Kawle (gmina Sępólno)

Gminne święto plonów

Robert Środecki, 29 sierpień 2019, 09:25
Średnia: 0.0 (0 głosów)
W niedzielę w Kawlach rolnicy z gminy Sępólno podziękowali za tegoroczne plony. Najważniejszym akcentem uroczystości dożynkowych było przekazanie chleba wypieczonego z tegorocznego ziarna przez starostów dożynek burmistrzowi Sępólna z prośbą o sprawiedliwy podział.
Gminne święto plonów

Parada wieńców uplecionych przez gospodynie z poszczególnych sołectw

Gminne święto plonów

Starostowie dożynek Małgorzata Dziarnowska i Grzegorz Jarski

Tegoroczne święto plonów roz-  poczęło się od mszy świętej  dziękczynnej odprawionej w kaplicy w Kawlach. Po poświęceniu wieńców dożynkowych barwny korowód przemaszerował na boisko, gdzie zlokalizowano scenę i liczne stoiska oferujące ciasta, grochówkę i potrawy z grilla oraz wyroby rękodzieła. Zaproszonych gości przywitał Zdzisław Grzeca. W pierwszych rzędach obok lokalnych samorządowców zasiedli starostowie tegorocznych dożynek i poseł na Sejm RP Tomasz Latos. Zgodnie z dożynkową tradycją starostowie przekazali bochen chleba wypieczonego z tegorocznego ziarna oraz tacę z owocami zastępcy burmistrza Sępólna i przewodniczącemu rady miejskiej. Po podzieleniu darów na scenie pojawił się zastępca burmistrza Sępólna. – Dożynki to staropolska, uświęcona tradycją okazja do wspólnego radowania się zebranymi plonami. Uroczyste dożynki świętujemy dzisiaj w gościnnym sołectwie Kawle. Wszyscy dzisiaj z szacunkiem i uznaniem myślimy o naszych żywicielach rolnikach, których ciężkiej pracy zawdzięczamy to, że w naszych domach nie brakuje chleba. Z rąk starostów tegorocznych dożynek pani Małgorzaty Dziarnowskiej i pana Grzegorza Jarskiego otrzymałem pachnący, wspaniały bochen chleba wypieczony z tegorocznego ziarna, które wzrastało i dojrzewało na naszej krajeńskiej ziemi. Trzymając w dłoniach bochen chleba symbolizujący tegoroczne zbiory, odczuwam wielką radość i wdzięczność. Polska tradycja nakazuje szanować ten chleb i dzielić się nim. Życzę wszystkim mieszkańcom naszej gminy, aby faktycznie tego chleba, którego smak nie ma sobie równych, nikomu nigdy nie zabrakło. W imieniu naszej całej lokalnej społeczności przekazuję wszystkim rolnikom słowa uznania i podziękowania. Dziekuję za całoroczny trud waszej pracy na roli, dziękuję za owoce waszej ciężkiej pracy. Tradycyjnie pogoda wystawiła na próbę cierpliwość, upór i oczekiwania rolników. Kapryśna wiosna sprawiła, że przez wymrożenia roślin i drzew owocowych wielu z nich nie ma dziś okazji do radości z powodu strat w zebranych plonach, dodatkowo spotęgowanych wystąpieniem suszy – powiedział podczas wystąpienia Marek Zieńko. Poseł Tomasz Latos odczytał list premiera Mateusza Morawieckiego adresowany do rolników, a Żaneta Śrubkowska z powiatowego biura ARiMR poinformowała, że każdy rolnik dotknięty kleską suszy otrzyma odszkodowanie. Słowa ,,Kolejny trudny rok w rolnictwie” były odmieniane przez uczestników święta plonów przez wszystkie przypadki. Tegoroczne dożynki uświetniły występy artystyczne lokalnych zespołow folklorystycznych oraz grup Kalejdospokop i Neposedi z Grodna.
Tegoroczne święto plonów było znakomitą okazją do wręczenia medali i odznaczeń wyróżniającym się rolnikom i gospodyniom z KGW. Medaliony z okazji 150-lecia KGW otrzymały: Józefa Węgrzyn z KGW Wałdówko, Barbara Żołdowicz z KGW Wałdówko, Jolanta Wiśniewska z KGW Kawle, Magdalena Andrych z KGW Wałdówko. Ponadto wyróżnienia otrzymali: Jan Kłodziński z Niechorza, Janusz Michniacki z Sikorza, Mariusz Szwarc z Dziechowa, Paweł Kantak z Zalesia i Damian Murek z Dziechowa.

Starostowie Dożynek

Małgorzata Dziarnowska wraz z mężem Wojciechem prowadziw Wałdowie gospodarstwo rolneo powierzchni  65 ha. Jest mamą 10-letniej Zuzi. Ukończyła liceum handlowe w Więcborku oraz zaoczne Technikum Rolnicze w Sypniewie. Gospodarstwo pani Małgorzaty nastawione jest na produkcję roślinną. Główne uprawy to rzepak, kukurydza, zboża i rośliny bobowate. Pani Małgorzata w wolnych chwilach czyta książki, lubi też pracę w ogrodzie i gotowanie.   
Grzegorz Jarski ukończył Technikum Rolnicze w Sypniewie. Po szkole powrócił do rodzimego gospodarstwa w Kawlach i pomagał ojcu w jego prowadzeniu. Od roku 2006 prowadzi wraz z małżonką Katarzyną nowoczesne gospodarstwo rolne o powierzchni 125 ha, z czego tylko 30 ha dzierżawi z Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Gospodarstwo nastawione jest na produkcję roślinną. Główne uprawy to rzepak, pszenica, żyto
i jęczmień. Jest tatą Marty i Mikołaja. Pasjonuje się motocyklami.
  
 
Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
– Kilka tygodni temu pisaliście o apelu samorządowców w sprawie...
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...