Brawo, Kowalczykowie
Uroczystość zainaugurowała uroczysta msza święta odprawiona w miejscowym kościele przez proboszcza ks. Franciszka Kurowskiego i kapelana strażaków powiatu sępoleńskiego ks. Sylwestra Olszanowskiego. Z kościoła strażacy prowadzeni przez prezesa Dariusza Kowalczyka i orkiestrę dętą z Więcborka przemaszerowali na plac przy dawnej szkole. Tutaj wręczono druhom i druhnom odznaczenia i odznaki resortowe.
Złoty Medal za Zasługi
Dla Pożarnictwa:
Dariusz Kowalczyk
Srebrny Medal za Zasługi Dla Pożarnictwa:
Daniel Ślepecki
Zbigniew Naperski
Brązowy Medal za Zasługi
Dla Pożarnictwa:
Michał Basiński
Michał Nowicki
Bartosz Poraziński
Bartosz Joachimiak
Bartłomiej Muszyński
Małgorzata Kowalczyk
Edward Ślepecki
Uchwałą Prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego Odznaki Strażaka Wzorowego otrzymali:
Daria Joachimiak
Grażyna Rażna
Dominika Wiśniewska
Agata Zdanowicz
Paulina Wąsik
Michał Kołodyński
Iwona Spica
Na ręce prezesa oraz naczelnika Zbigniewa Napierskiego oficjalni goście złożyli całe mnóstwo życzeń, listów gratulacyjnych i kwiatów. Zarząd gminny OSP oraz wójt Leszek Stroiński przekazali jednostce z okazji urodzin okazałą figurę św. Floriana, patrona strażaków.
OSP Sitno powstała w kwietniu 1933 roku.Jej założycielem był Mikołaj Migawa. Zarząd jednostki tworzyli wówczas Wiktor Szrajda - naczelnik i Jan Migawa - mechanik. Pierwszą remizę stanowił budynek o powierzchni 14 metrów kwadratowych, kupony od dziedzica miejscowego folwarku. Jednostka na wyposażeniu miała ręczną pompę wodną na kołach ciągnioną przez konie. OSP posiadała również ćwierćhektarową działkę obok starego młyna, używaną jako plac ćwiczeń. Działalność strażaków przerwała wojna. W 1947 roku w ich szeregi zaczęli wstępować nowi członkowie. Do 1952 roku prezesem był jej założyciel Mikołaj Migawa. Po jego śmierci nowym prezesem został Jan Badowski. 28 grudnia 1968 roku do jednostki w Sitnie trafiła motopompa marki „Polonia”. W 1974 roku rozpoczęto budowę nowej remizy, którą oddano do użytku dwa lata później. W styczniu 1979 roku jednostka otrzymała samochód pożarniczy „Żuk”, który służy jej do dnia dzisiejszego. Siedzibą OSP jest obecnie budynek dawnej szkoły.
Ostatnie lata to niespotykany gdzie indziej rozkwit jednostki OSP w Sitnie. Pochodzącemu z Mroczy Dariuszowi Kowalczykowi i jego żonie Małgorzacie z Bydgoszczy udało się zarazić swoją pasją dużą grupę młodych ludzi. W 2003 roku powstała tu Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza, która regularnie zajmuje czołowe miejsca w wojewódzkich zawodach sportowo-pożarniczych. Niewątpliwej urody jednostce dodaje również drużyna kobieca. Obecnie jednostka liczy 53 członków. Oznacza to, że co dziesiąty mieszkaniec tej wsi (wliczając najmłodszych i najstarszych) należy do OSP.
– Gratuluję Kowalczykom pracy z młodzieżą. To inwestycja w przyszłość i przykład dla całego województwa – mówił Leszek Schmidt, sekretarz zarządu wojewódzkiego OSP.
Po oficjalnych uroczystościach strażacy z Sitna zrzucili swoje mundury i bawili się przy muzyce. Życzymy im kolejnych udanych jubileuszy.
Podziękowanie
Zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej w Sitnie składa serdeczne podziękowania za pomoc w organizacji 80-lecia powstania naszej jednostki OSP: Zarządowi Gminy ZOSP w Sośnie, Bankowi Spółdzielczemu
w Więcborku, Wojskowemu Kołu Łowieckiemu „Czapla”, Alicji i Andrzejowi Basińskim, Wiesławowi Kurkiewiczowi, pani sołtys Elżbiecie Śniegowskiej, KGW w Sitnie, Bogusławie Sulikowskiej ze świetlicy wiejskiej, domowi kultury
w Sośnie, księdzu kapelanowi Sylwestrowi Olszanowskiemu, księdzu proboszczowi Franciszkowi Kurowskiemu, wszystkim strażakom z naszej OSP oraz wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia naszej uroczystości.
Prezes Dariusz Kowalczyk
Zaloguj się lub Zarejestruj aby dodać komentarz.