Sępólno

AED bardziej dostępne

Robert Lida, 15 styczeń 2026, 15:15
Średnia: 0.0 (0 głosów)
Szkoła Podstawowa nr 1 w Sępólnie była jedną z pierwszych, jeśli nie pierwszą placówką, w której zamontowano automatyczny defibrylator zewnętrzny, czyli tak zwane AED. Było to w roku 2020. Defibrylator niby zewnętrzny, ale był umieszczony na ścianie wewnątrz budynku. W tej sytuacji dostęp do urządzenia był mocno ograniczony. Dyrekcja szkoły uznała, że warto je umieścić na zewnątrz budynku. W piątek AED zostało zamontowane przed wejściem do szkoły od strony ulicy Wojska Polskiego.
AED bardziej dostępne

Dyrektor Katarzyna Kolasa umieszcza urządzenie w nowej, zewnętrznej kapsule

– Metalową podstawę do kapsuły wykonał jeden z rodziców. Ponieważ kapsuła jest ciągle podgrzewana przez specjalną matę grzewczą, musieliśmy ją podłączyć do instalacji elektrycznej. Teraz z urządzenia będą mogli również korzystać mieszkańcy. Miejmy nadzieję, że taka konieczność nigdy nie nastąpi. Uczniowie szkoły są na bieżąco instruowani z zasad korzystania z AED. To prawda, że furtka wejściowa na teren szkoły po zajęciach jest zamykana, ale myślę, że w razie potrzeby w pobliżu znajdzie się ktoś, kto przez nią przeskoczy – mówi Marcin Gulka, przewodniczący szkolnej rady rodziców i jednocześnie ratownik medyczny. 
W tym przedsięwzięciu udział wziął również Artur Cetnarski, prezes powiatowy Związku OSP RP, koordynator działu szkolenia Akademii Pierwszego Ratownika oraz koordynator województwa kujawsko-pomorskiego programu ,,Pierwszy Ratownik”, który na terenie powiatu koordynuje sprawy związane z AED. Tych urządzeń na terenie powiatu jest już dosyć sporo. Na prośbę mieszkańców przygotowaliśmy wykaz zawierający wszystkie lokalizacje AED na terenie powiatu.
 

AED dostępne całodobowo w kapsułach zewnętrznych:

  • > Nadleśnictwa w Lutówku i Runowie,
  • Placówki Banku Spółdzielczego w Więcborku (w Sypniewie, Więcborku, Sośnie oraz obie w Sępólnie),
  • w Sępólnie: Szkoły Podstawowe nr 3 i nr 1, Liceum Ogólnokształcące oraz Zespół Szkół Ponadpodstawowych,
  • Urząd Gminy w Sośnie oraz Szkoły Podstawowe w Przepałkowie i Wąwelnie, Oddział Przedszkolny w Sitnie, remiza OSP Rogalin i na Paczkomacie w Wąwelnie,
  • Szkoła Podstawowa w Kamieniu i Dużej Cerkwicy,
  • Urząd Miejski w Więcborku
  • przy CKZiU w Więcborku.

 

Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
– Kilka tygodni temu pisaliście o apelu samorządowców w sprawie...
Najwyżej oceniane
Po tragicznym futbolu w wykonaniu pajaców z reprezentacji w meczu z...
Najbardziej porywające widowisko obserwowaliśmy w Sotnie. Miejscowy...
Rolnicy z całej Polski, także z terenu powiatu sępoleńskiego,...