Więcbork - Bydgoszcz

„Dla Ciebie Polsko i dla Twojej Chwały. Żołnierze Wyklęci Pomorza i Kujaw”

Piotr Pankanin, 01 marzec 2012, 23:30
Średnia: 0.0 (0 głosów)
Od ub. roku, z inicjatywy Lecha Kaczyńskiego - prezydenta Rzeczypospolitej poległego pod Smoleńskiem, 1 marca jest Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji na Starym Rynku w Bydgoszczy została otwarta wystawa plenerowa Instytutu Pamięci Narodowej poświęcona żołnierzom Armii Krajowej prowadzących walkę o niepodległą Polskę na terenie województwa kujawsko-pomorskiego pod nazwą „Dla Ciebie Polsko i dla Twojej Chwały. Żołnierze Wyklęci Pomorza i Kujaw”. Otwarcia dokonał dr hab. Mirosław Golon, dyrektor oddziału IPN w Gdańsku.
„Dla Ciebie Polsko i dla Twojej Chwały. Żołnierze Wyklęci Pomorza i Kujaw”

Bydgoska wystawa „Dla Ciebie Polsko i dla Twojej Chwały. Żołnierze Wyklęci Pomorza i Kujaw”. Fot. Piotr Pankanin

O godzinie 14.30 w ratuszu miejskim rozpoczęło się okolicznościowe spotkanie, na które zostali zaproszeni żołnierze kujawskiego podziemia niepodległościowego i ich rodziny.  O godz. 16.30 przed pomnikiem przy dawnym Areszcie Śledczym WUBP (Wały Jagiellońskie 4) odbyło się uroczyste złożenie kwiatów i zapalenie zniczy w hołdzie pomordowanym przez komunistów Żołnierzom Wyklętym. O godzinie 18.00 w katedrze pw. św. Marcina i Mikołaja odbyła się uroczysta Msza święta w intencji Żołnierzy Wyklętych odprawiona przez biskupa ordynariusza diecezji bydgoskiej JE ks. dr. Jana Tyrawę. W tym samym kościele o godzinie 19.00 odbył się koncert patriotyczny w wykonaniu Orkiestry Muzyków Bydgoskich EMBAND pod dyrekcją Ewy Makuli, znanej z wielu koncertów w Więcborku.
Wśród licznych planszy przedstawiających oddziały bohaterskich żołnierzy sponiewieranych przez komunistyczną swołocz bandziorów z Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego także jednego z najobrzydliwszych - sępoleńskiego, rzuca się w oczy oddział Dula znany także jako Żandarmeria Polowa I Armii Wojska Polskiego. Prezentację postaci oddziału otwiera fotografia por. Emila Cuprysia vel Jerzy Lewandowski ps. „Łoś”, „Miłek”, „Sowa”, który został zastrzelony w Więcborku 7 sierpnia 1946 roku przez  bandytów z sępoleńskiego UBP podczas próby ucieczki po denuncjacji przez więcborskicgo konfidenta.
Obok Emila umieszczono zdjęcia: dowódcy oddziału por. Zygmunta Dula vel Zielinski oraz Tadeusza Filipkowskiego ps. „Błękitny”, Stefana Abramka, Stanisława Knittera ps. „Lew”, Mikołaja Leszczyszyna, Teofila Kagana ps. „Kowalski”, Józefa Motyki ps. „Wilk”, Stefana Paśnika ps. „Wichurski” - nielicznych z liczącego do 110 żołnierzy oddziału Dula, działającego w powiecie sępoleńskim do rozbicia przez UB w nocy z 14 na 15 lipca 1945 roku.
Mogiła awansowanego pośmiertnie kpt. Cuprysia spoczywa na cmentarzu parafialnym w Więcborku i od dziesiątków lat pielęgnowana jest przez pojedyncze osoby.
Dzisiaj na mogile kpt. Emila Cuprysia spoczęła wiązanka biało czerwonych kwiatów zza oceanu od krewnej Marty Cupryś i jej rodziny. Anonimowi ludzie zapalili znicze. O Emilu tradycyjnie zapomniał burmistrz Więcborka i jego świta oraz prezydium Rady Miejskiej na czele z jej przewodniczącym. W szkołach trwa nadal głębokie milczenie o nierównej walce prowadzonej przez bohaterskich współtowarzyszy broni kpt. Emila Cuprysia. Wstyd! Wielki wstyd! 

Zobacz zdjęcia


Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Lidze powiatowej nareszcie towarzyszyło słońce. Wprawdzie jeszcze...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...