Sępólno
Nagroda św. Wawrzyńca dla Stacji Opieki Długoterminowej Caritas
Robert Lida, 12 sierpień 2021, 11:02
Średnia:
0.0
(0 głosów)
Tegorocznym laureatem Nagrody św. Wawrzyńca została Stacja Opieki Długoterminowej Caritas w Sępólnie. Wręczenie nagrody odbyło się we wtorek, w dniu imienin patrona gminy Sępólno, podczas uroczystej sesji rady miejskiej. Statuetkę św. Wawrzyńca odebrał dyrektor Caritas diecezji bydgoskiej ks. prałat Wojciech Przybyła.
Nagroda honorowa św. Wawrzyńca, patrona gminy Sępólno, została przyznana po raz siedemnasty i do tej pory otrzymało ją dwudzistu laureatów. Nagroda w formie statuetki wykonanej z brązu przedstawiającej św. Wawrzyńca oraz dyplomu jest przyznawana przez burmistrza za szczególne osiągnięcia dla rozwoju i promocji gminy. Otrzymują ją nie tylko osoby, ale także organizacje, stowarzyszenia i inne podmioty. Wniosek o przyznanie tegorocznej nagrody stacji Caritas złożyli wszyscy sępoleńscy radni, a poparła go grupa 269 mieszkańców oraz Stowarzyszenie Dorośli - Dzieciom.
Uroczysta sesja rady miejskiej, podczas której wręczono nagrodę, odbyła się w sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie. Wzięli w niej udział również dotychczasowi laureaci.
W przeciwieństwie do niektórych tegoroczny laureat nie budzi żadnych kontrowersji w lokalnej społeczności. Bywało już tak, że laureatowi za życia stawiano pomnik, a po kilkunastu latach ten pomnik runął. Stacja Opieki Długoterminowej Caritas została powołana do życia dekretem biskupa pelplińskiego z dnia 10 września 2001 roku. Wśród jej założycieli był ówczesny proboszcz sępoleńskiej parafii ks. prałat Zenon Skierka, Zdzisława Skórczewska czy Jerzy Andruszkiewicz. Personel stacji świadczy usługi pielęgniarskie w domu chorego, zajmuje się opieką paliatywną i hospicyjną. Dysponuje również specjalistycznym sprzętem, który wypożycza rodzinom chorych. Działalność ta jest prowadzona w oparciu o kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Jak potrzebna jest działalność stacji, nazywanej w Sępólnie po prostu Caritasem, wiedzą nie tylko chorzy, ale przede wszystkim ich rodziny. Panie pielęgniarki codziennie opiekują się nie tylko pacjentami onkologicznymi, ale także osobami po udarach, z chorobą Parkinsona czy Alzheimera. Najczęściej są to osoby wymagające całodobowej opieki.
Statuetkę św. Wawrzyńca burmistrz Waldemar Stupałkowski w obecności założycieli i pracowników stacji wręczył jej dyrektorowi ks. prałatowi Wojciechowi Przybyle, który jest również dyrektorem Caritas Diecezji Bydgoskiej.
– Żadne pieniądze, żadna chwała czy zaszczyty nie są w stanie zapłacić za pracę tych pań. To nie jest nawet praca, tylko służba i posługa. To są anioły miłosierdzia. Te osoby pokazują bogactwo Kościoła. Pandemia nas odczłowieczyła. Te panie, narażając chorych, siebie i swoje rodziny, dalej wykonywały swoje zadania. Nie da się zaopiekować człowiekiem on-line – dziękował za wyróżnienie ksiądz dyrektor.
Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Zaloguj się lub Zarejestruj aby dodać komentarz.
Zaloguj się
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
– Kilka tygodni temu pisaliście o apelu samorządowców w sprawie...
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...