Sępólno
Narodowe Święto Niepodległości
Robert Środecki, 14 listopad 2024, 11:15
Średnia:
0.0
(0 głosów)
W Sępólnie tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się od przemarszu główną ulicą miasta i uroczystości pod pomnikiem wdzięczności Chrystusa Króla, gdzie przedstawiciele lokalnych władz oraz zgromadzone delegacje składały wiązanki kwiatów. Okolicznościowe przemówienie wygłosił zastępca burmistrza Sępólna Marek Zieńko. Kolejnym punktem w bogatym programie była msza święta w intencji Ojczyzny odprawiona w kościele parafialnym. Całość wieńczyła inscenizacja na placu Wolności nawiązująca swoim klimatem do XX-lecia międzywojennego.
– Obchodzimy dzisiaj uroczyście 106. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. To jedno z najważniejszych wydarzeń w naszej historii. Dzień, w którym Polska po latach niewoli ponownie pojawiła się na mapie Europy. 11 listopada 1918 roku to data, która wryła się w pamięć naszego narodu na zawsze. To dzień, w którym odzyskaliśmy wolność i samostanowienie, dzień, który napełnił serca Polaków nadzieją i dumą. Zebraliśmy się pod pomnikiem Wdzięczności ku Czci Chrystusa Króla, którego pierwowzór wspólnym wysiłkiem mieszkańców powiatu został wzniesiony w 1938 roku, 20 lat po odzyskaniu niepodległości. Tu pod pomnikiem składamy hołd wszystkim, którzy oddali swoje życie i poświęcili pracę dla wolnej Polski. Droga do niepodległości była jednak długa i naznaczona cierpieniem wielu pokoleń. Przez ponad stulecie nasi przodkowie walczyli, marzyli i poświęcali się w imię Polski. Walczyli nie tylko na polach bitew, ale także w codziennym życiu, wychowując dzieci w duchu polskości, ucząc ich języka i przekazując patriotyczne wartości. Dzięki ich wytrwałości i wierze w wolność Polska powróciła. Ich poświęcenie przypomina nam, jak ważne jest pielęgnowanie i chronienie tego, co dla nas najcenniejsze, naszej niepodległości i naszej tożsamości. Wolna Polska nie jest nam dana raz na zawsze. To zobowiązanie, które musimy podejmować każdego dnia. To nasze dziedzictwo i nasze zadanie – powiedział podczas poniedziałkowych uroczystości zastępca burmistrza Sępólna Marek Zieńko.
Po mszy świętej odprawionej w kościele parafialnym w intencji Ojczyzny uczestnicy uroczystości zgromadzili się na placu Wolności, który specjalnie na tę okazję został zaaranżowany na herbaciarnię. Inspiracją do wyboru motywu przewodniego tegorocznych obchodów Narodowego Święta Niepodległości była powstała w 1916 roku z inicjatywy Ligi Kobiet Pogotowia Wojennego herbaciarnia przy ulicy Hożej 64 w Warszawie, będąca ówczesnym centrum życia legionistów i mieszkańców stolicy. W ten sposób organizatorzy pragnęli zwrócić uwagę na rolę kobiet angażujących się w walkę o niepodległość. W poniedziałek na placu Wolności pojawiły się nauczycielki, pielęgniarki, łączniczki i działaczki społeczne. W Herbaciarni mieszkańcy Sępólna i okolic mieli okazję poznać biografie bohaterek, które angażowały się w odzyskanie przez Polskę niepodległości. Spotkanie wzbogaciły rekonstrukcje historyczne przybliżające życie codzienne kobiet tamtych lat. Wehikuł czasu zabrał wszystkich w podróż sięgającą początków XX wieku.
Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Zaloguj się lub Zarejestruj aby dodać komentarz.
Zaloguj się
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
– Kilka tygodni temu pisaliście o apelu samorządowców w sprawie...
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...