz Kłopotek, który przez wiele lat w Sośnie prowadził stałe poselskie dyżury. Wojewodę kujawsko-pomorskiego reprezentował jego doradca Jerzy Kowalik. Byli samorządowcy powiatu sępoleńskiego i gmin, które go tworzą, przedstawiciele powiatowych służb, inspekcji i różnych instytucji. Byli wreszcie dawni i obecni mieszkańcy gminy Sośno, którzy zaznaczyli w jej historii swoją obecność. Honorowym gościem był pierwszy naczelnik gminy Leszek Tumiński.
– Minęło pół wieku, jak na mapie naszego kraju pojawiła się gmina Sośno. Ten zaszczytny jubileusz skłania mnie do pewnych refleksji. Patrząc wstecz i na czas obecny, widzimy, jak nasza mała ojczyzna się zmienia. Oczywiście na lepsze. Jej rozwój zawdzięczamy olbrzymiemu zaangażowaniu wielu ludzi, a także różnorakim środkom finansowym, o które nasza gmina zabiegała. Z tego miejsca chciałbym bardzo serdecznie podziękować wszystkim, którzy pomagali nam w ich pozyskiwaniu. Na pewno szczególnie zapisał się w naszej historii oraz pamięci sierpień 2017 roku. Pamiętna nawałnica, która przeszła przez naszą gminę, wyrządziła wiele szkód. Na szczęście obyło się bez ofiar w ludziach. Czas ten jednak pokazał, że potrafimy w takiej sytuacji solidarnie działać. Dziękuję jeszcze raz wszystkim, którzy pomagali nam w tych dla nas trudnych chwilach – mówił swoim wystąpieniu wójt Leszek Stroiński.
Z okazji jubileuszu wydano ponad 600-stronicową monografię pt. „Gmina Sośno, historia, ludzie, wydarzenia”. Jej autorami są Piotr Dobrzański i Leszek Skaza. Obaj w krótkich wystąpieniach opowiedzieli o pracy nad publikacją, jej założeniach oraz źródłach informacji. Szczególnie dziękowali tym, którzy udostępnili swoje często prywatne archiwalia.
Kwiaty uschną, upominki trafią do głębokich szuflad, a ta książka pozostanie trwałą pamiątką półwiecza gminy Sośno. – Gmina to taka pięciotysięczna rodzina – mówił Piotr Dobrzański.
Po oficjalnych wystąpieniach do przewodniczącej rady gminy oraz wójta ustawiła się długa kolejka gości z gratulacjami, kwiatami i prezentami.
Po formalnym zamknięciu obrad uroczystej sesji wszyscy obecni prowadzeni przez Więcborską Orkiestrę Dętą przemaszerowali przed urząd gminy, gdzie stanął wielki 11-tonowy głaz znaleziony na polu w niedalekiej Zielonce. Ten głaz stał się teraz pomnikiem Wdzięczności - wdzięczności wszystkim, którzy tworzyli gminę Sośno, budowali ją własnymi rękami i zabiegali o rozwój.
– To nie jest pomnik ze spiżu. Nie stworzył go artysta rzeźbiarz. Stworzył go sam Stwórca. Czy to nie jest najlepszy artysta? - pytał Piotr Dobrzański, inicjator budowy pomnika.
Jego odsłonięcia dokonał Leszek Tumiński i Leszek Stroiński. Poświęcili go: ks. prałat Andrzej Jaskuła oraz ks. Michał Szmania, proboszcz parafii w Wąwelnie. U podstawy pomnika wmurowano kapsułę czasu. Znalazły się w niej: zdjęcia grupowe przedskolaków, listy autorstwa dzieci oraz mieszkańców do swoich następców, okolicznościowe pocztówki, listy uczniów na temat wyobrażeń o gminie za 50 lat, utrwalone elektronicznie prace plastyczne w konkursie pt. „Piękna nasza gmina cała”, gadżety promocyjne gminy, film z obchodów 50-lecia gminy, czwartkowe wydanie „Wiadomości Krajeńskich”, grupowe zdjęcie pracowników urzędu gminy, przesłanie do przyszłych pokoleń od przewodniczącej rady gminy i wójta.
Kapsuła zgodnie z adnotacją na pamiątkowej płycie ma być otwarta w setną rocznicę utworzenia gminy, czyli w roku 2073.
W trakcie uroczystości nie mogło zabraknąć wspomnienia o Mieczysławie Droboszewskim, który przez 12 lat był naczelnikiem i przez 16 lat wójtem gminy Sośno. Niestety, nie doczekał jubileuszu. Po zakończonych uroczystościach wójt Leszek Stroiński, sekraetarz gminy Piotr Dobrzański oraz kierownik Urzędu Stanu Cywilnego Danuta Zenel udali się na cmentarz komunalny w Sępólnie i tam na grobie Mieczysława Droboszewskiego złożyli wiązanki kwiatów.
Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Zaloguj się lub Zarejestruj aby dodać komentarz.
Zaloguj się
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
– Kilka tygodni temu pisaliście o apelu samorządowców w sprawie...
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Lidze powiatowej nareszcie towarzyszyło słońce. Wprawdzie jeszcze...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...