Sępólno

Anioły i Iskierki

Robert Lida, 29 maj 2024, 11:11
Średnia: 0.0 (0 głosów)
W piątek podczas obrad sesji Rady Powiatu Sępoleńskiego wręczono nagrody starosty sępoleńskiego „Krajeński Anioł” oraz „Krajeńska Iskierka”. Przyznano łącznie trzy nagrody.
Anioły i Iskierki

Wolontariusze ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego

Anioły i Iskierki

Monika Winograd

Obydwie nagrody są przyznawane tym, którzy pomagają osobom niepełnosprawnym i potrzebującym oraz szerzącym ideę wolontariatu. 
Zgodnie z regulaminem nagrody przyznaje starosta sępoleński, ale są one opiniowane przez Społeczną Powiatową Radę ds. Osób Niepełnosprawnych, której przewodniczącym jest obecnie Tomasz Siekierka. W tym roku wpłynęły dwa wnioski o przyznanie „Krajeńskiego Anioła” i jeden o przyznanie „Krajeńskiej Iskierki”. Wszystkie wnioski złożył Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Więcborku. 
Nagrodę „Krajeńskiej Iskierki”, którą zgodnie z regulaminem może otrzymać osoba indywidualna lub grupa wolontariuszy do 18 roku życia, za 2023 rok przyznano grupie wolontariuszy działającej w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Sępólnie Oddział Zamiejscowy w Więcborku. 
– To są osoby niepełnosprawne i mimo swoich ograniczeń potrafią pomagać drugiemu człowiekowi. Ta grupa bierze udział w różnego rodzaju akcjach charytatywnych, organizuje jasełka dla seniorów i przygotowuje dla nich kartki świąteczne. Nie boi się również pracy fizycznej. We współpracy z Nadleśnictwem Runowo bierze udział w sprzątaniu lasu, brzegów jezior czy terenów parkowych, a także przygotowaniu terenu pod sadzenie nowego lasu – rekomendował przewodniczący Tomasz Siekierka.
Z kolei nagroda „Krajeńskiego Anioła” honoruje osoby dorosłe, które w szczególny sposób pomagają osobom niepełnosprawnym i starszym. W tym roku nagrodę za całokształt działalności otrzymała pani Monika Winograd, założycielka i prezes Fundacji Pozytywna Energia, która prowadzi Klub Seniora oraz Klub Młodzieżowy Dobry Start w Jastrzębcu. W 2018 roku pani Monika prowadziła pierwsze w powiecie sępoleńskim gospodarstwo opiekuńcze. Laureatka jest inicjatorem i koordynatorem wielu różnych inicjatyw wspierających głównie seniorów. 
– Bardzo mi miło, nie kryję wzruszenia i wdzięczności, że to mi właśnie została przyznana ta piękna nagroda, którą chciałbym zadedykować moim seniorom. To właśnie oni przekazują mi tę pozytywną energię i mojej rodzinie, która mnie wspiera. Ogromne podziękowania chcę również skierować do osób, instytucji, które doceniły moje zaangażowanie i pracę. Ta wyjątkowa nagroda jest dla mnie motywacją do kolejnych działań – mówiła Monika Winograd tuż po odebraniu statuetki anioła z rąk wicestarosty Andrzeja Maracha.
Anioła w kategorii organizacja pozarządowa otrzymało Stowarzyszenie Szansa z siedzibą w Więcborku. Stowarzyszenie działa od 2017 roku i skupia 17 aktywnych członków. Wśród nich są rodzice niepełnosprawnych dzieci. Pomaga ono nie tylko samym dzieciom dotkniętym przez niepełnosprawność,ale również ich otoczeniu, czyli rodzinom. Stowarzyszenie prowadzi nieodpłatne poradnictwo dla takich rodzin, grupy wsparcia i warsztaty. 
– W wielu przypadkach to stowarzyszenie wypełnia białe plamy na mapie naszego powiatu, jeśli chodzi o tego typu wsparcie – mówił Tomasz Siekierka.
Statuetkę w imieniu stowarzyszenia przyjęła prezes Anna Bonk.
Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
– Kilka tygodni temu pisaliście o apelu samorządowców w sprawie...
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...