Hura, hura - dzisiaj matura, marynara i fryzura
Tegoroczni maturzyści mieli do wyboru dwa tematy wypracowania. Musieli wyjaśnić symbolikę prawej i lewej strony w scenie balu u Senatora w III cz. „Dziadów” lub porównać postawy życiowe Izabeli Łęckiej z „Lalki” i Joanny Podborskiej z „Ludzi bezdomnych”. Zdecydowana większość abiturientów wybrała temat drugi. – Wybrałem ten temat, ponieważ obie książki nie były mi obce. Porównanie postaw życiowych bohaterek wymienionych lektur nie przysporzyło mi większych trudności – powiedział z zadowoleniem jeden z tegorocznych maturzystów. W zadaniu sprawdzającym czytanie ze zrozumieniem maturzyści odpowiadali na pytania do tekstu o Wikipedii. Takie tematy zaproponowała w tym roku Centralna Komisja Egzaminacyjna.
Ponad 380 tysięcy maturzystów z około 8 tysięcy szkół ponadgimnazjalnych przystąpiło do obowiązkowego pisemnego egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym.
W naszym powiecie do egzaminu dojrzałości przystąpiło około 340 uczniów. Wśród zdających są osoby, którym nie powiodło się we wcześniejszych latach i po raz kolejny podchodzą do matury. Czy im i pozostałym absolwentom się uda? Przekonamy się 29 czerwca, kiedy to wyniki tegorocznych matur zostaną ogłoszone przez dyrektorów szkół, w których abiturienci przystępowali do egzaminów.
Egzaminy pisemne z poszczególnych przedmiotów potrwają do piątku 25 maja. Równolegle w tym czasie będą odbywały się egzaminy ustne. Uczniowie obowiązkowo muszą zdać trzy egzaminy pisemne na poziomie podstawowym. Są to: język polski, matematyka i język obcy nowożytny, a także dwa egzaminy ustne z języka polskiego i języka obcego. Aby zdać egzamin dojrzałości, uczeń musi zdobyć 30 procent punktów z każdego z obowiązkowych przedmiotów. W razie niepowodzenia w jednym egzaminie absolwent ma możliwość poprawki. Ich termin wyznaczono na sierpień. Dobrze zdana matura będzie przepustką na upragnione kierunki studiów.
Zaloguj się lub Zarejestruj aby dodać komentarz.