Dzień pamięci

Robert Lida, 08 marzec 2015, 07:20
Średnia: 0.0 (0 głosów)
W niedzielę mieszkańcy Więcborka uczcili pamięć żołnierzy, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie złożyli broni i przeszli do antykomunistycznego podziemia. Przez lata sowieckiego panowania skazywano ich na zapomnienie i nazywano „leśnymi bandytami”. Święto, ustanowione przez Sejm RP z inicjatywy prezydenta Lecha Kaczyńskiego, ma ich przywrócić naszej pamięci.
Dzień pamięci

Burmistrz Więcborka Waldemar Kuszewski w asyście uczennic szkoły mundurowej składa wiązankę kwiatów na grobie Stanislawa Gębala ps. Lila, żołnierza Armii Krajowej. O żołnierzach wyklętych pamiętano tylko w Więcborku. Burmistrz Sępólna zignorował to święto. W mieście zabrakło symboli narodowych. Fot. Robert Lida

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, przypadający 1 marca, ustanowiono w 2011 roku. Żołnierze Wyklęci to żołnierze Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich, Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość czy Armii Ludowej. To członkowie antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy nie godzili się na podział Europy ustanowiony po II wojnie światowej. Grupa mieszkańców Więcborka z przewodniczącą rady miejskiej Grażyną Witczak i burmistrzem Waldemarem Kuszewskim na czele co roku 1 marca spotyka się na cmentarzu parafialnym przy mogiłach kpt. Emila Cuprysia i Zbigniewa Madeja zamordowanych przez bandytów z Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. W tym roku warty honorowe przy mogiłach zaciągnęła młodzież z klasy mundurowej więcborskiegoliceum Ogólookształcącego. W tej skromnej, ale jakże przejmującej uroczystości wziął również udział poczet sztandarowy Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Więcborku. Na grobach żołnierzy wyklętych złożono kwiaty i wieńce, zapalono znicze, wspólnie odśpiewano hymn państwowy i odmówiono modlitwę. Wiązankę kwiatów złożono również na grobie Stanisława Gębali, żołnierza Armii Krajowej, który miał to szczęście, że doczekał wolnej Polski i jego ideały się wypełniły. Kolejną wiązankę złożono pod pomnikiem Orła Białego, gdzie zamontowano tablicę poświęconą żołnierzom wyklętym.

Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Lidze powiatowej nareszcie towarzyszyło słońce. Wprawdzie jeszcze...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...