Bracia kurkowi najechali miasto
W najnowszej historii Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Sępólnie było kilka ważnych wydarzeń. Do najistotniejszych można zaliczyć uroczyste poświęcenie sztandaru, otwarcie strzelnicy, która powstała dzięki determinacji i ciężkiej pracy członków bractwa, oraz przyjęcie w poczet Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Sępólnie. Jubileusz reaktywacji bractwa połączony z krajowym zjazdem był kolejnym wydarzeniem, które przejdzie do historii.
Sobotnie obchody zainaugurowała uroczysta msza święta odprawiona przez ks. proboszcza Henryka Lesnera, ks. proboszcza Andrzeja Jaskułę i ks. Marcina Kardzisa. Po nabożeństwie barwny korowód składający się z braci kurkowych, zaproszonych gości i orkiestr dętych wyruszył na stadion. Podczas przemarszu mieszkańcy miasta mogli usłyszeć kilka salw z broni czarnoprochowej. Pod pomnikami Ofiar Walki i Męczeństwa oraz Chrystusa Króla delegaci złożyli wiązanki kwiatów. Na stadionie przybyłych powitał Andrzej Marchlewicz – wiceprezes Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Sępólnie, który wcielił się w rolę gospodarza. – Bracie generale Kurkowych Bractw Strzeleckich RP, prezes Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Sępólnie, brat Andrzej Marchlewicz, melduje braci i gości oraz poczty sztandarowe do uroczystości jubileuszu reaktywacji naszego bractwa i krajowego zjazdu delegatów – powiedział.
Po uroczystej odprawie i odpaleniu kilku salw armatnich, w tym jednej na cześć mieszkańców miasta, delegaci i zaproszeni goście udali się do hali Krajna Arena, na których odbywał się tegoroczny zjazd. Ta uroczystość była wyjątkową okazją do wręczenia medali, odznaczeń i podziękowań. Wyróżnienia otrzymały wszystkie osoby, które przyczyniły się organizacji wielkiego święta.
– To ważny dzień dla Sępólna. Chciałbym w tym miejscu podziękować prezesowi zjednoczenia KBS i całemu zarządowi za podjęcie decyzji, że tegoroczny zjazd odbędzie się w Sępólnie. Delegatom życzę owocnych obrad, a naszym braciom gratuluję jubileuszu 15-lecia istnienia – powiedział burmistrz Sępólna Waldemar Stupałkowski. Burmistrz wręczył zarządowi sępoleńskiego bractwa replikę broni średniowiecznej.
Po zakończeniu obrad w restauracji Słoneczna odbył się Bal Bracki, na którym zawierano nowe przyjaźnie i znajomości. W niedzielę bracia spotkali się na strzelnicy, gdzie rywalizowali o tarcze ufundowane przez sponsorów. W miniony weekend Sępólno odwiedziło ponad stu braci kurkowych z różnych części kraju. Takiej uroczystości w mieście nie było od wielu lat.
Sępoleńskie Bractwo Strzeleckie zostało założone 9 marca 1702 roku. Król August II Mocny podpisał uroczysty akt, w którym stwierdził powstanie bractwa. „Magistratowi i wszelkiemu pospólstwu miasta Sempelbork do wiadomości podając, rozkazujemy, aby Bractwo Sztuki Strzeleckiej z nadania Królewskiego mocno szanowali. Prawo wolności ochrony zażywać pozwalamy” - czytamy w uroczystym akcie. Pierwszy statut bractwa, według dostępnych źródeł, powstał 30 marca 1848 roku. Na Walnym Zebraniu Bractwa w dniu 8 grudnia 1929 roku uchwalono nowy statut, który w dniu 18 marca 1930 roku został zatwierdzony przez wojewodę pomorskiego. Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Sępólnie do wybuchu II wojny światowej było bardzo aktywne. W okresie okupacji hitlerowskiej działalność bractwa została surowo zakazana. Po 1945 roku ówczesne władze komunistyczne rozwiązały dekretem Prezydenta Bieruta Strzeleckie Bractwa Kurkowe. Po 300 latach od powstania kilkunastoosobowa grupa obywateli miasta, reprezentująca różne środowiska z Bolesławem Krzyżanowskim na czele, podjęła decyzję o reaktywowaniu bractwa. 30 kwietnia 2001 roku na spotkaniu w Urzędzie Miejskim w Sępólnie przyjęto nowy statut KBS oraz wybrano zarząd i komisję rewizyjną. 22 kwietnia 2002 roku w Krajowym Rejestrze Sądowym zostało zarejestrowane Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Sępólnie. Pierwsze lata działalności bractwa były prowadzone w wynajmowanym biurze ośrodka pomocy społecznej. Ważnym wydarzeniem było ufundowanie sztandaru. Uroczyste poświęcenie nastąpiło w kościele parafialnym 15 czerwca 2003 roku. W tymże roku KBS w Sępólnie przystąpiło do Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP. Mocnym bodźcem wspomagającym zaangażowanie członków bractwa w jego rozwój było odzyskanie gruntów, na których wzniesiono nowoczesną strzelnicę i dom strzelca. 12 września 2009 roku uroczyście oddano strzelnicę do użytku. Było to możliwe dzięki zaangażowaniu i ciężkiej pracy członków bractwa. Oficjalnie do Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Sępólnie należy 25 braci.
Zaloguj się lub Zarejestruj aby dodać komentarz.