Sępólno
Czerwone gwiazdy na cmentarzu
Robert Środecki, 28 kwiecień 2022, 10:47
Średnia:
0.0
(0 głosów)
Po wybuchu wojny na Ukrainie prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki zaapelował do samorządów o zintensyfikowanie działań zmierzających do usunięcia z przestrzeni publicznej symboli nawiązujących do komunizmu. Jeden z pomników udekorowanych czerwoną gwiazdą znajduje się na cmentarzu poległych żołnierzy Armii Radzieckiej przy ulicy Chojnickiej w Sępólnie.
Dekomunizacja przyspieszyła, bowiem po wybuchu wojny na Ukrainie w wielu miastach są demontowane pomniki upamiętniające Armię Czerwoną.
– Na pomniki i symbole z czerwoną gwiazdą nie ma miejsca w przestrzeni publicznej Polski wolnej i niepodległej. Za tym symbolem kryją się zbrodnie systemu komunistycznego, kryją się ofiary metodycznego ludobójstwa Sowietów – mówi dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej. Dyskusja na temat dekomunizacji toczy się również na szczeblach lokalnych. Od kilku tygodni w Chojnicach trwa debata na ten temat. Część radnych domaga się usunięcia czerwonych gwiazd z cmentarza żołnierzy Armii Czerwonej przy ulicy Kościerskiej.
Krok dalej w swoich rozważaniach poszedł burmistrz Chojnic Arseniusz Finster, który otwarcie mówi o możliwości likwidacji cmentarza. – Może rzeczywiście tyle lat po wojnie nadszedł czas, żeby ekshumować pochowanych tam żołnierzy Armii Czerwonej i dyslokować w inne miejsce, oczywiście z należytym szacunkiem dla zmarłych – powiedział. Ten pomysł wzbudza mnóstwo kontrowersji.
IPN prezentuje jasne stanowisko w tej sprawie: – Niszczenie cmentarzy i grobów jest aktem barbarzyństwa. W Polsce cmentarze są miejscem wiecznego pokoju i spokoju. Także dla tych, którzy w naszym ziemskim rachunku na ten pokój i spokój nie zasłużyli – twierdzi prezes IPN.
Przy ulicy Chojnickiej w Sępólnie znajduje się cmentarz żołnierzy Armii Radzieckiej poległych w walce w 1945 o wyzwolenie ziemi sępoleńskiej spod okupacji hitlerowskiej. „Zdobi” go pomnik udekorowany czerwoną gwiazdą. Czy należy go usunąć, nie naruszając mogił spoczywających tam żołnierzy? Jest to kwestia dyskusyjna. Wiele z likwidowanych pomników znajduje się w centralnych punktach miast i skupiają na sobie uwagę mieszkańców. W przypadku Sępólna jest inaczej, bowiem pomnik jest usytuowany na rzadko uczęszczanym cmentarzu położonym na skraju lasu.
Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Zaloguj się lub Zarejestruj aby dodać komentarz.
Zaloguj się
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
– Kilka tygodni temu pisaliście o apelu samorządowców w sprawie...
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...