Majewski o sobie i życiu na prowincji
Janusz Majewski jest absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej oraz Wydziału Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej i Teatralnej w Łodzi. Jego życiorys artystyczny jest bardzo bogaty i obfitujący w wiele sukcesów. Majewski nakręcił kilkadziesiąt filmów. Do najbardziej znanych należy zaliczyć ,,Zaklęte rewiry” z niezapomnianymi kreacjami Romana Wilhelmiego i Marka Kondrata oraz ,,CK Dezerterzy” i serial ,,Królowa Bona”, gdzie jedną z głównych ról zagrała Anna Dymna - ulubiona aktorka reżysera. Janusz Majewski posiada nie tylko talent reżyserski, jest również wyśmienitym literatem, który napisał kilka scenariuszy i książek. W jego opowieściach dominują wątki autobiograficzne. Wizyta Janusza Majewskiego nie była przypadkowa.
W Sępólnie reżyser promował swoje książki ,,Mała matura” i ,,Siedlisko” oparte na serialu, który powstał kilkanaście lat temu. Janusz Majewski urodził się w 1931 roku we Lwowie, potem mieszkał w Krakowie i w Warszawie, ale kiedy pojawiła się taka możliwość, to przeniósł się z żoną na Mazury, gdzie znalazł ciszę i spokój. To o życiu rodzimej prowincji i samego reżysera opowiada ,,Siedlisko”. Wątki autobiograficzne pojawiają się również w ,,Małej maturze”, na podstawie której powstał film fabularny. ,,Pełna humoru i ciepła, barwna opowieść o dorastaniu w sielskim, beztroskim i europejskim Lwowie jest preludium do tragicznych wydarzeń wojennych. Dwaj następujący po sobie okupanci - Sowieci i Niemcy okradają kilkuletniego Ludwika z dzieciństwa, a jego rodzinę z dobytku i bliskich. Zmuszają do ucieczki i tułaczki, których kres stanowi Kraków końca wojny. Dla 14 letniego bohatera dopiero wtedy rozpoczyna się walka. W nowym gimnazjum toczy boje o akceptację uczniów i nauczycieli, zmaga się z rodzącymi się uczuciami wobec dziewcząt, podziwem dla starszych kolegów i odrazą wobec konstytuującej się kłamliwej władzy ludowej. Sprawdzianowi z dojrzałości zostaje poddany zanim przystąpi do tytułowej małej matury, egzaminu kończącego gimnazjum” - tak o ,,Małej maturze” piszą krytycy literaccy.
Osoby, które pojawiły się na spotkaniu z reżyserem były bardzo aktywne, chętnie zadawały pytania, na które Janusz Majewski z ogromną satysfakcją odpowiadał. Wspominał o swojej przyjaźni z Jerzym Hoffmanem, Markiem Kondratem i Romanem Polańskim. Z pasją opowiadał o swojej żonie i rodzinie. Z łezką w oku wspominał Lwów lat 30. Swoje wspomnienia, które są ciągle żywe postanowił przelać na papier. Dzięki temu powstały wyśmienite propozycje literackie. Jakim człowiekiem jest Janusz Majewski? Odpowiedź na to pytanie można znaleźć w książkach, które są zwierciadłem i wizytówką reżysera.
Zaloguj się lub Zarejestruj aby dodać komentarz.